Jak jednat slušně s člověkem, který Vás zradil?

Určitě se to už někdy stalo, že Vás někdo zradil a podvedl a Vy jste byli nuceni s tím člověkem ještě nějak komunikovat. Ať už jste museli, protože Vás pojí třeba sousedský vztah, pracovní vztah, školský vztah, anebo jen proto, že se vídáte na stejných místech, kde se oba pohybujete. Anebo jednoduše s tím člověkem chcete vycházet v dobrém, ale nechcete již si toho člověka připustit k tělu.

Řekneme si, jak na to…

602

1) Vymezte si hranice – důrazně tomu člověku dejte najevo, čím si Vaše důvěru ztratil, či co Vás od něj ranilo a navrhněte, že sice spolu mluvit můžete, ale že již nestojíte o bližší kontakt. Pokud se opravdu s tím člověkem nechcete blíže setkávat, či navštěvovat se, tak vymezte hranice. Dejte najevo, že si nepřejete, aby Vás ten člověk doprovázel domů a že nechcete chodit na pravidelné kávy, které byly sice dříve, ale nyní si to již nepřejete. Buďte přímí a vyjadřujte se přesně.

2) Nechovejte se jako malé dítě – nedělejte scény, když se s tím člověkem vidíte, nebuďte negativní za každou cenu, nevyvolávejte v tom člověku vinu, nestrhávejte na sebe pozornost sebelítostí, nedělejte ze sebe oběť. Postavte se tomu, jako dospělý člověk, přijměte bolest a zradu takovou jaká je, ale nadále žijte hrdě svůj život a nesnižujte svůj úroveň. Sebelítostí a dětinským jednání spíše na sebe upozorníte tím, že s tím co se stalo neumíte vyrovnat a že jste labilní jedinec.

3) Buďte féroví – upřímní, spravedliví. Přiznejte si, že to co se stalo je již minulostí, že už to nelze změnit.  A že nejste oběť ani světec, jste také jen člověk, jako kdokoliv jiný a nechovejte se jako svině tím, že budete tomu člověku neustále ten čin předhazovat. Jednejte fér a žijte přítomností. Nebojte se uznat v budoucnu, že ten člověk není úplně zlý.

4) Odpusťte – sami sobě a postupně odpusťte i tomu, kdo vás zradil. Odpusťte sami sobě, protože se máte rádi a proto, že se již nechcete trápit kvůli minulosti a bývalým činům, kdo si Vašeho přátelství neuměl vážit. Odpusťte i tomu, kdo vás zranil, zřejmě nevěděl co činí a nevěděl, jak jednat lépe a korektněji. Berte to tak, že on se cítí mnohem hůře než Vy. Je lepší být zraněn, než zranit.

5) Nedovolte minulosti, aby Vás ovládala – když odpustíte, tak se k minulosti již nevracejte. Udělejte opatření, tím že vymezíte hranice, aby se to již v budoucnu neopakovalo, ale už na minulost nemyslete. Jste již moudřejší a poučili jste se z toho. Nevzpomínejte, žijte přítomností a nenechte se rozptýlit tím, co se stalo. Co se stalo, je již mrtvé, přítomnost je živá.

6) Sebe ovládejte se – když potkáte tu osobu a stále vůči němu/ní cítíte negativní emoce, nevybuchujte a netropte scény. Raději odejděte, ovládněte své emoce a nedělejte někoho kým nejste. Pokud potřebujete si s tím člověkem ještě něco vyřešit, tak si to vyřešte mezi čtyřmi očima v soukromí a rozumně. Netropte scény na veřejnosti, nepůsobí to zrovna dospěle a čestně.

7) Nová šance – pokud se na to cítíte dejte tomu člověku novou šanci, ale časem, až budete chtít. Pokud nechcete dávat další šanci tak nedávejte. Ten člověk si měl vaší první šance vážit a nezneužít ji, měl si Vás vážit, než to urobil. Vše je na Vás, jak to cítíte, nikdo Vás za to soudit nebude, určitě ne já. Dala jsem za život nespočet dalších šancí a téměř vždy jsem za ně byla opětovně zrazena a vyplacena. Takže vše je jen o Vás, jak to cítíte a jak to chcete. Pokud k tomu člověku něco cítíte, zkuste to znovu. Ale pokud ne, nechcete už dávat šance, tak nedávejte, nelamte sami sebe přes koleno.

8) Vezměte v úvahu – že to může být v kontaktu s tím člověkem zcela jiné než to bylo doposud a to jak v dobrém smyslu tak v tom špatném, může se z toho poučit a bude si další šance vážit, ale také nemusí, záleží na charakteru toho člověka. Že si najde nového společníka, nový okruh přátel a Vás už nechá být. Že se bude vtírat a snažit se omluvit za to, co udělal a bude se snažit o novou šanci. Jeden fakt na který pamatujte, když dáte novou šanci, je to jako byste znovu vstoupili do řeky, může to být ok, ale i nemusí, je to risk a je to na vaši vlastní odpovědnost, vaše rozhodnutí.

 

Zdroj obrázku: © BAUER MEDIA PRAHA V.O.S.. Jenpromuže.cz [online]. [cit. 21.7.2015]. Dostupný na WWW: http://www.jenpromuze.cz/manual/jak-na-vec/196-chcete-byt-nejlepsi-pak-slusnost-stranou

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *