Každá živá bytost zasluhuje úctu

Jsem toho názor, že každá živá bytost a každý člověk si zasluhuje úctu.

Nepochopím a ani nechci pochopit bezohledné a arogantní jednání. Vlastně ano, chápu ten člověk má úctu pouze sám k sobě a ne k ostatním. Beru, avšak i ostatní lidé si tu úctu zasluhují, byť pro nás nejsou přínosem do života, byť nás k nim nic neváže, nic nám to nepřikazuje. Avšak z vzájemné laskavosti proč se sebou vzájemně nejednat slušně a uctivě? Proč se chovat jak arogantní sobci a ještě tak zhoršovat veškeré konflikty a zlé činy tady na Zemi. 

Proč se k sobě lidé nechovají bez očekávání uctivě a laskavě? Vždyť je to projev laskavého srdce a hodné duše v člověku.

Miluji lidi, kteří jsou hodné duše viz článek Hodné duše. Protože se chovají laskavě, aniž by jim o něco šlo, takové lidi vyhledávám. Bohužel, je již už tak málo, že je to jako obcházet zeměkouli kolem dokola a v každém kontinentu najít jednoho. Je to hodně málo takových lidí, avšak ještě jsou a žijí. Pár takových naštěstí ve svém životě mám a jsem za ně nesmírně vděčná. Připomínají mi, že na světě ještě není tak zle a že lidé nejsou tak úplně zlí, jak se zdají.

Úplně mě děsivě šokuje to, jak se někteří lidé dokáží zachovat. Myslí si o Vás, že jste jen kus něčeho a že si mohou k Vám vše dovolit a že jste na to zvyklí a že jim to dovolíte a kdo ví cosi si dovolují a chovají se arogantně.

Vždy ráda konverzuji o tom, co se mi v životě přihodilo, nebo tím čím si procházím a čím dál víc rozvádím diskuze se svými nejbližšími tak zjišťuji, že se opravdu nad mé očekávání chovají lidi neuctivě, vulgárně, sobecky, arogantně, příliš jistě, berou Vás příliš samozřejmě a neví, kde jsou hranice. Nemám to ráda, jelikož tímto člověk neskutečně vytrvale dokáže hluboce ublížit, tím že se chová neuctivě k někomu, kdo si to nezaslouží.

Upřímně i ta prostitutka si zaslouží úctu, byť má povolání, jaké má. Popelář též, byť dělá špinavou práci, proč lidí odsuzují a mají potřebu vzít si ze všeho jen to nejlepší a zbytek odkopnou, poplivou a ještě zadupou, jak nějakou odpornou věc. Cítím z toho znechucení, bolest a smutek.

Kéž by se rodilo a přicházelo sem více lidí s úctou, jak sami k sobě tak i k ostatním lidem. Sakra, žijeme přeci na stejné planetě, žijeme tu spolu vzájemně, byť s hodně lidmi nepřijdu ani do styku, nikdy je nepoznám, nikdy s nimi nebudu spolupracovat a třeba nikdy po nich nic nebudu chtít, ale co takhle se usmát na neznámého člověka? Co takhle pozdravit? Co takhle chovat se přátelsky a uctivě k člověku i když po něm nic nechci. Co takhle se někomu ozvat jen proto, že s ním chci poklábosit. To jsou tak drobné laskavosti, které můžou fungovat, neukousnou Vám hlavu, nic Vás nestojí a přesto se díky nim můžete mít lépe a můžete i ostatním lidem zlepšit den.

stažený soubor

Myslím si a chci tímto vyzvat lidi, aby se nad svým chování a projevem zamysleli. Věřím, že v populaci je nadále tolik inteligentních lidí, kteří dokáží myslet a podívat se sami sobě do očí a zamyslet se nad sebou, zda jejich chování je ok.

Víte, časem tací lidé za mnou přicházejí a zajímají se, chtějí se bavit a když nejsem hned k dispozici vztekají se. Nuže, odpovím, že bohužel nestíhám, protože mám hodně zpráv, kontaktů a přátel, kteří mi píší a sdělují informace. Na to se diví, jaktože mě se to tak povedlo.

A já na to mám odpověď: „Stačí se chovat k lidem přátelsky a uctivě.“ Pak ti lidé za Vámi budou chodit sami a nemusíte si je Vy nahánět. Oni budou chodit k Vám a za Vámi. Úcta dělá hodně, ne nadarmo jsou přirozeně oblíbené lidé uctiví k ostatním, ne ze zázraku mají mnoho přátel. A u pánů například gentlemanství také nespadlo z nebe, je to v chování, projevu a v úctě k lidem.

Věnujte chvilku sami sobě tím, že se zamyslíte sami nad sebou a nad Vašim chování. Pevně věřím, že ještě se dá leccos změnit a že se tu nemusíme zabíjet pohledem a využívat se navzájem.

 

Zdroj obrázku: JUSTROVÁ, Mgr. Lenka. Výuka IVT pro MŠ [online]. [cit. 1.9.2015]. Dostupný na WWW: http://zs-zelatovska.cz/upload/5648444708vy-32-inovace-145-jsme-ruzni.pdf

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *