Manipulace – technika sebepodceňování

V dnešním článku se podíváme na techniku manipulace, která je hojně používaná lidmi v mezilidských vztazích a i ve vztazích partnerských.

Technika spočívá v tom, že člověk, který tuto techniku používá se cítí permanentně sám v sobě obětí a to tím, že si v krizových situacích vše vztáhne na sebe v tom negativním znění a začne k tomu nabalovat další „své pravdy“ kterým sám ve své hlavě věří. Ty pravdy se týkají toho, že ten člověk sám sebe podceňuje, sráží a nevěří sám sobě. Není odolný a neumí sám sebe podržet v krizových situacích a proto v krizových situacích si vždy musí u někoho takto „postěžovat“ a „srazit sám sebe negativisticky“.

Však ten člověk to dělá za účelem toho, aby se vyhnul řešení krizové události, situace, či nedorozumění. Nechce jít do střetu s druhým člověkem, kvůli svému vnitřnímu strachu, že by se něco zásadního změnilo a proto to vztáhne na sebe a začne sám sebe shazovat a tím pádem na sebe strhává pozornost.

105682093

Dejme tomu, představme si situaci, kdy se s někým nepohodnete, dojde k nedorozumění a tak argumentujete rozumně k věci tam, kde konflikt vznikl.

Však ten člověk si veškeré Vaše argumenty vztáhne z té horší stránky a slyší jen to co chce slyšet, nevnímá to, co říkáte objektivně a věcně, ale zaujatě a ze svého úhlu pohledu a jakmile mu vytknete sebemenší věc tak se urazí a začne sám sebe shazovat. Není to tak, že by byl v tichosti a prožíval to sám v sobě, nikoliv.

Říká to Vám, odvrátí téma na sebe a na to, jak strašný člověk to vlastně je a jak je k ničemu a jak jeho život nemá smysl a začne takto o sobě depresivně mluvit.

Účelem této komunikace není nic jiné než, aby ve Vás vyvolal pocit lítosti a abyste ho přesvědčovali o opaku a začali ho utěšovat toho člověka atd.

Není to férové jednání, jelikož si takto člověk vynutí pozornost a dejme tomu i Vaši blízkost a přítomnost.

Když Vy dovolíte tomu, aby ve Vás ten člověk vyvolal lítost a začnete ho utěšovat, či argumentovat tím, že to co o sobě tvrdí není pravda, když ten člověk uslyší, či pocítí to co chce slyšet – to co si zkrátka chtěl vynutit svým jednání. Tak v tu ránu otočí svou uraženost, svou špatnou náladu a svou depresi, rozzáří se nálada, oči a hned se s Vámi dokáže bavit o čemkoliv, jakoby se nic nestalo.

Dokáže přepnout v tu chvíli na úplně jiný level nálady. A to je poměrně jasným znamením toho, že si to vše vynucuje. Nechci pochybovat, že ten člověk to hraje, avšak myslím si, že ano. Člověk, který by skutečně byl v depresi a cítil se tak mizerně a byl tak hodně smutný tak se hnedka nepřepne, chvíli trvá než ty emoce odezní a určitě to není tak, že ze vteřiny na vteřinu se ta nálada a správání toho člověka změní.

Je to manipulativní, jelikož ten kdo manipuluje odvrací pozornost od původního problému, či nedorozumění, neřeší se tím původní problém, jelikož ten kdo manipuluje se toho řešení původního problému bojí z nějakého důvodu. A proto strhává pozornost na sebe a chce být utěšován, litován, podporován.

Něco jiného je, pokud člověk sem tam má depresivní náladu, avšak s rozdílem tím, že nezávisle na tom zda se nějaký problém řeší, či ne. Nezávisle na konfliktu s někým. Jelikož špatná nálada, či depresivní nálada může někdy přijít, avšak ne vynuceně a neodejde přepnutí sama sebe ze vteřiny na vteřinu.

Pokud se však toto chování děje jen v situaci, kdy se děje konflikt s někým, či řeší se něco a pak když ten člověk uslyší to co chce, nebo dostane to co chce a rázem změní náladu jakoby přepnutí televizního kanálu tak to už mi nikdo nevymluví, ale to je manipulace s tím druhým člověkem a s zčásti i hrané.

Je to rovněž sobecké, avšak to již není novinkou, všechny manipulativní techniky jsou sobecké a sebestředné.

Takový člověk to robí ze strachu z konfrontace, či z jiného strachu a proto to raději shodí na sebe a začne i sám sebe shazovat, aby byl za tu největší oběť a chudinku života.

Nu jeho kámenem úrazu bude to, když už se to lidem v jeho okolí tak omrzí, že již mu to věřit nebudou a budou toto chování brát lhostejně, či bez zájmu utěšovat, či dohadovat se o pravdě.

A ještě větší kámenem úrazu, když takový manipulativní člověk najde člověka, který toho prožil mnohem více a mnohem vážnějších situacích a prošel si toho v životě mnohem více tak ten ho může zčásti odzbrojit tím, že mu poví co je teprve strašné a vážné v životě.

Však pokud jde o skutečně chytrého manipulátora tak ten se dokáže litovat i za úplně obyčejnou věc i za to, že klopýtl na podlaze.

Jaký názor máte na toto manipulativní chování? Máte s tím zkušenost?

 

Zdroj obrázku: ELLEN, Lucie. Femina [online]. [cit. 10.6.2016]. Dostupný na WWW: http://www.femina.cz/magazin/sex-a-vztahy/jak-poznat-manipulatora.html

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *