Au, to bolí … aneb 3 stupně bolesti

O bolesti jsem se již rozepisovala mockrát. Myslím, že toho již hodně bylo řečeno.

Dnes bych to však rozebrala trochu konkrétněji z vlastního prožitku, tak jak obvykle bolest působí na člověka.

Můžeme brát v úvahu jak bolest fyzickou tak i psychickou. Já však budu při psaní a popisování myslet a koncetrovat se na prožitek fyzické bolesti.

Bolesti jako takové se hodně lidí bojí, přitom všechno je v hlavě. Lidé se nejvíce bojí a brání se před tím, než vůbec rána udeří do jejich těla. Bojí se před tím než se udeří, někteří lidé i křičí před tím, než jsou udeřeni, avšak je to jen pouhý strach, není to reakce na bolest, je to strach z toho co bude … z bolesti. 

353036_clanok_foto_242

Jak bylo řečeno ve filmu 50 odstínů šedi, vše je v hlavě, i ten strach z bolesti je v hlavě. Po úderu, zjistíte jeden fakt – nebylo to tak hrozné, tak jak jste očekávali.

Psychicky jste se připravili na bolest, vystresovali jste se, připravili jste se na to a když již úder přišel, nebylo to tak hrozné a bolestivé, jak se nejprve zdálo.

První fáze bolesti – cítíte bolest, cítíte ránu, úder, jakoby z čistá rána přišla nečekaná smršť na vás. Cítíte šok, však máte sílu tomu vzdorovat, máte sílu snést bolest, máte chuť se i bránit.

Druhá fáze bolesti – bolest se stupňuje, postupně vás opouští síla vůči tomu vzdorovat, cítíte se unaveni, cítíte vyčerpání, psychicky cítíte, jak tomu už nedokážete vzdorovat, že je to ho moc, jak je to silnější. Bolest cítíte intenzivněji, jste jak otrok bolesti, cítíte i lehčí bezmoc, cítíte jak vaše tělo ochabuje a trpí. V tuto chvíli to lze popsat jako takovou minidepresi z bolesti.

Třetí fáze bolesti – bolest přijímáte, uvolňujete se, začnete si to i užívat postupně. Bolest Vám až přinese radost, úsměv a uspokojení. Bolest může být i symbolem síly, kterou Vám bolest poskytuje.

Netroufám si tvrdit, že to tak má každý, ale obvykle má to takový cyklus, který přijde, jakmile pocítíte bolest. Ne, každý však se dostane do třetí fáze bolesti. Cesta z druhé fáze do třetí trvá nejdelší dobu, ale není to nemožné.

Když podstupujete bolest fyzickou, tak ne vždy se do třetí fáze dostanete.

Když podstupujete bolest psychickou do třetí fáze se dostanete časem a prací sama na sobě a vnitřním rozpoložením. Obojí je hra s vlastní psychikou a práce na sobě, bolest se dá zvládnout a dá se z ní mít i potěšení, když nastavíme svou psychiku tím směrem.

Nenabádám tímto nikomu k násilí a ani k tomu, aby trénoval svou odolnost a zažil všechny fáze bolesti, vůbec ne. Jen tím, chci dát veřejně najevo, jak působí bolest na nás, na náš organismus, či naši psychiku.

Jsme natolik silní, abychom zvládli všechny fáze bolesti. Své zkušenosti, inspirující k tomuto článku si ovšem nechám v diskrétnosti, avšak jsem ráda, že jsem měla tu čest tyto fáze poznat do hloubky a zažít je na vlastním těle a na vlastní psychice.

Ve své podstatě prožitá bolest člověka posiluje a v konečné fázi toho příště sneseme více a mnohem déle, než předtím.

Ten kdo není zvyklý na bolest snese toho ze začátku nejméně, však vše se dá zvládnout a vydržet.

 

Zdroj obrázku: STRANDOVÁ, Eva Anna Emma. blog.idnes.cz [online]. [cit. 28.7.2015]. Dostupný na WWW: http://evaannaemmastrnadova.blog.idnes.cz/c/353036/Otrok.html

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *