Jaký účel má ignorace?

Ignorace, asi všichni víme co to je za pojem a jak moc dokáže člověka vyvést z míry, zklamat a i překvapit. Cítíme její následky sami na sobě. Cítíme, jak je síla ignorace silná a jak moc dokáže zamávat s lidským srdcem, které očekává a chce vidět reakce. Avšak ignorace to neumožňuje, je to přesně opak reakce.

Ignorace je jako naše reakce na dotyčného člověka neměla vůbec účinek, jako kdybychom nic neudělali, jako kdybychom byli nic, jako kdybychom udělali cokoliv, ten člověk by to nechal být a nebral to na zřetel.

Naše očekávání reakce ať pozitivní, či negativní je náhle zklamáno a my koukáme, co se stalo, nebo tedy spíše nestalo se nic. Naše akce, je k ničemu. Když nemá reakci, je to nic. 

a6dea15-31052-ignorace-0d0000000-0d1051051-0d9900000-0d9399399-sector_668x376-fit

Ignorace jako taková je, když nechcete se chovat tak jak dotyčný se snaží, abyste se zachovali. Prostě odmítnete přijmout ten pokyn, abyste se nějak chovali a chováte se dle sebe a dáte najevo svůj nadhled, klid a čistou mysl. Ignorace je takové jakési zrcadlo a zrcadlo odráží světlo zpět tam, odkud přišlo.

Tudíž velice často se stává, že pokus něco ignorujete – například pomluvu, obvykle to tak je, že pomluva se vrátí zpět autorovi a poškodí to víc jeho, než Vás.

Pokud ignorujete někoho, obvykle to toho člověka zraní více než Vás samotné. Ignorace je obrana a jistý způsob ochrany. Prostě necháte to plynout a o víc se nestaráte.

Někdy je to těžké se naučit ignorovat, ale není to nemožné. Já jako lehčí cholerik jsem se to též naučila za život a to jsem měla hodně situací, kdy jsem ignorovat nemusela a horko-těžko jsem se držela sama v sobě, abych se nezachovala tak, jak mě ten člověk provokuje k jisté reakci.

Samozřejmě jako člověk znám tuto situaci z obou úhlů pohledu. Však nejčastěji se setkávám s tou rolí, kdy se ve mě někdo snaží vyvolat jistou reakci, ale se mnou to nic nedělá.

Nedělá to se mnou nic, jelikož necítím potřebu se do toho emočně zapojovat a asi to nemám v povaze se projevovat tak, jak by ten dotyčný člověk chtěl.

Nevím, co víc k tomu dodat, neotřásá to mnou, spíše si o tom člověku pomyslím to, že je to dětinské chování, když si potřebuje tímto způsobem získávat mou přízeň a přátelství. Je to celkem jednoduchý způsob, jednání malého dítěte, jelikož když se stačí zamyslet, přízeň se dá získat lepším a důvěryhodnějším způsobem než takto.

Vezmu to na konkrétní situaci. Jistý člověk v mém životě se mi snažil vejít do přízně, ale jelikož mi mou přízeň asi nevěřil, či pochyboval o mé přátelské přízni, tak začal dělat to, že se snažil ve mě vyvolat pocit žárlivosti. Začal mi ten člověk plést se do mých přátelských vztahů s jinými lidmi a o to víc, když se pletl do mých nejbližších přátel. Jelikož jsem člověk, který zachová klid, tak zachovala jsem klid a ignorovala toto jednání. Po jisté době se to opět vyhouplo a opět se ten člověk začal projevovat, já opět držela a ignorovala. Nechtěla jsem se totiž ponížit na tu úroveň, abych se projevila, tak jak ten člověk si pravděpodobně přeje. Vytrvala jsem, i když to někdy nebylo jednoduché, protože ten člověk, který se takto choval se mi hnusil čím dál víc. Brala jsem to jako nedůvěru v naše přátelství a jako jeho nedostatečné sebevědomí. Pomalu jsem i ztrácela k takovému člověku důvěru.

Upřímně, cítila jsem se poníženě, že takto si to ten člověk musel vynucovat a choval se jak malé dítě. Ale hrdost je mi přednější a mám k sobě takovou sebeúctu, že ignorantní reakce vždy převáží.

Jakou máte zkušenost s ignorací Vy? Jak byste v takové situaci reagovali Vy? Souhlasíte s ignorací? Nebo jste zastáncem za každých okolností – akce a reakce?

Nechám si poradit.

 

Zdroj obrázku: VK. Extra.cz [online]. [cit. 6.8.2015]. Dostupný na WWW: http://www.extra.cz/nejlepsi-obrana-neni-utok-ale-ignorace-nasledujicich-5-tipu-vam-rozhodne-usnadni-zivot

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

4 komentar v Jaký účel má ignorace?

  1. […] Když Vás někdo uvede do situace, která je Vám nepříjemná tak vždy ji můžete ignorací Jaký účel má ignorace? protože ignorace odráží všechno, ať to dobré či zlé a vrací to zpět odesílateli. Když […]

  2. […] Viz doplňující článek k tématu. […]

  3. […] Když to nepomůže tak vyloženě ignorovat. Aneb svůj účel má i ignorace. […]

  4. […] Upřímně ignorace je super. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *