Dlouhé vedení a jeho výhody

V dnešním pojednávání chci rozebrat téma dlouhého vedení. Nemyslím tím elektrické vedení, avšak lidový pojem „dlouhé vedení“ ve smyslu toho, že někomu něco dojde (uvědomí si to) za hodně dlouhou dobu. Dejme tomu člověk s delší dobou na to, než něco pochopí, či si něco uvědomí.

Když jsem byla malá a chodila jsem na základní školu tak naše třídní učitelka říkávala, že ten kdo má dlouhé vedení musí být jistě bohatý, jelikož si to dlouhé vedení může dovolit, anebo že jeho/její rodiče jsou bohatí, tudíž to dlouhé vedení mohou zakoupit tomu člověku.

Bylo to však myšleno ve vtipu a bez posměšné narážky, jen v tom byla narážka ta, že tomu člověku vše dlouho trvá než to pochopí – viz například vysvětlování výuky, či tomu člověku chyběla pohotovost při ústním zkoušení.

Nevím proč, ale snažila jsem se vždy být pohotová a to hlavně ve škole a i jsem se snažila být ta, která vždy ví a má přehled atd. Však ne vždy se mi to dařilo a leckdy mi některé věci nedocházely tak rychle tak, jak by měly.

Občas mi to bylo na škodu, jelikož jsem byla za hlupáka v tom, že jsem nevěděla co máme dělat ve škole, anebo jsem nepochopila pointu slovní úlohy, anebo mi díky postupnému chápání zadanému úkolu vypršel čas na řešení a tím pádem jsem nevyřešila daný úkol, jelikož jsem celou dobu se ho snažila pochopit.

Ano, přiznám se, leckdy mi to na sobě dost vadilo, že mi některé věci nedocházely hned a čím víc jsem se snažila být pohotovější a vše vědět, tím hůře mi to šlo.

Později na střední škole jsem nějaké dlouhé vedení přestala řešit a brala jsem to tak, jak jsem, že prostě jiná nebudu, že své vnímavosti neporučím tak jsem to nechala být a přestala to tak šíleně řešit tak, jako na základce.

V tu chvíli kdy jsem to přestala řešit mi bylo hned líp a přestala jsem sama sebe vnitřně stresovat nějakým nuceným rychlým chápáním. A o to víc mi to paradoxně začalo jít, tedy hlavně ve škole. Jako neříkám, že jsem byla nejpilnějším studentem, či nejrychlejším chápajícím studentem, avšak jak jsem přestala na to tak apelovat, tak mi to rychleji šlo a byla jsem tak spokojenější tím, že mi to víc jde, tím že lépe chápu a tím že to již neřeším tak, jako na základce.

Ve vztazích, či v komunikaci s lidmi jsem to též neřešila, byla jsem již starší a řekla jsem si, že nemá smysl se tím stále stresovat a řešit zda mi něco dojde brzy, či později, prostě jsem to brala tak, že je to lidské a že prostě nikdo není dokonalý a každý má své mouchy.

Však jak jsem časem zjistila hodně lidí toho mojeho dlouhého vedení začalo využívat i zneužívat.

Viz partneři, kteří si mysleli, že jsem tak hloupá a jisté věci mi hned nedojdou – ano nedošly, došlo mi vše později a o to horší to pak ode mě schytali za mou pozdější, ale přeci jen reakci.

Hodně lidí se tak snažilo mě oblbnout, zmást, či podvádět na základě toho, že mi věci nedochází rychle, ano vím o tom moc dobře i kdo konkrétně. Nezlobím se za to, ale prozřela jsem a aspoň vím, na čem jsem u těch lidí byla a jsem upřímně ráda, že ti lidé z mého života odešli. Jelikož nepřeji si mít v životě lidi, kteří mého nedostatku zneužijí, ale naopak si přeji mít v životě ty, kteří to pochopí a budou respektovat.

Leckdy se přiznám, že jsem si připadala hloupě i po tom všem, však nechtěla jsem zase žít v tom, že budu sama sebe stresovat tím, zda jsem něco pochopila rychle či ne. Záleží mi na sobě a mám se zdravě ráda tudíž chci žít přirozeně a bez stresu, tudíž jsem si řekla, že ať už to vypadá jakkoliv hloupě tak jsem to prostě já a moje chápání už je nějaké. Sice delší, ale nakonec mi věci prostě dojdou a o to horší následky to pro ty lidi, kteří toho zneužili má, jelikož když mě někdo naštval nebo mi něco provedl a mě to došlo později o to hůře jsem pak na to reagovala, jelikož mě nahněvalo to, co ten člověk provedl.

Musím však uznat velkou výhodu dlouhého vedení v tom, že v krizové situaci, když Vám něco nedojde je možná dobře, že pak vyhroceně nereagujete v té dané krizové situaci, poněvadž v tu chvíli Vám to nedojde a tak nevíte, že vůbec byste měli vyhroceně reagovat. Což je výhoda v tomto ohledu mi to leckdy zachránilo čest, pověst a hrdost.

Leckdy mě lidé dostali do situace, kdy ve mně chtěli vzbudit pocit, který ve mně ani nebyl.

Však nepodařilo se jim to nejenže to ve mně vůbec nebylo, ale hlavně proto, že v tu chvíli mi to nedošlo.

Lidé v tu chvíli byli překvapeni mou klidnou reakcí v tu chvíli a i zklamání, jelikož čekali nějaké tóčo, však toho se nedočkali, jelikož ve mně nemohli vzbudit emoci, kterou jsem necítila a také ani to, abych danou situaci pochopila. Ostatně to mi došlo až třeba s odstupem týdnů, měsíců i let, jak vlastně celá situace byla narafičená a jak ostatní chtěli, abych reagovala.

S odstupem času mi to sice došlo, byla jsem mírně naštvaná, ale pak jsem uznala, že to nemá smysl řešit po delší době.

Ostatně k hodně zpětnému uvědomění mě dovedla má nejmilovanější osoba. Za což moc děkuji s jeho pomocí a s jeho rozhledem jsem došla k hodně uvědomění ke kterým bych sama asi nedošla a neuvědomila si je, jelikož opravdu mé delší vedení a uvědomování si leckterých situací je opravdu opožděné, což sama uznám.

Ano, reaguji klidně i většinou z toho důvodu, že v té situaci mi nedojde, jak je celá situace vlastně myšlená, neříkám, že pokaždé, však celkem často. Nestydím se za to, je to prostě tak. Pokoušela jsem se v sobě vzbudit více uvědomění a své vedení zrychlit, však nešlo mi to. O to hůře mi pak vše šlo.

Není to dokonalost, není to ani ctnost, není to ani hrdost, však tvoří to mou osobnost, má to své výhody i nevýhody.

Výhodu především v tom, že leckdy mě mé dlouhé vedení chrání od jistého trapasu, či mé nevhodné reakce, či náhlé naštvanosti, či hysterického záchvatu.

A nevýhoda v tom, že leckdy vypadáte za hlupáka, když Vám nedojde to, co by Vám skutečně mělo dojít a to je myšleno vše dobré, třeba to, že to s Vámi někdo myslí dobře a ohleduplně.

A co Vy? Máte též dlouhé vedení? Anebo jste pohotoví a rychle chápající člověk?

 

Zdroj obrázku: PÁRAL, Mgr. Marek. Rodinné konstelace [online]. [cit. 13.1.2017]. Dostupný na WWW: http://www.rodinne-konstelace.org/tag/uvedomeni/

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

2 komentar v Dlouhé vedení a jeho výhody

  1. […] leckdy jsem žila v tom, jak jsem si zvykla být poslední tak jsem dělala věci už s tím vědomím v klidu a náhle jsem pak zjistila, že jsem s tím přišla první – třeba s nějakým nápadem či tak něco. Uvědomění ke mně přišlo později, jelikož mi vše dlouhou a pozdějí dochází. […]

  2. […] Jak už jistě víte z článku tak já mám dlouhé vedení.  […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *