Jak se bránit člověku, který se snaží rozhádat rodinu?

Ano, i to se stává, že do rodiny, či do skupiny blízkých lidí zavítá někdo, kdo se jako blízký kamarád/ka tváří a zpočátku se tak i chová, však ve své podstatě jen přátelit se nechce a ani součástí té rodiny být nechce, jediné co chce tak tu rodinu, či skupinku rozhádat, jelikož on/ona sám/sama takovou partu blízkých lidí kolem sebe nemá.

Anebo v té rodině nemá natolik dobré vztah se kterými se nedokázal/a smířit a tudíž má tendenci ničit rodinu jinou, tam, kde to funguje.

To, že jako rodina máte rodinné přátelé je naprosto v pořádku, stejně tak jako si přátelé vytváří člověk jako jednotlivec tak může i rodina, ale tam platí dvojnásob to, aby ten člověk byl opravdu blízký a bavil se férově s každým z té rodiny a nenasazoval tam informace, které nejsou pravdivé, anebo kvůli své ješitnosti neštval členy rodiny proti sobě.

Lidi jsou někteří zlí a jakmile se nachomýtnou k jednomu člověku tak mají obvykle i tu drzost, aby se přichomýtli k dalším blízkým lidem toho člověka a klidně i k jeho/její rodině, jelikož tací lidé se nestydí a drze si dovolují, kam jen můžou.

Jenže pak mají tendenci tu dobrou vůli toho člověka, přes kterého se se všemi seznámili využít a využívat nadále, berou ho jako prostředníka na všechno a ten člověk se cítí čím dál tím víc mizerně.

Jelikož si ten člověk, který se do té rodiny dostal ozjišťoval zdejší vztahy tak moc dobře ví, jak to tam chodí a jak ty blízké vztahy fungují a jen proto, že sám ten člověk to nemá, nebo z nějakého osobního negativního pocitu chce nasadit to, aby tu rodinu rozhádal díky tomu rodinnému příteli/přítelkyni. A já se ptám jako proč to ten člověk dělá a co z toho jako může mít? Potěšení? Slast? Nebo je to jen škodolibost?

Nevím, ale nepochopím to, proč to lidé dělají. Mě to přijde maximálně podvodné a zlomyslné, jelikož proč rozbíjet něco, co hezky funguje a proč využít něčí dobrou vůli jen proto, aby se něco, co se mě nikdy netýkalo mohl/a zničit. Nechápu a ani to chápat nechci, proč to ti lidé dělají, avšak nebudu toto respektovat, nebudu takové lidi respektovat, jelikož toto je až moc velký zásah do něčího života, jelikož zasáhnout někomu do rodinu je velký průšvih přes čáru a to si jen tak někdo nenechá sáhnout.

Z mého úhlu pohledu je to tak, že ať je rodina jakákoliv, nedovolím, aby někdo cizí ji narušil zvenčí. Někdo, kdo absolutně nemá respekt ke mně a k mé rodině tak já nemohu mít žádný respekt k němu/ní. Jsou to věci, do kterých se prostě z lidského hlediska nezasahuje a neryje a pokud někdo má tak vysoké ego a myslí si, že jen kvůli němu/ní se ta rodina rozhádá tak se mýlí, mile ráda takového člověka usadím do reality, že je stále cizím člověkem, tak jako byl když jsem ho/ji poznala.

Radši oželím přátelský kontakt s někým, kdo se neumí chovat, než aby mi někdo rozhádal těch pár milionových lidí, kterých si nesmírně vážím a vděčím jim za to že jsou, než abych dopustila, aby mě takový ješitný člověk postavil proti mně lidi, které nejvíce miluji a vděčím za ně.

Nestojí mi to za to, i kdyby takový cizí člověk byl ze stříbra a z vegetariánské stravy, vůbec ne, to opravdu ne.

Ať je rodina jakákoliv a ať má jakékoliv chyby, které mě taky leckdy dost štvou, tak prostě nedopustím, aby ji někdo cizí rozvrátil a postavil mě jako oponenta všech, anebo osobě, kterou miluji. To opravdu ne, nenechám se. Myslela jsem to vše dobře, ale pokud si toho někdo neumí vážit tak prostě bude ignorace, trvalá ignorace.

Nebudu se rozčilovat, nebudu vyjednávat, nebudu zasahovat, řeknu jednu stručnou větu co si o tom myslím, v klidu, slušně a bez výčitek a tím to uzavřu, dám tomu člověku stručné hranice co přehnal a ať se klidí z cesty a tím vyřešeno. Jinak ignor, takový člověk, který zneužije toho, že mu představím rodinu a zneužije toho tak, že se snaží vsadit do té rodiny klín, tak přehnal a dost. Tohle se prostě nedělá, není to lidské, je to hanebné a nevím co se tímto sleduje.

Abych pravdu řekla tato situace a zkušenost mi dala to, že jsem se k tomu musela postavit já, musela jsem si já srovnat priority co je pro mě důležitější zda přátelství, či rodina a také umět jednat a dát stranou některé své pocity, ale jednat ve prospěch dvou pro mě hodně důležitých lidí v životě.

Tady totiž vůbec nešlo až tak o mě, ale šlo mi o to, že jsem nechtěla, abychom to co jsme si my doma pracně vybudovali léta, tu důvěru, slušnost, lidskost, lásku a pohodu, aby zničil někdo, kdo s námi nežije, kdo si jen o sobě moc myslí a aby mezi námi pak najednou byli rozbroje? To opravdu ne. Dalo mi to to, že vím, kdo je pro mě důležitější a že cizí lidi leckdy maj opravdu zůstat cizími a že je správné pečovat o ty, které má člověk v srdci. A když už představovat někoho svým nejbližším tak jen člověka, který si toho váží a cítíte, že Vaši dobrou vůli a vstup do Vašeho soukromí nezneužije.

Tím, jak jsem celou situace pojala cítím, že jsem udělala správně, byl to dobrý tah a veškeré vztahy se tím uklidnili. Jsem za to ráda a svou chyby, že jsem takového cizího člověka považovala za téměř rodinu tak uznávám, chybami se člověk učí, avšak naštěstí to dopadlo ještě hodně dobře, což si uvědomuji a vděčím za to Bohu, Vesmíru, andělům a svým nejbližším.

Nestarám se o to, zda mě někdo za to odsoudí, já cítím, že to tak bylo správné. Nic proti nikomu nemám, ale jsem názoru, že si nemohu nechat vzít ze života to nejcennější, jen proto, že si někdo myslí, že jsem tak bezbranná, naivní, důvěřivá, mladá a nerozumná, jen proto si to přeci vzít nenechám. Hlupáky a sobce najdete v každém věku i zákeřné lidi, je úplně jedno zda jsou starší, stejně staří, mladší, zdánlivě moudřejší, zkušenější, či kdo ví co, najdete je v každém věku, tohle je o charakteru, ne o věku, či zkušenostech. Ta zákeřnost buď v člověku je, anebo není.

A co Vy, zažili jste něco podobného? Dokázali byste si svou rodinu obhájit? Dokázali byste se vzdát rodinného přítele, když by Vaši rodinu narušoval?

 

Zdroj obrázku: ČESKO-SLOVENSKÁ FILMOVÁ DATABÁZE © 2001-2017 POMO MEDIA GROUP S.R.O.. Csfd.cz [online]. [cit. 2.6.2017]. Dostupný na WWW: https://www.csfd.cz/film/401451-hvozd/komentare/

O Sára Lhotáková

Jsem nezávislá autorka projevující svobodné názory bez cenzury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *