Jak se dokáže žárlit na vztahové štěstí

Žárlivost je tak trochu probraná v předchozích článcích.

Žárlivost, Proč lidé chtějí vlastnit jiné lidi, Jak žárlivost graduji a neutichá.

Žárlit může kdokoliv, kdo nevěnuje sám sobě dostatečnou lásku, pozornost a péči, anebo ten, kdo si myslí, že veškeré štěstí a lásku najde jinde a proto jinde než sám u sebe hledá a vidí ji všude okolo sebe, jen ne přímo u sebe a na takovém principu žárlivost funguje.

Může však žárlit zdánlivě šťastný člověk, který se jeví, že má vše v pořádku a je spokojen, ale přeci jen nějaká ta jiskra štěstí v životě asi chybí. Takový ten pohon a palivo do života, jak já říkám, to tomu chybí a proto se člověk cítí na nic a i když má vše na co si může vzpomenout a to po čem ostatní touží tak stejně není šťastný a hledá dál a takhle může hledat celý život.

I když na oko vypadáte jako milionový člověk, který si žije jako pán/dáma nemusí tomu tak vždy být. Štěstí si nekoupíme a ani neuprosíme, štěstí se buduje a je to volba života a stav mysli.

A když právě hledáte všude možně okolo sebe štěstí tak ho nenajdete, najdete možná tak závist k jinému štěstí. Ke štěstí těch, kteří ho našli sami v sobě.

A to nemusí být jen záležitost mezi jedinci, ale rovnou se dá závidět nejen majetek, rodina, členové rodiny, vztah, manželství, dítě, bydlení, příbytek atd.

Dnes se zaměřím však konkretněji na to, když dva lidé – partneři, či manželé začnou oba žárlit na jiný pár, ať už partnerský či rovnou manželský.

V první chvíli vyvstane myšlenka „A to jako proč žárlí na jiný pár, když oba zadaní jsou?“ Odpověď asi taková, buď se žárlí na jednoho v tom jiném páru, jelikož jsou v tom city, přitažlivost, či touha po tom člověku, anebo to vůbec nemusí být takový úmysl, ale může to být jen takový úmysl, že jim můžete závidět to jejich láskyplné štěstí. Můžete žárlit na to, že jim to klape víc jak vám dvěma v tom vztahu a to že se třeba zdánlivě mají více rádi než vy dva. Třeba jste si zevšedněli ve vztahu, anebo jste zapoměli oceňovat a chválit toho druhého takový jaký je a tak jste zapoměli na to koho vedle sebe máte a je to už jen asi takový zvyk, či stereotyp. A když vidíte ti dva tak jako kdyby oni měli všechno a oproti vám možná materiálně nic, ale mají všechno, to všechno co je ke šťastnému vztahu třeba.

Mají vášnivější sex? Ano, ten je důležitý a dá se na něm pracovat a sladit se s tím druhým.

Mají se víc rádi? Bůh ví, to ví jen ti dva. Ale vám to tak může připadat dle toho, jak se k sobě chovají před vámi.

Jsou spolu častěji? Je to možné, ale i s tím se dá něco dělat, nezáleží jak často jsou ti dva spolu, ale jak ten společně strávený čas prožijí a užijí si jej, na kvalitě toho stráveného času záleží především.

Mají toho víc společného? Ano, to je dost možné, šťastnější páry mají společné zájmy, společné názory a společné cíle. Ale dá se žít šťastně i bez toho, jen společné věci více dva lidi pojí k sobě a udržuje je to ve vztahu, který budují.

Prostě se k sobě víc hodí, než vy dva k sobě? To je těžké posoudit, není to o tom se k sobě hodit, ale o tom být spolu šťastní, sladit se a vytvářet ten vztah šťastný ke spokojenosti obou partnerů.

Stále jsou spolu a stále jsou tak krásně zamilovaní? Zamilovanost průměrně vydrží pár měsíců až nejvýše dva roky, pak se vztah posouvá dál, prochází si krizemi, překážkami a ti lidé se poznávají ve své pravé podstatě, pokud toto překonají a stále se mají rádi, cítí už tu skutečnou lásku, avšak už to není taková ta bláznivá zamilovanost se kterou se každý den budí a jsou nabuzeni a naspídovaní po celý den. Je to už pokrok dál a do lásky se ne každý pár propracuje a když už tak ti dva lidé spolu obvykle delší dobu vydrží. Však nikdy nevíte, co to propracování vztahu obnášelo, tudíž tohle bych opravdu nezávidělo. Nikdy do toho nelze přesně vidět, to ví jen ti dva nejlépe.

A prostě celkově vypadají, že jsou spolu šťastnější a lépe se k sobě vzájemně chovají než vy dva ve svém vztahu? Když už prostě dojdou nápady co jim závidět tak prostě to, že celkově vypadají na tom lépe než vy dva se svou drahou polovičkou a vy tak vermomoucně chcete odhalit to jejich tajemství toho šťastného partnerství. Avšak nedaří se to, jelikož čím víc to chcete odhalit tím těžší to je.

Ano, dá se žárlit i takhle, víc lidí a když se žárlí tak je třeba zbystřit, jelikož žárlivý člověk je schopný udělat cokoliv. A někdy to nezůstane jen u nevinného sledování a pozorování. Ale někdy se to může zvrtnout tak, že ten člověk celou tou nenávistnou žárlivou touhou těm druhým to bude chtít zničit a to pak dopadá taky špatně a je to velká škoda. Jelikož ti dva za to nemohou, jen proto, že někomu nepadli do oka tím, že mají takový vztah jaký mají.

Dokáže to s člověkem hodně zamávat, ale myslím si, že by se nemusel hned snižovat do té podoby, že jim to bude chtít zničit, jen proto, aby se také neměli dobře tak jako si připadáte možná méněcenně ve svém vztahu.

Místo toho, aby se ničilo štěstí něčí jiné, tak je dobré si z toho vzít to dobré. Prostě říct si, že je potřeba na svém štěstí zapracovat. Když člověk cítí žárlivost, je třeba jít vždy do sebe a zapracovat na tom na co žárlí člověk nejvíc. V tomto případě je to vztah. Co takhle zkusit okoukat, co ti lidé dělají a pak to aplikovat ve svém vztahu. Prostě začít dělat jisté věci jinak v tom vztahu a začít se snažit. Skutečně si uvědomit koho vedle sebe máme a tomu člověku se věnovat, říct mu, jak ho/ji milujeme a že jsme rádi, že jsme s ním/ní, poděkovat mu za to všechno co pro nás dělá a za to že je a naučit se ho chválit, oceňovat. Rozvzpomenout se na to, co vás dva pojilo na začátku, díky čemu jste se do sebe zamilovali a co jste dělali na začátku vztahu a to zkusit jít dělat. Vrátit se pomyslně do dob, kdy Vám to spolu klapalo. Anebo udělat prostě změnu, změnit místo, práci, prostředí, zvyky a začít dělat něco jinak, ono se to na vztahu ukáže velmi rychle.

Zkuste prostě se od těch zdánlivě šťastnějších lidí inspirovat a ne jim to ničit, zkusit od nich něco pochytit a pak to aplikovat u sebe, třeba to bude fungovat, dokud to nezkusíte tak nevíte.

K tomuto článku mě inspiroval film U moře , který mi byl doporučen. Za inspiraci a doporučení moc děkuji, dalo mi to hodně k zamyšlení a hodně sebepoznání. A utvrdilo mě to v jistých věcech a dalo i nový úhel pohledu, že se dá žárlit na partnerské štěstí.

 

Zdroje obrázků: ROTHKOPF, Joshua. Timeout.com [online]. [cit. 12.5.2017]. Dostupný na WWW: https://www.timeout.com/london/film/by-the-sea

SAMAYA. Světlo Samya a uzdravení [online]. [cit. 12.5.2017]. Dostupný na WWW: http://tredoxe.blog.cz/1601/velke-energeticke-posuny-ve-vztazich

 

O Sára Lhotáková

Jsem nezávislá autorka projevující svobodné názory bez cenzury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *