Lze udržovat vztah s někým komu nevěříte?

Ano, tento článek bude začínat otázkou a to jestli lze udržovat vztah s někým komu nevěříte. A zaměřím se konkrétně na partnerské vztahy.

Všeobecně se ví a radí a staví se vztahy na důvěře, toleranci, lásce, sexuální kompatibilitě, respektu, upřímnost, věrnosti, společných zájmech a dalších aspektech, kteří lidé individuálně požadují.

Ano, nic proti tomu nemám, každý chce a hledá něco jiného a tudíž nebudu soudit nikoho. Však je tu jeden aspekt, který hodně lidé řeší a to jestli zůstávat či být ve vztahu s člověkem ke kterému necítíte důvěru, anebo je důvěra je jen jednostranná.

ojOSug06e5RNjlB5rFlNZiTzCbt-660x413

Představme si ve své mocné fantazii, či zalovme ve zkušenostech, kdy jste ve vztahu s člověkem, který rozdrtil Vaši důvěru k němu/ní na prach a už po tom vše, ani nemáte chuť obnovit důvěru.

V tomto případě když nechcete znovu věřit, tak Vás za to nikdo nemůže soudit, každý všechno prožívá jinak a třeba to vážně byla obrovská rána pro toho člověka a proto už nechce důvěřovat, tudíž bez předsudků bych toto rozhodnutí toho člověka respektovala. A rozhodně v tom vztahu nemá cenu pokračovat, bude to oboustranné ubližování jak tomu, kdo nevěří tak i tomu komu není důvěřováno. Navíc by to bylo o ničem, ztráta času a vztah nikam nevedoucí.

Když už jste ve vztahu někomu víckrát odpustili i začali víckrát po sobě znovu důvěřovat, avšak děje se to znovu, že rozdrtil Vaši důvěru a Vy už se cítíte unavení důvěřovat znovu. V tomto mám bohaté zkušenosti. Upřímně vždy jsem odpouštěla a začala znovu věřit, avšak ne vždy se mi to vyplatilo. Ve většině případů mi ten člověk ublížil o to víc. Bylo to něco jako kdybych člověku, který míří proti mě zbraň nabila znovu, protože se poprvé, či podruhé netrefil a tak ať si střelí znovu. Odpouštět by se mělo, avšak s tou důvěrou je to složitější, na pováženou. Není divu, když již po několikátém zklamání a zlomené důvěře nechcete to obnovovat tu důvěru, komu by se také chtělo, že?

Tudíž v tomto ohledu si myslím, že odpustit ano, ale obnovovat důvěru je na Vás, jak chcete a jak to cítíte. Ale nenechte si často ubližovat a lámat důvěru. Protože nikdy nevíte, kdo jiný čeká na Vás s úmyslem Vás nezklamat a čekají na svou první příležitost, zatímco Vy dáváte nesčetně šancí a příležitostí někomu, kdo si toho neváží. A to díky činům – zlomené důvěře to vidíte, že si toho neváží.

Řídím se tím, že pokud někoho miluji, odpustím a obnovím s ním důvěru tolikrát, kolikrát cítím, že je to správné a tolikrát kolikrát na to mám sil. Pokud někoho mám ráda, tak odpustím několikrát, avšak též si s důvěrou promyslím zda to má cenu.  Záleží též jestli ten člověk skutečně si uvědomil to, co udělal, anebo je to jen planá omluva, aby se ukázal, avšak upřímnosti v tom moc není.

670px-Ask-for-Forgiveness-Step-12

Znovu odpouštět a obnovovat důvěru je věc každého a nikoho za to neodsuzuji, že neodpouští, anebo že odpouští, sama jsem měla problém v tomhle najít vyváženost pro toho, kdo si to zasluhuje a pro toho koho ne, komu už nedám šanci obnovovat důvěru.

Je to na Vaši pováženou a na Vaši zodpovědnost, Vy buď si poděkujete, že jste obnovili s někým důvěru, anebo znovu zapláčete, že to nevyšlo a že ten člověk znovu zradil a zlomil důvěru.

Dalším příkladem může být, že když sice odpustíte tomu člověku, avšak důvěra ne a ne se budovat. Jakoby ten vztah zamrzl a nevyvíjel se dál a nic se nezlepšilo, naopak žijete s někým, kdo je pro Vás jako zloděj a díváte se na něj skrz prsty. Nevěříte, nechcete s ním nic víc mít, jen ten vztah z principu držíte z nějakého důvodu.

Takový vztah též nemá cenu držet, co to potom je za vztah, když s tím člověkem nejste šťastní. To je o ničem, nikam se to neposune a nevyvíjí.

To je jako kdybyste byli ve vztahu se zlodějem, už to nikdy nebude stejné, protože už to prostě nepůjde. I kdyby se ten člověk stavěl na hlavu a snesl modré z nebe, už to nikdy nebude stejné.

Někdy je skutečně očistné a uzdravující říct sbohem, než se vracet a znovu zažehnout něco, co již dávno bylo brutálně uhašeno.

Jaký máte názor na zlomenou důvěru Vy? Co děláte když Vám někdo zlomí Vaši důvěru?

 

Zdroj obrázků: WWW.OPENSUBTITLES.ORG. Titulky.net [online]. [cit. 15.1.2016]. Dostupný na WWW: http://titulky.net/52096-angelika-a-kral/

MEDIAWIKI. Wikihow [online]. [cit. 15.1.2016]. Dostupný na WWW: http://cs.wikihow.com/Jak-po%C5%BE%C3%A1dat-o-odpu%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *