Kyberstalking

Již dříve jsem napsala o Stalkingu a v něm jsem zpytovala bohužel své zkušenosti s ním. Však stalking a kyberstalking se od sebe liší a to tím, že stalking jako takový se projevuje fyzicky. Ten pronásledovatel Vás sleduje fyzicky, či používá jiné prostředky k fyzickému kontaktu, či ublížení, zesměšnění.

Beru do stalkingu i to, že Vám někdo nevyžádané volá na mobilní telefon, jelikož přeci jen ten člověk na Vás má nějakou formu kontaktu, kdy jej můžete fyzicky slyšet.

O stalkingu jako takovém si když tak přečtěte v článku, dnes chci pojednávat o kyberstalkingu.

Který je stejně tak zákeřný a nebezpečný jako stalking. Rozdíl je v tom, že pronásledovatel svou oběť fyzicky nemusí vůbec vídat, nemusí ji vyvolávat telefonem, či nemusí se s tou osobou vůbec znát osobně. Pointa je v tom, že dojde k nevyžádanému kontaktu, či zesměšnění člověka na internetu. Jde tedy o zasílání nevyžádaný zpráv po sociálních sítích, seznamkách, či jiných komunikačních prostředků (Skype, ICQ, apod.)

kybersikana-wordcloud1

Kyberstalker může i nemusí svou oběť znát osobně.

Pokud však ano tak velice dobře a ví moc dobře, že si ten kontakt oběť nepřeje a dělá to naschvál za cílem poškodit toho člověka.

Viz může jít o to, když celebritu veřejně známou tak na serveru, či na sociálních sítích veřejně zesměšňují a pohoršují jistými komentáři, či příspěvky dobré jméno toho člověka, opakovaně a bez souhlasu použití informací o tom člověk a bez souhlasu o použití jeho/její fotografie.

Více Vás odkáži na příručku o kyberstalking, kterou jsem našla, je velice poučná a hodně mi dala o této problematice.

enebezpeci_prirucka

Nikdy jsem si opět nemyslela, že zrovna já se s tímto fenomémen dnešní doby setkám, jelikož jsem si nikdy nepřipadala natolik zajímavá na to, aby mě někdo po kyberprostoru stalkeroval a choval se velice nevhodně k mé tvorbě, či mé osobě.

Jelikož vlastním tyto stránky, které poctivě a legálně provozuji za účelem publikování mých myšlenek, názorů, úvah a podobně tak se jistě nenajdou mezi mými čtenáři jen ti hodní a poctiví lidé, kteří čekají na článek, aby si jej mohli přečíst s radostí a případně mi jej okomentovat, konstruktivně zkritizovat, či se k němu vyjádřit slušně.

Jsou, avšak bohužel jsem došla k tomu, že mezi mými čtenáři jsou i lidé, kteří sice čtou mé články, sledují veškeré mé osobní fotografie, které přidám na stránky a stahují si je, či sdílejí jinde za účelem pošpinit mou osobu a mé stránky, mé názory a celkově mou tvorbu.

Tací lidé mi nepíšou, že se jim článek líbí/nelíbí, tací lidé se nevyjadřují, avšak přitom stejně ty články čtou, protože chtějí vědět co nejvíce a aby ty informace a případný materiál mohli použít proti mně.

Takže tací lidé potají slídí po mé tvorbě a mých fotografiích, aby to asi uspokojilo jisté jejich ego a mohli si tak dokázat, že jsou asi zřejmě lepší než já. Ale tak to je jejich ego, já takovou potřebu u nikoho nemám a jsem za to nesmírně vděčná, nepotřebuji si dokazovat, že jsem lepší než někdo, nepotřebuji, mě stačí, když jsem spokojená sama se sebou a jsem lepším člověkem než třeba jsem byla před rokem.

Tací lidé čtou, čtou a čtou a já se pak od mých kvalitních zdrojů dozvím, že tito lidé používají můj obsah, který je zde potají někde jej sdílí, zveřejňují, bez mého svolení, překrucují mé názory, vysmívají se mým názorům, článkům a dokonce používají mé osobní fotografie bez svolení mé osoby, bez citace, bez uvedeného zdroje a do toho se zesměšňujícím popiskem jak mě někdo chce sejmout, či zabít.

No upřímně je to vážně „vtipné“, strašná sranda, pokud si z toho někdo dělá zábavu, avšak mě to vtipné nepřijde, mě to přijde nevhodné a správně bych takové lidi měla nahlásit za porušování autorských práv, zvláště pokud jde o ty mé fotografie.

Já nevím, ale to se ti lidé snad myslí, že se to nedozvím? Dozvím se to od různých lidí, avšak kvalitních zdrojů a nestačím se divit. Já která, se považuji za nezajímavého člověka, najednou se o sobě dovídám takových věcí a takových informací.

Setkala jsem se :

  • s překroucenými mými citáty
  • s články, u kterých byl dopsány negativní a zesměšňující komentáře
  • s články u kterých byl komentář ve stylu, že se snažím poučovat a vychloubám se
  • se sdílenou mou fotografií, že mě někdo chce sejmout, či zabít
  • se sdílenými mými fotografiemi na falešných účtech na Google plus a facebooku, kde jsem uctívána jako modla.
  • Se staženými veškerými mými fotografiemi z internetu do jedné složky a dané na jeden profil jistého staršího pána, který mě označil jako „Zlatíčko“, to vše bez mého svolení.
  • S falešným profilem, který vyzvídal na mě informace detailní, z mého života, jako je místo bydliště, věk, telefonní číslo, sexuální orientace a zda stále mám ráda to a to, což bylo podezřelé samo o sobě od začátku a později se ukázalo, že to byl zhrzený nápadník, který o mě neustále potřeboval vědět informace z mého života

S tímto jsem se setkala a doufám, že naposled již. Není mi to příjemné, spíše naopak zvrhlé, není mi z toho dobře a nejraději bych byla, aby si každý hleděl svého a pokud někdo má se mnou problém tak ať si to vyřeší se mnou, však to bych po lidech v dnešní době chtěla moc, jelikož lidé jsou zvyklí si všechno vylévat na sociálních sítích. Dobře, ať si tam veřejně pobrečí, avšak bez toho, aby používali cílení na mou osobu, či cokoliv co je mou tvorbou, či materiálem, který jsem vytvořila.

Rozdíl v tom, že já do svých článků sem tam zahrnu jiné lidi je v tom, že já nepoužívám jejich jména necílím to na nikoho a když už použiji něčí osobu mám jejich svolení, že je smím uvést v článku. To je ten rozdíl, že nic nedělám bez vědomí toho člověka a když o někom napíšu, kdo o tom nemusí vědět tak buď pod zkratkou, či použiji jiné jméno, či jinak to pojmu, jinak přirovnám, či jinak napíšu, ale nepíšu konkrétní jména, na to si dávám pozor.

Mrzí mě to, štve mě to, ale dle slov jistého člověka s tím asi nic neudělám. Lidi prostě si takhle něco potřebují dokazovat a co já pro to mohu udělat to nejlepší je to, že to vezmu s nadhledem a nebudu si z toho nic dělat. Pokud mě to bude štvát víc a víc a budu mít důkazy, můžu to samozřejmě řešit a nebudu se bát to řešit, nebojím se těch lidí, protože ti lidé by se spíše měli bát.

Jisté věci vezmu s nadhledem a s úsměvem a možná se tomu i zasměji a prostě nebudu se tím trápit, však pokud někdo bude poškozovat mé jméno, či mou osobu tak to budu řešit radikálněji, nebudu se bát a nebudu se schovávat jen proto, že někoho má přítomnost pobuřuje, je to problém toho člověka a nikoliv můj.

Kyberstalking mě naučil asi tomu, že si mám hlídat na internetu své osobní informace, nedávat je veřejně všanc a neříkat o sobě vše cizím lidem. Být opatrná a používat rozum při komunikaci s neznámými lidmi a i s fanoušky.

Jinak nevadí mi, když někdo nasdílí mé příspěvky, já jsem za to ráda, šíří se to dál a tvorba je tak populárnější, to klidně sdílejte dál, však vadí mi, když to někdo používá jako nástroj k zesměšnění mé osoby, to už mi vadí.

Sdílení mých myšlenek, úvah a článků samo o sobě nevadí a jsem za to i ráda, je přeci super, když se Vám článek ode mě líbí a podělíte se o něj s někým dalším.

Sdílení mých fotografií tak jsem ráda, když vím když už se budou mé fotografie někde sdílet, ať vím kde a v jakém smyslu se musí sdílet. Nejlépe kdyby ten člověk, co chce sdílet mé fotografie se buď přímo mě zeptal, zda smí mou fotografii použít, anebo ať uvede zdroj, ocituje to. Pak nemám problém.

Chci tímto vzkázat vše kyberstalkerům, nebojím se Vás, pokud nepřekročíte hranici zákona neřeším Vás, se svou tvorbou nepřestanu, naopak o to víc se mi chce toto tvořit, jelikož mě to baví a miluji to. To, že máte Vy se mnou problém a neumíte to vyřešit se mnou osobně to je Váš problém a pokud zesměšňujete mě, vypovídá to o Vás, že nejste evidentně spokojeni sami se sebou a tak máte potřebu špinit ostatní, však tím, že budete špinit někoho jiného se sami neočistíte, naopak více zabahníte vlastním pocitem méněcennosti.

Pokud si myslíte, jak jste chytří, rafinovaní a že se to vůbec nedozvím, jste na omylu, umím si pohlídat to, co se o mě na internetu šíří a sdílí a také mám své spolehlivé zdroje, kteří mi to zjistí, takže se to dozvím.

Mám se dobře a budu na svém šťastném životě neustále pracovat, děkuji za to že mi zvyšujete popularitu a sami sebe dobrovolně ponižujete tím, že dáváte všem na internetu najevo svou ubohost, slabost a pocit křivdy, který sami v sobě máte.

Děkuji za to, že jste.

img_20161023_145004

A co Vy setkali jste se s kyberstalkingem? Jaký na to máte názor? Jste opatrní na své informace na internetu?

 

Zdroj obrázku: 365TIPŮ. 365tipů [online]. [cit. 28.10.2016]. Dostupný na WWW: https://365tipu.wordpress.com/2015/09/08/tip251-kybersikana-kybergrooming-kyberstalking-co-tohle-znamena-obnasi-a-co-s-tim/

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *