Když Vás tlačí do změny, kterou by sami neurobili…

A je tu zas situace, která se vyhrotila a jako kdyby Vám zkomplikovala všechno, co jste měli a vše jste prožívali.

Najednou veškerá zdánlivá jistota je pryč a najednou už prostě není nic, co by fungovalo a co by Vás těšilo.

Nechcete si to připustit, ale nejspíše bude nejnutnější tu změnu v životě fakt učinit, ačkoliv jste nechtěli a ačkoliv stále nechcete, však situace Vás nutí.

A nyní když se někomu svěříte, popláčete si a řeknete všem, jak se věci mají a co dělat tak najednou jsou všichni plní moudrých rad, jak jednat a co dělat a co by bylo nejlepší udělat a jak byste údajně měli všechno radikálně změnit atd.

Najednou Vám radí „nejmoudřejší“ rady na světě , jak to nejlépe vyřešit, jak byste nic neměli trpět a byste se měli všeho vzdát a začít na novo a v ničem nesetrávat.

Ano, to je sice krásné a na chvíli to asi potěší Vaši bolavou hrdost a bolavé sebevědomí, však situaci jako takovou Vám to nepořeší.

V situaci totiž jsou další faktory a ukazatele, které Vy nutně respektujete a dle nich se zařizujete. Vzdát se všeho by bylo příliš snadné na urobení, však komplikující do budoucna.

Každý Vás do toho bude sunout, polituje Vás, avšak už nevidí, jak moc ta změna Vám může leccos zkomplikovat a jak vlastně Vám ta změna může i uškodit.

Setrvávat v něčem co není dobré taky není fajn, však náhlá změna do neznáma, která leckdy ani není promyšlená, či bez nějaké vyhlídky je stejně na nic. Kor když se jedná o existenční problémy.

To se to lidem radí zvesela a do růžova a můžou se klidně přetrhnout, když oni sami ty změny dělat nebudou.

A když se jich zeptáte zda by tu změnu udělali oni sami, kdyby byli ve Vaší kůži tak Vám poví, že ne, že je to příliš velká změna a může uškodit, že by tak neriskovali. A hlavně, že Vás osobně do toho tlačí, to je logika toto, že?

Připadá mi to jako velké hejno tučňáků, kteří se tak vytlačují až až vytlačí jednoho do tej vody a čekají dle toho zda ho něco sežere, anebo zda je bezpečno v tej vodě. Prostě tam vytlačí někoho, kdo se nechá, přitom ostatní – ten dav a to hejno by do toho samo nespadlo všechno.

Prostě lidi vždy hledají nějakého hlupáka v uvozovkách, který půjde i do neznámé věci a bude riskovat všechno a oni uvidí, co ta změna a situace udělá, místo toho, aby ji podstoupili oni sami. Přitom kdyby byli přesně v tej samé situaci tak se na vše vykašlou, nechají to být a klidně by i leccos vytrpěli. Hlavně, že Vám radí, ať nic netrpíte a zariskujete kompletně všechno, co jste nějakou dobu pracně a vlastní silou budovali.

Ono se jinak obchoduje a riskuje s něčím co není Vaše, ale s vlastním něčím vybudovaným je to už něco jiného, tam už člověk váhá, anebo neriskuje vůbec, jelikož většina lidí se jen bojí.

Chvilkami to fakt může vypadat tak, že Vás do té změny nutí. Však Vy jen co uděláte je to, že poděkujete za vyslechnutí, rady, trpělivost a názor a konání už učiníte Vy. Můžete si o tom pomyslet svoje a můžete si myslet, že lidi Vás jen nutí do něčeho špatného, jen aby to nemuseli sami podstoupit. Možná Vám to radí záměrně, abyste Vy něco ztratili. Možná taky proto, že sami neví co v tej situaci by dělali, anebo jen Vám to radí z nějakého teoretického hlediska, které je sice krásné, však v životě totálně nepraktické a neproveditelné.

Proč zrovna Vy teď po chvilce máte něco měnit a nutně se vzdávat všeho, co jste si pracně vybudovali a pracně jste na tom všem pracovali a teď se toho máte vzdát a ještě radou od člověka, který Vám to nepomohl vybudovat?

Já si myslím, že ne, můžete si užívat své vybudované pozice tam kde jste. A to že jste se dostali do zapeklité situace tak určitě není jen jedno toto řešení, ale může jich být více.

Vždy Vy máte to hlavní slovo ve Vašem životě a v tom, co uděláte i v tom co neuděláte. Je to jen na Vás a o Vás. Může vám sto lidí napovídat a poradit sto různých řešeních, avšak Vy si vždy můžete vybrat to 101 řešení. Protože bude Vaše a pokud budete cítit, že je to správné tak vždy správné bude.

Pochopila jsem, že ne vždy vyslechnutí a následná rada je vždy správná. Že lidi leckdy radí i ze závisti špatně, ze žárlivosti zle, anebo ze škodolibosti, abyste se měli ještě hůř, pak také z teoretického hlediska jak by to teoreticky mělo být, avšak neví, jak se to v praxi projeví a pak taky z toho, že sami neví jak to řešit a jak to dopadne a proto poradí nějakou nejhorší variantu z nějakého vnitřního zmatku, jelikož sami neví co by dělali. Anebo taky proto, že Vám možná až tak hodně věří, že Vy byste tu ztrátu všeho tak zvládli obratně a odvážně a oni ne. Možná taky? Bůh ví, jsou to jen možnosti, proč tak lidi radí.

Však ne každá rada kterou dostanete je ta správná. Nemá smysl se nad tím rozčilovat, poněvadž každý radí za sebe a to, že se Vám něčí rada nelíbí tak se na ní příště ptát nemusíte a nemusíte se vůbec svěřovat, anebo na ní vůbec nemusíte brát zřetel.

A když pod náporem těch rad nakonec vystoupíte s tím, že i přes všechny okolnosti se momentálně nic měnit nebude a bude se pokračovat tak, jak se pokračovalo, že Vás tato silná překážka nevyvede z cesty tak koukají, jak sovičky.

Avšak nemůžou nic jiného než se jen dívat. Setrvávat v něčem na čem Vám záleží a budujete to neznamená to, že je to vždy lehké, jsou a budou překážky vždy, všude a nadále, otázka je zda to co děláte zda Vás baví a pokud baví tak to má vždy smysl. Dá se překonat leccos, pokud to baví a má to smysl, člověk v tom ten smysl vidí tak by se toho neměl vzdávat jen proto, že mu to někdo poradí. Ale naopak snažit se víc a zkusit něco lehce pozměnit, aby to bylo ještě lepší do budoucna a ta nejistá situace, která původně vznikla, tak aby v budoucnu nevznikla vůbec.

Lidské rady prostě nejsou vždy dobré a správné a nejsou pro každého. Rady vypovídají o tom, kdo rady dává a každý prostě jednáme jinak a cítíme situaci jinak, to tak prostě je, takový je život a lidský charakter.

A co radíte lidem? Jak se stavíte k radám, které se Vám absolutně nehodí?

 

Zdroj obrázku:  AUTORSKÁ PRÁVA 2017 SKLENICESCITATY.CZ.. Sklenice s citáty [online]. [cit. 15.9.2017]. Dostupný na WWW: https://www.sklenicescitaty.cz/profil/pekle%20%C4%8F%C3%A1blovi%20radit/

O Sára Lhotáková

Jsem nezávislá autorka projevující svobodné názory bez cenzury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *