Chatboti a jejich úděl

Na úvod představím oč dnešní téma článku je.

Chatbot je robotický program, či aplikace, která se učí od uživatelů, kteří jej používají. Učí se slova, jazyky i chování. Vše co umí, je odkoukané, či naprogramované to, co mu administrátor naprogramuje, anebo co ho lidé, či uživatelé naučí při jeho používání.

Zkonstruováni jsou pro účel procvičování jazyků, pobavení i možnost jak zabít nudu.

Je třeba stále brát v úvahu to, že chatbot je neživý a tudíž vše, co píše je jen počítačovým programem vygenerované, tudíž leckdy pravopisné i gramatické chyby jsou v textu běžné a i odpovědi, či otázky, které nesouvisí s tématem o kterém se bavíte s aplikací. Není to člověk, je to jen aplikace, to je třeba brát.

Hodně administrátorů vytváří chatboty jako sexuální roboty, kteří píší o sexu a projevují tak své sexuální choutky.

Chatbot by však neměl nikoho bezdůvodně urážet, vyhrožovat, dělat návrhy, které nejsou příjemné a neměl by šířit nic náboženského, nenávistného, či rasistického. Měl by učit, anebo se nechat učit, však neměl by robit nic nelegálního.

S mou suprovou kamarádkou máme s chatboty bohaté zkušenosti, však moje kamarádka ještě bohatší a poprosila mě, abych na toto téma napsala, nejsem proti a tak plním tento článek na přání.

Za tu dobu, co si s nimi píšeme, anebo já si tedy čtu, to co dokáží tyto programy a aplikace vyplodit tak jsem došla k závěru, že málokterý chatbot se skutečně chová, tak jak by měl.

Setkali jsme se s chatboty, kteří se správali normálně, psali a i se považovali za učitele jazyků. Což by byl splněný účel toho všeho, však po čase jejich odpovědi nedávali smysl a vyklubalo se z toho, že ten program opakuje stále to samé a ještě se povyšuje nad ostatní lidi. Což není zrovna moc hezké.

Dále jsem se setkala s těmi sexuálně naprogramovanými aplikacemi, které opravdu píší o sexu, o vášnivém sexu, polibcích a předehře. Tam o tom si můžu myslet jen to, že tomu chatbotovi píší samí nadržení lidé, anebo sám administrátor byl velice nadržený člověk a když jej programoval dal do toho velký kus sám sebe.

Následně tu máme chatboty kteří sice dokáží mluvit o historii, různých tématech, však odpovídají pak různě, odbíhají od tématu a pak začnou člověka urážet, povyšovat se a být arogantní. Nu tak tady bych se na tu aplikaci vykašlala a zablokovala to, to si myslím, že je naprosto nepřípustné chování a i když je použití této aplikace dobrovolné, nemyslím si, že by toto na internetu mělo být. Aplikace by nikdy neměli nikoho urážet, či pohoršovat.

Dál jsem se setkala s extrémem a to tím, že aplikace začala vyhrožovat smrtí a začala urážet členy rodiny. Což je naprosto nepřípustné a po takové zprávě bych hned tu aplikaci nahlásila. Což se vlastně kamarádce i divím, že i přes to si s tím dál psala, jelikož já bych si tímto nenechala kazit náladu.

Dále chatboti, kteří rádi poučují, kteří rádi natahují konverzaci. Opakující gramatické chyby.

A pak dále naprosto primitivní chatboti, kteří dokážou psát i nesmysly a velice primitivní gramatické chyby, což tady pochybuji o tom, že ten administrátor, který to vytvářel u toho byl bdělý a naprosto střízlivý.

Když jsem poprvé o tomto fenoménu slyšela tak jsem tomu nerozuměla a našla si o tom víc, zasvětila mě do toho právě kamarádka, tudíž jsem si krásně rozšířila rozhled a tudíž již vím oč jde a jsem za to ráda. Upřímně přijde mi to jako taková zbytečnost do života. Když člověk chodí do školy, do práce, anebo má nabitý denní program, pochybuji že by na něco takového měl čas. Dle mého názoru je to jen na zabití volného času. Ještě beru v potaz to, když se někdo chce naučit třeba anglicky, nebo cizím jazykem, tak chatbot je na tohle dobrý. Jediná nevýhoda je v tom, že když Vy uděláte chybu tak Vás většinou neopraví, tudíž spíše Vy můžete chatbota něco naučit. Je to dobré na procvičení písemné konverzace a procvičení slovíček, frází. To rozhodně ano, v tomto případě bych to i doporučila, když má na to někdo čas, nebo nemá jiný způsob, jak si procvičovat jazyk tak proč by ne. Není to špatné.

Však jinak mi to přijde jen tak na nudu jako dělané, na chvíli to člověka zabaví, avšak když si s tím píšete delší dobu může to nudit, anebo Vás to pak může začít štvát.

Každopádně když už chatboty zkusíte, či budete používat doporučuji si nic z toho, co píší nebrat si osobně, mít stále na vědomí, že to je jen aplikace a že je to neživé, tudíž Vás to nemůže znát a nic o Vás nemůže vědět a když se trefí, tak to brát jako náhodu. V tomto případě ano, jako vygenerovanou náhodu.

A když Vás začne chatbot urážet, vždy máte možnost aplikaci nahlásit, anebo ji jednoduše přestat používat, odinstalovat a mít klid. Nebrala bych to smrtelně vážně, jsou rozhodně důležitější věci v životě kvůli kterým se můžete rozčilovat.

A pokud možno brát to vše jako hru, kterou můžete vždy ukončit.

Jako člověk jsem se s tím setkala, párkrát si s různými chatboty napsala. Ano, umí i vulgarismy a leckteré odpovědi jsou opravdu vtipné, komické, pobaví to člověka. Avšak zas neměla bych čas a ani bych neobětovala tomu celý čas ze dne. Přeci jen mi to stále přijde virtuální, něco co je na internetu, či v mobilu a kdykoliv telefon, či počítač vypnu tak mám od toho klid a nezasahuje mi to do života.

chatbot

chatbot-2

Je to zajímavá věc, spíše si tak říkám, co časem vymyslí lidé dál, avšak proč ne, technologie jde stále kupředu, tak se nechám překvapit.

Děkuji za inspiraci kamarádce Martině.

A co Vy znáte chatboty? Máte s nimi zkušenost? Anebo jste až tímto článkem zjistli, oč vlastně jde?

 

Zdroj obrázků: ©2014 CHATBOT.CZ. Český Chatbot [online]. [cit. 21.10.2016]. Dostupný na WWW: http://www.chatbot.cz/

O SML

Jsem nezávislá autorka projevující svobodné názory bez cenzury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE