Když je pojem nedostatek času výhodou…

Aneb pojem nedostatek času je v dnešní době hodně častý, každý jej někdy použil a každý jej někdy někomu řekl a sdělil.

Jelikož jsme vytížení všichni a každý máme nějaké své povinnosti, aktivity a prostě něco, co Vám ten Váš čas zaměstnává. Vůbec to nezpochybňuji a plně to respektuji a chápu, je to tak a patří to k životu. Jsme lidé a každý prostě se něčemu věnuje, co je důležité a bez čeho by to prostě nešlo v životě.

Hodně slyším jen samé narážky a stížnosti na to, jak se každý vymlouvá na nedostatek času, přitom času má hodně. Tak jasné, když to někdo používá jako výmluvu tak chápu, že to člověka štve i mě by to naštvalo, ale zas aspoň vidím na čem u toho člověka jsem a aspoň vím to, že jen neměl na to sebevědomí mi to říct naplno, že si na mě čas neudělá prostě, nebo že se nechce vidět. Pochopím to, jsem dospělá a tohle už tak nějak vypouštím, aspoň vím na čem jsem a to mi stačí.

Když někdo skutečně ten nedostatek času má tak je to tím, že v době kdy ten volný čas měl tak si na sebe vzal hodně aktivit, starostí a takových možná závazků, které nyní se mu nakupili a musí je řešit a věnovat se jim, takto chápu, že nemá čas, jelikož se teď věnuje více aktivitám zároveň a prostě ta jednotlivá aktivita si nějaký čas vyžaduje, tomu rozumím.

Obecně a přirozeně lidem věřím to, když mi poví, že nemají čas, tak prostě počkám, až se ozvou sami s tím, až ten čas mít budou, nehněvám se a beru to tak jak to je, nikoho nenutím. Vím totiž také jaké to je ten čas mít po skromnu.

Nejsem Bůh, abych měla čas na každého to prostě nejde, takhle to beru a v tomhle žiju. Že když se mi ten čas skrouhne na minimum tak si hodně dobře rozmyslím komu ten čas věnuji a opravdu pak člověk přemýšlí jinak a dává pryč věci, kterými se dřív možná nechával zbytečně zahlcovat, ale fakt jen zbytečně, byli to věci nebo lidé bez kterých se žít dá.

A upřímně, když máte méně volného času tak se to lidem obvykle moc nelíbí, nárokují si po Vás víc a víc a když máte málo tak ho obvykle nechtějí ani vůbec, jelikož jste prostě hned ti „špatní a vytížení“, jelikož jste si čas neurobili.

Někdy prostě je i ten nedostatek času výhodou protože některým lidem, kteří Vás uhánějí bezmyšlenkovitě, jsou anonymní a chtějí jen Vás a Vaši pozornost tak je dobré že ten nedostatek času máte, jelikož se tak můžete těm lidem vyhnout. Je to kruté, avšak někdy jsem fakt neměla jinou možnost a to, že jsem byla vytížená, byl pro mě polehčující argument, který zabral, avšak nebyl krutý a zraňující pro ty lidi.

Díky pracovní, nebo osobní vytíženosti jsem se opravdu vyhnula některým akcem, lidem, nebo setkáním do kterých se mi nechtělo a to bylo s lidmi, kteří byli anonymní, našli si mé stránky, uháněli mě a já je neznala a tak trochu měla obavu je poznávat. Prostě ono se všechno děje z nějakého důvodu a já věřím, že ta vytíženost pro mě v životě přišla ve správnou chvíli a pomohla mi právě v tomto. Jelikož nikdo z tých lidí nepřijel za mnou a neulehčil mi ten den, avšak jen každý z nich si nárokoval a chtěl víc a víc a to bylo i pro mě jasným znaménkem, že tito lidé to až tak dobrácky nemyslí, spíše myslí jen pro sebe.

Možná je to vážně trochu vypočítavé, avšak já nevěděla co jiného udělat a co mám jiného robit, volné dni abych se mohla těm lidem věnovat dne po dni jsem fakt neměla a nemohla jsem si je vyčarovat. Cítila jsem bezmoc a bylo mi to líto, avšak nemohla jsme v tu chvíli s tím nic dělat.

Mrzelo mě to, že prostě nemůžu být k dispozici, ale asi vážně to tak mělo být a ta vytíženost a méně času mi pomohlo k tomu, abych se opravdu věnovala tomu, co je pro mě důležité v životě.

Nic proti nikomu, avšak nemohla jsem se jako anděl přenést z místa na místo a být přitomna na více místech a u více lidí zároveň, nelze to. Jako člověk mohu být přitomna ve svém těle a na jednom místě a tak to je, to jsou omezené lidské možnosti :).

Chápu, že lidé používají výmluvu – nedostatek času jako výmluvu, není to tak kruté jako říct rovnou, že si čas prostě neurobí, nebo prostě že ne, avšak chápu že někdy se to tak prostě semele a v životě. Když máte v životě dlouhodobě klid, chcete ho něčím vyplnit a když ho vyplníte tak najednou byste zájem a vyžití od ostatních lidí měli, je to milé, avšak v době klidu toho měli zas oni hodně a byli vytížení, teď jste to vy kdo toho má víc, myslím si, že vzájemný respekt a pochopení by byl skvělý.

Nic jiného od lidí v době, kdy jsem vytížená a mám toho více nežádám, jen slušné jednání, pochopení, respekt a pokud možno tak písemnou komunikaci a podporu na dálku, stejně tak jako to všechno můžu dát já jim.

Hodně mi to pomáhá a dává mi to pocit, že na to všechno nejsem sama a že i toto vytížené období skončí a já zas budu mít času více a budu ho moci rozmístit mezi více lidí.

Je to i lekce pro mě, víc si vážím každého svého volného času a také toho, komu ten čas věnuji. Člověk to takhle vidí jinak, když toho času má měné volného.Ano, cítíte se sice jako šikovný člověk, který musí být všude a musí vše obstarat a všechno zvládát to je pravdou, avšak také vidíte, kolik času jste dříve vyhazovali pro něco či někoho, kde to nemělo smysl. S tímto odstupem a nadhledem to jasně vidíte a nad lecčem se ve svém životě zamyslíte a dá vám to cenný úhel pohledu.

A co Vy, jste též hodně vytížení, anebo máte času více a můžete si užívat každého dne naplno?

 

Zdroj obrázku: © 2009-2018. DEPOSITPHOTOS INC., USA. Depositphotos.com [online]. [cit. 4.5.2018]. Dostupný na WWW: https://cz.depositphotos.com/stock-photos/pracovn%C3%AD-vyt%C3%AD%C5%BEen%C3%AD.html

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *