Lidské city jsou křehké jak sklo

Již od mala mě zajímala psychika lidi, jejich city a to jak se city dají uzdravit, znovu prozářit člověka, ale taky jak člověka zničit a jak mu sebrat vše co má.

Nelibuji si v negacích, ale k životu patří a je dobré vědět co a jak v některých aspektech.

Člověk si tak může dát pozor na leccos a uchovat si tak své city, postoj a to vše pro sebe a nemusí to vše opět dávat všanc nesprávným osobám, kterých je tak požehnaně na světě.

Leckdy stačí jen nepromyšlené, či špatně pochopené slovo, špatně vyjevená situace, nevhodní lidé v nevhodnou dobu a nálada člověka a psychické rozpoložení se ve vteřině může rozbít jak sklo, které necháte spadnout na zem.

Přijde mi to jako vhodné přirovnání, jelikož lidská psychika dokáže být průzračná, průhledná, neprůhledná, čistá, nečistá, propouští světlo a vše jasné, avšak dokáže i silně pořezat a když shodíte, či udeříte tak zničíte.

sklo-strepyWwwddmprahacz

Nesčetněkrát v životě se mi stalo, že jsem se někomu, či někde zle, nevhodně, i trapně vyjádřila a tomu člověku to ještě víc ublížilo než kdybych mlčela. Ano, já to uznávám.

Tolikrát jsem se snažila něco vysvětlit, avšak tím vysvětlením jsem to kolikrát ještě víc zhoršila. Málokdy vysvětlení pomohlo tak úplně, že by to zahladilo ten problém na který se mě ten člověk pýtal.

Obvykle, když začnete člověku cokoliv vysvětlovat tím už to jen zhoršuje, buď ten člověk už dávno poznal pravdu, má své mínění, anebo to pro něj už není podstatné a Vaše vysvětlení stejně nebude brát v potaz.

Nesčetněkrát mě v životě mrzelo, když jsem musela ublížit někomu, kdo mě měl rád. Drtilo mi to srdce, kosti a všechny svaly v těle, avšak věděla jsem, že není jiné východisko a tak jsem jen koukala na toho člověka, jak se mi postupně den po dni vzdaluje od mého srdce a z mého života.

Ale díky tomu jsem pochopila, že i když jsem něčí sklo/psychické rozpoložení rozbila tak se mi to buď vrátí, anebo ten člověk se poučí, dostal tak ode mě lekci a bude již chytřejší a moudřejší a už si to k němu nikdo nedovolí.

Leckdy jsem se v životě chovala tak trapně, že se opravdu hanbím za to, co jsem dokázala říct za důvody a jak jsem bruslila z nevhodných situací pryč. Nebylo to příjemné a spíše jsem to některými slovy ještě více pokazila, než kdybych opět mlčela a raději jednala.

Uvědomuji si, kolik takových skel jsem za život rozbila, kolik lekcí jsem za život udělila a nejen sama sobě, ale svým rodičům, přátelům, bývalým láskám a i lidem, kteří se mi jen mihli životem. Uvědomuji si to vše a nezbývá mi nic jiného než doufat, že se z toho všeci oklepali a vzali si z toho jen to dobré a pevně doufám, že jsem nikoho tou lekcí ode mě nezatratila a díky mě chuť do života nevzdal, pevně doufám a věřím.

Lidská psychika a rozpoložení je tak křehké, že kdykoliv do toho pinknete nevhodně, či silněji než zamýšlíte tak se může rozbít a střepy se pak těžko lepí zpět.

Jedna špatná věta, dokáže rozbít vše, dokáže rozplakat, zničit sebevědomí, zničit přátelství, vztah, cokoliv a stačí na to jen malá chvilka.

Pár slovy dokážete úplně rozhodit člověka tak, že se z toho pak delší dobu bude dostávat a hojit.

Lidi jsou jak skleněné nádoby, které pouštějí do sebe to světlo (lásku, přátelství, důvěru, laskavost, ochotu, atd.) a toto prosvětluje jejich těla i jejich duši.

Naopak otřesy, nárazy, či pustit člověka když potřebuje držet tak se zákonitě rozbije a člověk v tu chvíli též, něco v něm se rozbije a musí pak následně sbírat střípky, které znovu musí poskládat, aby byl znovu šťastný a spokojený, ale zároveň moudřejší a opatrnější a nenechal nikoho, aby jeho psychiku narušil a pochroumal.

Říká se, že lidé ani netuší jak dlouho zůstanou jejich slova v hlavě člověka a jak dlouho se těmi slovy dokáže člověk teranizovat a jak ho to dokáže změnit. Byť ty slova byla v tu chvíli nepromyšlená, ale všechny slova, která vypustíte z úst nedokážete vzít zpět a nikdy nevíte přesně jak je kdo pochopí a jak dlouho zůstanou v hlavě někoho o kom ani nevíte, že si to takhle vezme a pojme to tak.

Viz vzpomeňte si, či si vybavte jak dokáže taková šikana člověka poznamenat? Viz jak ženu poznamená, když ji partner ponižuje a nadává ji?

Jak poznamená člověka to, když na něj někdo denně křičí? Viz jak poznamená člověka, když je počas vztahu podváděn a ví o tom? Viz jak člověka poznamená, když o něm řeknete, že je sobec, přitom nevíte důvody proč tak jednal a třeba jen si zachovával důstojnost? Co my víme, do hlavy se nedá nikomu vidět, ale některá slova člověka tak změní a obrátí jeho život jiným směrem, který už nikdy nebude stejný tak jako byl doposud.

Je to vše tak křehké, lidé jsou křehčí a zranitelní a my jako lidé si to málokdy uvědomujeme, nebo nevím jak to jinak vysvětlit, jelikož proč by pak byli na sebe lidé tak krutí, říkali si ošklivé věci? Uráželi se, pomlouvali a zesměšňovali, proč by to jinak dělali, když by si neuvědomovali své činy?

Dělat to vědomě a záměrně, nu to už je pak kapitola sama o sobě. Zraňuje pouze ten, kdo je sám zraněn, jelikož jedná kousavě, jako když trefíte laň šípem a ta se brání a do poslední sil, co jí odnášíte z lesa tak do té doby dokud neumře tak se Vám vzpírá, pamatuje si to jak ji vláčíte po zemi a snaží se Vám vysmeknout, může Vám v tu chvíli též ublížit, poškrábat, nebo kopnout, ale to jen pro to, že je sama zraněná a tak zraňuje též, jelikož je neklidná, ohrožená a zranitelná.

stažený soubor

Zamyslete se nad tím co komu říkáte. Nikdy nevíte, jak to ten člověk pojme a vezme. A co se týče rad do života někomu tak ty vždy důkladně promyslet než je někomu dát, aby nevzniklo nedorozumění, nebo rozbití skla – rozbití lidské psychiky.

A co Vy jak se na toto téma díváte? Jaký na to máte názor?

Zdroj obrázků: SOCHOROVÁ, Dagmar. Genus Plus [online]. [cit. 22.7.2016]. Dostupný na WWW: http://www.genusplus.cz/servis/krimi-bezpecnostni-sklo-na-prepazce-rozbil-rukou

FRANCESCO DE MARCO. ekolist.cz [online]. [cit. 22.7.2016]. Dostupný na WWW: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-vedrum-vznikaji-ve-strednich-cechach-napajedla-pro-zver

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *