Jsou lidé spíše monogamní či polygamní?

Nevěra, vztahy, vztahové trojúhelníky, láska, zrada, zloba a řešení vztahů, asi každého tyto pojmy za život potkají, ať přímo či nepřímo.

Téměř každý za život řeší vztahy a kor vztahy partnerské, které jsou velice častým tématem k hovoru a rozebírání podrobností.

Současným populárním tématem rozhodně patří úvahy o tom, zda jsou lidé spíše polygamní či monogamní. 

image2_la_polygamie_avantages_et_inconvenients_542x276

Z vlastní zkušenosti jsem se setkala s lidmi, kteří se vymlouvali a omlouvali na to, že nedokáží být věrní, protože je jim přirozené vést více vztahů naráz. Anebo taková ta „výborná mužská výmluva“ že jsou geneticky predispoziční k polygamii. Tak upřímně k této větě nemám co dodat, je velice úsměvná.

To může říkat každý a ještě úsměvnější těm, kteří tomu věří. Myslím si, že polygamie se dá spíše naučit díky prostředí ve kterém se člověk pohybuje. Pokud člověk vyrůstal v prostředí, kde to bylo běžné, anebo v kultuře, kde se to takto vede, či praktikuje. Lidé totiž přebírají zvyky, chování a gesta od rodičů, svých blízkých přátel, či od okolí. Tudíž okolí na to určitě má vliv.

Celkem je reálné a můžu ze zkušenosti potvrdit, že máte většinu přátel, co střídají partnery/partnerky, či vedou více vztahů paralelně tak je dost pravděpodobné, že to budete vést také tak, jelikož člověk přirozeně chce zapadnout do kolektivu a do party přátel. Jak osobně tak i pozorovatelsky jsem se s tím setkala a funguje to tak hodně. Jak u mužů tak i žen. Tudíž nemyslím si, že jen muži by měli „predispozice k polygamii“, protože pak vyvstává logická otázka, s kým by tedy vedly ty své vztahy?

Polygamní může být jak muž tak i žena a je to záležitost životního stylu, doby i prostředí ve kterém se člověk pohybuje a samozřejmě je to otázka volby.

image1_la_polygamie_avantages_et_inconvenients_542x276-1

Co taková monogamie? Monogamii si přeje hodně lidí, ale jen málokdo je toho opravdu schopný. Velmi malá hrstka lidí je jí schopných, ale přeci najdete lidi, kteří ji preferují.

Je to též otázka prostředí ve kterém se člověk pohybuje a jaké přátelé má. Stejně tak jako s polygamií. Rozhodně též na to mají vliv zkušenosti člověka. Pokud například byl člověk podveden, anebo už prožil polygamní vztah a nenadchlo ho to, nebo s tím má negativní zkušenost tak je logické, že bude vyhledávat monogamní vztah a bude to i od drahé polovičky vyžadovat. Je to takový romantičtější způsob života a víc diskrétní, dle mého názoru.

V monogamii se člověk učí mnohem víc a intenzivněji kompromisům a žití s jedním člověkem, učí ho to neutíkat od problémů, ale naopak přijmout jednoho člověka takový jaký je. Kdežto v polygamii může toho člověka nahradit jiným. Nahradit rozumějte fyzicky nahradit, ale nikdy toho člověka nelze nahradit úplně. Protože každý je originál a dokonalý tak jak je.

K čemu tedy lidé spíše tíhnou? Chtějí spíše víc lidí, anebo naopak jen jednoho?

Upřímně dlouhou dobu jsem si myslela a žila v tom, že lidé jsou polygamní, protože stejně i když s někým jsou tak pak jdou od jednoho člověka k druhému, ať už vztahově či milenecky.

Však časem, jsem tento názor přehodnotila a přišla na to, že můžete být fyzicky s kýmkoliv, ale bez tak každý časem přijde na to, že si přeje, aby ho měl někdo upřímně rád. A tu upřímnou lásku nenajdete u každého. Tu najdete většinou u jednoho člověka, který vás věrně a oddaně miluje a chápe Vás.

To pochopení, tu lásku, to krásné nenajdete u každého a nenajdete to v posteli svých xy milenců. Málokdo totiž bude tak vstřícný na Vás, tak hodný, tak chápavý. Stejně i toho největšího nevěrníka to časem táhne jen k jednomu člověku se kterým souloží víc než s ostatními a je mu dobře s ní i bez soulože.

Ano, lidi, kteří žijí polygamně to baví. Já to chápu, avšak časem to omrzí a ne každý Vás bude mít rád a ne každý se k Vám chová slušně.

Přeci jen je hezké prolézt desítky stovky postelí a mít nesčetně zářezů, ale toto Vás nepochopí, nedodá vám to víc lásky a neobejme Vás to, když Vám není nejlépe. Můžete milovat i více lidí, však toho jednoho máte nejraději. K jednomu se nejvíce vracíte, když jste unavení, když nemáte náladu, když nejste fit, když máte starosti. Protože jen někdo bude mít ten zájem Vás pochopit, jen někdo Vás upřímně políbí a dá Vám pocit výjimečnosti.

Jaký na toto téma máte názor Vy? A jaké jsou Vaše zkušenosti?

Zdroj obrázků: © COPYRIGHT GEB ADOPTAGUY 2007 – 15. La Polygamie [online]. [cit. 11.12.2015]. Dostupný na WWW: https://www.adopteunmec.com/lab/article/la-polygamie-avantages-et-inconvenients

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *