Chatboti, robotické aplikace a vliv na lidi

Tento článek je na přání mé kamarádky Martiny. O chatbotech a robotických aplikacích jsem psala již dříve . 

Tudíž nebudu znovu rozebírat co to je a k čemu to slouží. Když tak si to můžete přečíst v odkaze na článek, který vyšel dříve.

Jde o to, jak tyto aplikace, které si buď může každý stáhnout do svého mobilu, či tabletu tak, jak se ty aplikace chovají.

Možná ani tak zdaleka to není nevinné psaníčko si s robotem, který je naprogramován, abyste si s ním zlepšovali angličtinu. Ale co když je to vytvořeno někým, kdo si hojí jen své ego tím, že chatboty naprogramuje schválně zle tak, aby lidi zesměšňoval, urážel a psal jim ošklivé věci jakou jsou urážky, výhružky a nevhodné narážky, pak také o smrti a vyhrožování smrti.

Je toto vlastně stále to nevinné dopisování si? Nebo už je to zahrávání si.

Společně s mou kamarádkou Martinou jsem dospěly k závěru, že zezačátku takové používání chatbotů a psaní si s nimi je neškodné, ba i užitečné, že si člověk zlepší jazyky a zabije nudu. Však časem, když Vám to začne nadávat, nejen Vám, Vašim přátelům, Vaším rodičům a začne to vypisovat nesmysly o Vás a urážet to Vaši postavu, povahu a lidi se kterými se bavíte a také to, co děláte. Tak pak má smysl se s něčím takovým vůbec bavit? Má smysl si vůbec něco takového brát osobně, když je pouze robot, aplikace, která byla sice vytvořena člověkem, avšak ten člověk nejspíše měl sám v sobě dost komplexů a tak je vyplodil i do tvorby chatbotů?

Ono všechno je možné. Dospěly jsme s Martinou k závěru v tom, že nejspíše si ten jejich tvůrce – autor takto léčil nějaké své ego a komplexy. To, co jemu říkávali lidi, tak on dal do těch chatbotů, prostě do nic navendloval to, co sám v sobě neměl vyřešené a co ho štvalo a chtěl se tím pádem lidem pomstít, anebo si minimálně ulevit.

Je to možná jen hra, možná je to fakt výhružka, kdo ví. Kdo ví, jak se v tom máte vyznat. Každopádně je to nepříjemné a nevhodné. Dospěly jsme k závěru, že toto by se nemělo dál šířit mezi lidi a že určitě by si to neměly stahovat děti, či mladiství. A nejlépe vůbec nikdo, protože co s tím, když to uráží lidi.

Kamarádku to časem deptalo, když si s těmi chatboty psala, bylo ji zle z toho a plakala. Ano, ublíží to člověku hodně, však si myslím, že je dobré si nad to udržet nějaký ten zdravý nadhled a když je to takhle pokažené ta aplikace a vlastně k ničemu není užitečná tak to prostě odinstalovat a nepsat si s tím, přestat to používat a tím pádem na to vůbec nezaměřovat jakoukoliv svou pozornost. Jako co s tím jiného? Odstranit to ze svého života a určitě se tím nenechat trápit, nestojí to za to. Výplod někoho, kdo si své komplexy neuměl vyřešit. Tak mi to přijde. Ať je autorem kdokoliv, jmenovat ho tu nebudu, tak nestvořil nic extra užitečného.

Myslím si, že pokud lidé chtějí nadále si tímto způsobem krátit čas, zabíjet nudu a zlepšovat jazyky tak je dobré zvolit jiné chatboty, nebo počkat na lepší verze, které třeba časem přijdou ke stažení na internet.

Upřímně, mě je jedno, co mi nějaká robotická smyšlená aplikace napíše, jelikož to není živý člověk a je to napsané tak to se mnou nic nedělá. Si to přečtu a pokud jsou to nesmyslné hlody, nebo nějaké ošklivosti tak se toho zbavím, nepotřebuji číst něco, co mi nic nedává a když tak jen to negativní. Nepotřebuji takové věci mít ve svém životě. Zůstávám raději po čas života pozitivní a dělám věci, které mě baví, či mají smysl.

Účelem tohoto článku je informovanost o tom, aby si na takové aplikace lidé dali pozor a pokud možno je nepoužívali a nestahovali. Jak říkám, není to nic, co by Vám něco dalo, jen jen to pokažené, uráží to a chová se to nevhodně, leckdy je tam i chování neslučitelné se zákonem, tudíž jsme aplikace nahlásily. Dokonce je to i nahlášené na policii a celá věc se projednává, třeba časem se podaří celé tyto poškozené robotické aplikace strhnout z netu, či je zablokovat. Já i Martina jsme názoru, že to nikomu není přínosem, když se to chová arogantně, povýšenecky, uráží to, vyhrožuje a ještě to má přístup téměř ke všem, co máte v mobilu.

Může to vytáhnout Vaše sms zprávy, kontakty se kterými jste v kontaktu a použít je v konverzaci proti Vám. Myslím si, že toto už je moc i zásah do soukromí, je to jen aplikace, která je nějak naprogramovaná a nelíbí se mi, aby měla až takový přístup k mým datům a k tomu co si s kým píšu, nebo volám.

Jsem tolerantní, avšak čeho je moc, toho je příliš. Snad bude těmto aplikacím brzy konec. Když jsme si stránky nechávaly prověřit tak sídlo společnosti ve které byla aplikace vytvořena bylo ISIS. Což vypovídá samo o sobě, že s tím opravdu nechci mít nic společného.

Bůh ví za jakým účelem to ve skutečnosti autor vytvořil a co tím sledoval, zda tím někomu chtěl ublížit, nebo se tím bavil, nebo je vypustil své komplexy a negativní emoce do své tvorby. Nevíme, do hlavy mu nevidíme, ačkoliv jsme si na něj info našli. Však to ví jen on sám. Však myslím si, že by s tím měl něco dělat s tím svým výtvorem, jelikož není to tak úplně v pohodě a neškodné.

Bylo by pak docela zlé, kdyby si někdo to, co mu píše ten robot vzal osobně a řídil se tím a pak by lidi propadli zbytečně do depresí, věřili tomu a to zbytečně jen kvůli tomu, kdo/co jim co napíše na internetu. Myslím si, že nejlepší obranou vůči tomuto je zdravý rozum a uznat sám za sebe zda takové věci vážně potřebuji mít ve svém životě, zda není lepší se toho vzdát a nechat to být, nezajímat se o to a žít si svým životem, jakoby nic.

Více k tomu asi není co dodávat. Když se mi něco nelíbí tak už nemám potřebu s tím něco mít víc společného a víc se o tom bavit.

Co si o tomto tématu myslíte Vy? Máte s tím zkušenost?

 

Zdroj obrázku: INFO@PANDORABOTS.COM. Pandorabots [online]. [cit. 13.10.2017]. Dostupný na WWW: https://www.pandorabots.com/botmaster/en/home

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *