Falešné účty na sociálních sítích

Na úvod zmíním, že jsem se již zmiňovala v článcích o sociálních sítích  pak také nad otrockým vlivem sociálních sítích a rovněž tu zazněl kybestalking, který s tím má také společné.

Dnešní pojednávání je čistě o zakládání a účelu falešných profilů na sociálních sítích, které začíná být častější a častější problematikou.

Pokud pamatuji začátky sociálních sítích tak se tam obvykle každý registroval jen jednou a na své jméno. Případně si tam dodal přezdívku, která však byla pro toho člověka známá a lidi ho tak oslovovali.

Nyní se mi zdá, že si falešný profil zakládá téměř každý 4. člověk. Jelikož falešných profilů se jen všude hemží. Jsou to nejčastěji reklamní, či propagátorské účty, které mají za účel schovat identitu za obchod, či prodej něčeho, či za jakousi destinaci, kterou tě člověk propaguje.

Ok, toto ještě beru, marketing pro podnikání je třeba. Proč by ne, sice by na osobním profilu neměl být obrázek destinace, či obrázek vín, který ten profil propaguje a hodilo by se tam zmínit třeba toho živnostníka pro tu důvěryhodnost toho obchodu, však ok, beru to. Jen já bych to tedy udělala jinak, raději bych vytvořila podnikání zvlášť stránky.

Avšak profily lidí, které sotva byly založeny, přidávající nesčetné množství lidí jiných, sbírání popularity za každou cenu.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že čím dál víc se s falešnými profily setkávám. Obvykle jsou to lidé, kteří se stydí za svůj vzhled, jméno, či identitu a tak si dají falešné, nesmyslné jméno a pod tím účtem mi vypisují úchylnosti a vyžadují erotické fotografie. Na toto nereaguji a nic neposílám, cizím lidem vůbec a nic takového, nevidím v tom smysl a důvěryhodnost.

Spíše mi to přijde jako vyžadování jistých informací o tom člověku a zneužívání důvěry lidí.

Když požádáte Vy o fotku tak se jí obvykle nedočkáte, anebo se dočkáte řádky nesmyslných výmluv proč tu fotku nemůžete dostat. Viz „já jsem neoholen, já nejsem fotogenický, to není podstatné jak vypadám, zítra se vyfotím.“

Viz rádoby vtipná jména profilů, která mají za účelem pouze vypisovat o rychlé setkání, rychlý sex a rychlé erotické fotografie, když neodepisujete do minuty dokáží Vás zahltit vyděračskými zprávami. Anebo také za účelem kritiky Vaší osoby a v mém případě i mé tvorby.

Stalo se mi to před Vánoci, byl to takový jistý pán, který údajně bydlel ve vedlejším městě, však nedokázal ukázat svou identitu, z fotek se vymlouval a jediné co chtěl, abych v noci v 1 přijela ihned za ním, že mě potřebuje mít u sebe či co. No nepochodil, dočkal se odmítnutí a slušného stěru. Na to reagoval kriticky na mé stránky, začal o mě vypisovat, že mám psychickou poruchu či co.

Také například se často vyskytují profily s falešným jménem, sice s fotkou, ale z internetu. To jsou rovnou falešní lidé, kteří jen sledují, co děláte na sociální síti a snaží se o Vás zjistit informace.

Taktéž profily se smyšleným jménem s nějakou fotkou z internetu a člověk vypisující tak, jako kdyby Vás znal a žádá po Vás informace o bydlišti, věku, sexuální orientaci, zda máte vztah a zda stále žijete tak, jako dříve.

To je pak úplně jasné, že se takhle někdo kdo Vás fakt zná ze života skryl a jelikož s tím člověkem nemluvíte, tak se bojí se Vás zeptat do očí, tak použije tuto maskovací techniku a vyzvídá jinak pod jiným člověkem.

Nejvíce mě rozčilovaly profily, které měli sice jméno takové solidní, fotky tam žádné, tudíž nebylo vidno kdo to je. Vydávající se za někoho z vedlejšího města, vyptávající se 10x na věk, 10 na rodinný stav a na to zda pracuji a kde přesně a pak nesčetněkrát žádající o mé fotografie, ať už normální, či erotické. Tak tam je to jasný člověk, který prostě Vás zná, jen prostě potřebuje na Vás něco vytáhnout.

Chápu, že falešné profily jsou vhodné pro typy lidí, kteří sami ze sebe mají komplex méněcennosti, velice nízké sebevědomí a ti, kteří nemají odvahu Vás oslovit normálně pod svým jménem, či v reálu, je to prostě pro lidi, kteří si totálně nevěří a nemají kuráž. Jenže co čekají, že po internetu je snad každý svolnější? V mém případě ne, jsem na internetu víc nepřístupnější než v reálném životě.

Jelikož mě to čím dál víc otravuje, obtěžuje a štve a tak už jsem velice stručná v odpovědích a tak mě to naučilo se s tím „nemazat“.

Nevím, co to lidi tak baví si zakládat falešné profily, které stejně časem jsou pak smazány, poněvadž se na tom přijde, dá se to nahlásit administrátorům, tudíž stejně o ten falešný profil přijdou. Avšak nevím, to je snad nový druh zábavy? To je snad cílená špionáž? To je nuda? To je snad tedy co?

Nechápu a upřímně já osobně nemám čas a ani bych si čas na takové blbé využití času nenašla, přijde mi to trapné, zesměšňující a podšité.

Falešným profilům neodpovídám, ignoruji, jde to mimo mě, nic neposílám a ani nebudu a cizím lidem soukromé údaje též sdělovat nebudu. Myslím si, že není špatné normálně se mě zeptat osobně, anebo písemně pod svým jménem, pokud se známe nevidím důvod neodpovědět. Však jde mi o férovost na obou stranách, nebudu komunikovat s nikým, kdo nemá kuráž na to se mi představit a ukázat, stejně tak jako ten člověk si o mě může najít jméno, věk, fotografie, to co vlastně chce.

Pevně doufám, že časem lidi tohle přestane bavit a uvědomí si, že stejně jim je tenhle způsob k ničemu.

Nenechám se totiž já osobně zahnat do kouta, jen protože někdo chce. A nebudu odpovídat na nic, co nechci a už vůbec ne smyšleným profilům, kde nevím kdo za tím je.

Nejsem žádná radnice, či informační centrum, kde si každý může přijít a zeptat na cokoliv by chtěl.

A co Vy si myslíte o falešných profilech? Anebo máte snad falešný profil pro nějaké účely?

 

Zdroj obrázků: BRUKOVÁ, Táňa. AMHC CZECH INTER CUP 2017 [online]. [cit. 3.2.2017]. Dostupný na WWW: http://www.amhc.cz/news/falesny-profil-naseho-klubu-na-facebooku/

LOUPAK.CZ © 2008 – 2017. Loupak.cz [online]. [cit. 3.2.2017]. Dostupný na WWW: https://m.loupak.cz/obrazky/vlastni/741553/

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *