Když někdo odsuzuje lidi dle jejich minulosti

Není to tak dávno, co jsem se setkala s jistým člověkem, který mě nestačil překvapovat. Však v tom negativním slova smyslu.

Přiznám, že s tím jistým pánem jsem se dostala do rozepře až tak, že nakonec uznal, že mám pravdu a to jsem o pár let mladší, jak on.

Však to je vedlejší.

Pointa věci a článku je ta, že ten pán odsuzoval lidi i mě dle jejich minulosti. Údajně se baví jen s lidmi, kteří nemají tak strašnou minulost a nic moc si neprožili. Když mě se ptal co mám za sebou tak jsem mu nedokázala to shrnout do jediné věty, poněvadž to prostě nejde, několik let a můj dosavadní život prostě nemohu shrnout jen tak stroze do jedné, či dvou vět. To je spíše na povídání osobní.

Však pro pána to bylo tak důležité moc, když nedostal uspokojivou odpověď tak hned byla argumentace tím, že je to pro něj důležité a že lidi se kterými se baví musí mít maximálně nějaký určitý počet zkušeností v životě – nejen vztahových či sexuálních, celkově. A když jsem řekla, že ten počet opravdu neřeším, že prostě žiju a nikdy jsem to neřešila, tak se urazil a ješitně konstatoval, že se se mnou bavit nemůže, ačkoliv si má se mnou co říct, ale nemůže se se mnou bavit.

Tak jsem si přisadila tím, že jsem sdělila proč je to pro něj tak důležité, že jsme lidi a že máme všichni něco za sebou a že s takovým názorem se s nikým bavit asi nebude. Že je to lidský žít život a zažívat různé zážitky a zkušenosti.

Odmlčel se na den a půl a pak se ozval s tím, že mám ve všem pravdu a že to uznává a že jestli mě nevadí, co má on za sebou. Řekla jsem, že ne, že budu ráda, když na férovku to poví.

Nakonec vyšlo najevo, že on sám toho nemá moc prožitého, má jednu zkušenost, kterou neměl doposud vyřešenou a stále se sám vracel do minulosti a oplakával ji a asi čekal, že ho za to budu litovat – což se nestalo.

Nuže bylo to pro mě překvapením v tom, že člověk sám po lidech něco chtěl, přitom to sám nedokázal poskytnout. Naštvalo mě na tom ta ješitnost a pokrytectví.

Prostě nelze po lidech něco chtít, co sami nedokážete dát, protože je to sobecké a když to tedy po lidech chcete a sami to nedáváte tak upřímně vám to lidi stále dávat nebudou, jelikož vaše skutečné úmysly a povahu prokouknou, anebo Vám to nedají vůbec, jelikož nikoho nechce jen dávat aniž by dostával taky něco nazpět.

Každý tu na tomto světě má nějakou hrdost a sebevědomí. Mrzelo mě na tom to, že ten člověk se s Vámi baví jen jak se mu to hodí. Nevidí si do úst a do toho, co říká, sobecké jednání, ješitné bez špetky soucitu. Vás a ostatní lidi soudí a přitom sám u sebe nemá zameteno a čisté svědomí mu též nic neříkalo.

Odsoudí Vás za něco, co je prostě Vaší součástí a bez toho byste to nebyli Vy. Je to něco jako kdyby odsoudil Vás samotné a ještě se s Vámi jakože baví? Co to je za logiku?

Ostatně myslím si, kdyby si pán nejprve vyřešil svůj život, svou minulost a celkově svůj život, myslím si, že by tu minulost u ostatních lidí tak nehrotil a vytvořil by si nadhled a třeba by i lidi s těžší minulostí uvítal, jelikož sám by poznal, jaké to je v životě něco řešit zdlouhavé a něco si fakt prožít. A i kdyby se nepoučil tak si myslím, že stejně bude mít ten pán si najít přátelé, partnerku a lidi k sobě. Protože lidi se za minulost odsuzovat nenechají, čím horší ji měli tak tím spíš. Protože tací lidi si umí vážit sami sebe.

Jistě může najít i někoho zcela nevinného, co si ničím neprošel, ano, ale čím bude starší tím hůř se mu takový člověk bude hledat. Bude muset zalovit v hodně mladších ročnících, jinak to nevidím. Avšak je mi silně nepříjemné lidi odsuzovat dle jejich minulosti a toho, co si prožili. Přeci jen když se s někým bavím tak si s tím člověkem rozumím, něco nás spojuje a toho člověka mám ráda a bavím se protože mě jeho/její přítomnost a společnost uklidňuje, baví a jsem s tím člověkem ráda. Určitě ne proto, že bych s někým seděla na kávě a přemýšlela co hrozného prožil a jak to nedokážu zkousnout? To mi nepřijde v pořádku. Přijde mi to falešný takový zájem, přelétavý.

A přijde mi nevhodné a ubohé takhle lidi si selektovat a odsuzovat je.

Docela by mě zajímalo kdyby ten člověk sám prožil v minulosti něco, co by se těžko dalo ovlivnit – něco obtížnějšího u čeho si nemohl říct zda to podstoupí či ne a stalo se mu to, musel si tím projít a pak v dospělosti by ho za to někdo odsoudil aniž by ho znal. To by mě fakt zajímalo, myslím si, že by to byla adekvátní lekce. Však i na tohoto člověka dojde, jak on k lidem tak i oni se tak budou chovat k němu. Časem dojde k tomu, že skutečné přátelství nebo láska nestojí na tomto trapném odsuzováním dle nějakého nesmyslného požadavku, avšak dle toho jak se s tím člověkem cítíme a jak si s ním rozumíme a hlavně co k tomu člověku cítíme.

Když mě tento člověk odsoudil za věci, které se mi v minulosti staly a leckteré nešly ovlivnit cítila jsem se špatně, jako kdybych provedla něco zlého. Však když jsem zjistila, že ten člověk sám nemá zameteno před vlastním prahem tak mě jakékoliv výčitky přešly, naopak cítila jsem se líp než ten člověk. Jelikož já ať jsem si prožila cokoliv tak to uzavřené mám a řeším pouze současnost. A děkuji za to životu, že tomu tak je.

Tomuto pánovi přeji hodně štěstí a hodně životních lekcí a překážek v životě, aby ho posílily a došel k sebepoznání.

Kontakt se naštěstí rozpadl, jelikož u takového člověka, když nejste dle představ tak Vás odsoudí hned, nelíbily se mu moje názory a pak když nevěděl jak už se mnou přerušit kontakt, jelikož mu to asi bylo nepříjemné se mnou ten kontakt tak si vymyslel naprosto pošahaný důvod a přestal komunikovat a já následně též. Bohužel, nestojím o to, aby si mě někdo přibarvoval k obrazu svému a chtěl po mě něco, co nedokážu tomu člověku splnit a ještě mě odsoudil za něco, co ke mně neodmyslitelně patří. S takovým člověkem si pak opravdu nemám co říct a bez ohledu na to, co má nebo nemá uzavřené v minulosti, nebo co si prožil.

Nelíbí se mi odsuzování a celkově nějaké opovrhování někým kvůli hloupostem a tento člověk mě utvrdil v tom, proč to ráda opravdu nemám a mít nebudu. Cítit se za to trapně nebudu.

Kdo jedná egem, tomu ego brzy spadne a doufám, že tomu tak bude.

Co si o tématu myslíte Vy? Byli jste někdy odsouzeni za svou minulost? Anebo odsuzujete za minulost jiné lidi?

Zdroj obrázků: LOUPAK.CZ 2008 – 2017. Loupak.cz [online]. [cit. 1.9.2017]. Dostupný na WWW: https://m.loupak.fun/obrazky/vlastni/472872/

KT WILD*. rainbow-magazine.blog.cz [online]. [cit. 1.9.2017]. Dostupný na WWW: http://rainbow-magazine.blog.cz/1209/odsuzovani

O Sára Lhotáková

Jsem nezávislá autorka projevující svobodné názory bez cenzury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *