Jak vztah člověka změní a posune životem dál

Takové to zamyšlení nad tím, zda má partnerský vztah na člověka nějaký vliv? Má a rapidní.

A tím, jak čas plyne a vztah plyne spolu s ním se člověk postupně mění a v jistých věcech je mírnější a přístupnější.

Když se tak zamyslím, tak lidé se kterými jsem v kontaktu a jsou dlouhodobě bez vztahu, či žijí sami, anebo měli krátkodobé vztahy tak ti jsou spíše tací nesmířlivý, se vším hned hotoví a všechno vidí jako tragický problém, který nutně vede k rozhádání se s někým, anebo za vším dělají tlustou čáru. Když nevyjde dohoda, či setkání dle jejich představ tak pak už nad tím člověkem opovrhují, či už se s ním/ní setkat nechtějí.

A když s někým navazují kontakt tak to musí být jen podle nich a když není, tak se na takového člověka vykašlou a nechají ho být. Jsou takové neřízené střely, které se chovají někdy až moc sebestředně se zaměřením na sebe a někdy mi připadá, že zapomínají na to, že na světě ani zdaleka nejsou sami a že se to podle nich opravdu netočí.

Když s někým takovým máte něco dohodnout tak obvykle takový člověk na Vás tlačí, ať je to hned a ať je to jen dle něj/ní a když ne, tak už navždy ámen a už nikdy se s Vámi nesejde. A když to není hned tak prostě už nikdy. Rychlé závěry, jak blázen a Vy se nestačíte divit. Přitom jste třeba jen klidnější povaha, která se dokáže v klidu domluvit a nechává tomu někdy čas, jak se okolnosti vyvrbí a jak bude čas, jen prostě někdy nedokážete hned říct, kdy a jak co bude, někdy je třeba počkat, ale to už takovým lidem těžké vysvětlíte.

Ale je pravdou a přiznám si to, že když jsem já byla dlouhodobě sama, anebo vedla krátkodobé známosti tak jsem byla taková vyhrocenější v tom, že jsem v hodně věcech viděla něco jako nepřekonatelnou věc kvůli které se hned člověk rozchází, nebo jsem za vším viděla hned zradu a lež.

Nebyla jsem netrpělivá to ani ne, spíše jsem byla taková, že jsem hned viděla konec toho vztahu, či té známosti a viděla jsem to hned skepticky, ostatně to já skeptik na vztahy jsem, přiznám si to. Ale v této době to bylo o to víc umocněno, jelikož jsem nevěřila v tom, že by mi mohlo být požehnání dlouhodobým vztahem s člověkem se kterým bych byla šťastná.

Nuže, vrátím se k tématu. Dlouhodobý vztah člověka změní a to tak, že nikdy to nebude jako na začátku. I kdybyste se tam chtěli vrátit, tak už to takové nikdy nebude, jelikož jdete časem dál a dospíváte a i Vaše drahá polovička, tudíž nikdy nebudete stejní jako na začátku. Hodně věcí přehodnotíte, hodně věcí začnete tolerovat, kompromis je pro Vás základem, dokážete se podělit o něco, dokážete vyjít vstříc, přizpůsobit se, vyslechnout si názor druhého a hlavně Vás to naučí trpělivosti, ať už se to týká čehokoliv. Dále Vás to naučí respektuji vzájemného, tolerance a slušného chování a lekci sebeovládání v tom, že si leckdy sakra rozmyslíte zda si svou nahněvanou náladu vylejete na někom koho milujete.

Naučí Vás to i hospodařit s penězi, jelikož ve vztahu je dobré sem tam někam vyrazit a investovat do vztahu peníze, včetně dárků, pozornost a nějakých vzájemných radostí pro toho drahého/drahou. Naučíte se lépe si organizovat čas a obvykle se ani nenudíte, jelikož se naučíte skloubit školu/práci, koníčky, vztah a do toho nějaké Vaše přátelé a setkání s nimi se naučíte mezi tímto žonglovat a vše stíhat a přitom Vás to bude činit šťastným.

Naučí Vás to nic neplánovat, jelikož pochopíte, že se leckdy může vše změnit a skončit ze dne na den, anebo změnit ze dne na den, jelikož to nezáleží jen na Vás, Vy v tom máte svých krásných 50 % procent podílu.

Dále se naučíte vycházet s tím druhým, snášet jeho nálady, podrážděnost, to jak se chová před Vámi, to jak se chová před cizími lidmi. Odhalíte jeho stíny, jeho možnou přetvářku, to jak se před kým chová a proč, co si o těch myslí, co o nich povídá a jak se k nim nakonec chová. Také to, že se nebudete hroutit hned z toho, že Vám někdo zruší setkání a přeloží ho na jindy. Nebo to, když Vám někdo neodepisuje, tak Vy přeci zkušeně nějakou dobu počkáte zda se ozve a už nebudete jak šílenec vypisovat a uhánět toho člověka 50x zprávou za 5 minut.

Také se setkáte s tím a už Vás nepřekvapí, že na Vás bude někdo sprostý a pochopíte, že když na otázku „Co ti je?“ dostanete odpověď „Nic“. Tak pochopíte, že je lepší toho člověka nechat být, další otázky by bylo jako dráždění „hada bosou nohou“. Také pochopíte a vezmete s nadhledem to, že když Vám někdo řekne, že jste „kráva/vůl který ho sere a že máte ho/ji nechat být“ tak pochopíte, že je lepší odejít a nechat toho člověka o samotě a nepouštět se do další slovní hříčky. Naučíte se hodně věcí nebrat osobně, nerozčílit se.

Pochopíte, že to, že Vy jste ten hlupák, který se svěřuje se vším, tak Vám to nemusí být oplaceno a tím pádem se i Vy naučíte neříkat všechno a postupně si začnete žít svůj krásný „paralelní život“ který bude jen Váš a se kterým se nebudete nikde svěřovat.

Když Vám někdo nabídne něco, co Váš partner/ka nesnáší a nepreferuje a máte zákaz to dělat, či přijímat, tak Vám na mysl naskočí hned myšlenka „on/ona by zešílel, to nemůžu“ místo toho abyste se zamysleli nad tím, zda to chcete či nechcete udělat Vy jako osoba.

Dá Vám to to, že už zdaleka neděláte jen to co byste Vy chtěli, ale vždy pomyslíte na to, co by tomu řekl/a Vaše drahá polovička a na to dáte.

Pochopíte, že partnerství není nic, co by Vám do života nějak spolehlivě přineslo parťáka, který s Vámi drží za jeden provaz – může i nemusí, ale není to záruka. A také partnerství Vám nezaručuje to, že ne vždy máte nějaké slovo v tom vztahu, někdy se Vašich 50% zkrouhne na 20 či méně procent a zjistíte, že někdy nemáte v tom vztahu nic a zasahovat a vyjadřovat se do ničeho nemůžete, jelikož ten druhý Vás nepotřebuje a urobí si to dle sebe a radši Vám to ani neřekne, jelikož se nechce cítit blbě za to, že to urobil jinak než Vy byste mu poradili – což ale ostatně nemůže vědět, co byste mu poradili, když se ani nezeptá.

Naučíte se používat vlastní hlavu v tom, že asi nemusíte být tak úplně hloupí a vše říkat o sobě, ale tak si uhájit nějaké to soukromíčko pro sebe a jísté věci si rozhodnout sám za sebe.

A také to, že setkání s přáteli je leckdy ta nejlepší terapie od tohoto všeho a že jednou za čas vypadnout je skutečně též terapie a i když to Vaší drahou polovičku rozbouří, či nebude rád, Vy víte, že čas od času je dobré umět vypadnout a vypustit, jelkož někdy to pak vše přerůstá přes hlavu. Ty Vaše věčné ústupky, tolerance, respekt a to vše na úkor Vás, musíte si to pak prostě někde vykompenzovat, jinak byste se propadli do stínů deprese a úzkostí a to přeci nejde.

Ano, to vše dokážou dlouhodobé vztahy naučit.

Co naučili dlouhodobý vztah Váš? Jak Vás změnil dlouhodobý vztah?

 

Zdroj obrázku: POWERED BY MEDIAWIKI.. Wikihow.cz [online]. [cit. 8.12.2017]. Dostupný na WWW: https://www.wikihow.cz/Jak-m%C3%ADt-zdrav%C3%BD-vztah

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *