Milovat svůj způsob života

Není to o tom se neustále chtít zalíbit a podřizovat se. Protože když to budeš neustále dělat, tak si lidi zvyknou ti navyšovat nároky a požadavky na tebe, protože ví, že to uděláš a budeš se snažit, pochopí to a uvidí tvé úsilí a udělají si z tebe loutku. Zároveň tě i budou chtít měnit k obrazu svému.

Je totiž pojem chtít se zalíbit, aby si nás oblíbil nový neznámý člověk, abychom se ukázali v tom nejlepším světle a vyzdvihli své přednosti, chovat se ohleduplně, citlivě a mile k někomu. A je rozdíl se slepě přizpůsobovat někomu, kdo nám říká své představy a přání a ty je jdeš slepě plnit bez ohledu na to, zda se ti chce, nebo s tím souhlasíš.

Proto bych neodsuzovala to, když člověk chce udělat dobrý dojem a chce ukázat, že je fajn člověk, je ohleduplný, naslouchá a je v pohodě, neuráží, to je v pohodě, nemusí se hned člověk totálně potopit a ponížit. Když to samozřejmě není jen vychloubání se do nebes.

Avšak zároveň jen sedět, naslouchat požadavkům a přáním a ty pak jít plnit, aby ten člověk byl spokojený a líbil ses mu /jí, to je akorát cesta jak zahodit sám sebe, ztratit sám sebe a vyhořet, vnitřně vyhořet. Protože jednoho dne na ty další a těžší požadavky nebude síla a energie a to tehdy si uvědomíš, že vlastně proč si to dělal a co to mělo za smysl, když je člověk nešťastný a cítí se vyčerpaně a stejně se pak dozvíš, že si neudělal dost, že to bylo málo. Přitom si už odevzdal své já někam do háje svých útrob a dal na piedestal přání někoho jiného.

O tomhle to fakt není, stejně tě to naučí tomu, že máš v první řadě se rozhodovat sám za sebe a zamilovat si svůj styl života, tak jak to máš ty a jak žiješ. Protože ty víš, že nějak máš něco nastavené, nějak to cítíš, nějak ty všechny věci okolo tebe vidíš, nějaký názor máš na všechny ty lidi kolem sebe a z dálky je to vidět nejvíc, komu za to co stojíš. A je jen fakt pár lidí, kteří chápou tvůj úhel pohledu a tvůj život a těch je lepší se držet, kdo chápe tvůj povzdych, tvou únavu, tvůj harmonogram a ten kdo chápe, proč si držíš vždy sebevědomý výraz a vystupování, tvoje maličkosti, které tě tvoří jako osobnost. Vždyť si rád za to jaký jsi ve své podstatě a miluješ, když můžeš svůj volný čas trávit podle sebe a máš čas na věci a lidi, kteří tě těší. Není to o tom brát to vše jako povinnost, protože to někdo řekl. Takhle to nefunguje, určitě ne ve šťastném životě.

Tak si uvědom, čím sis v životě vším prošel a byli tihle rozkazovačný lidi u toho? Vsadím se, že ne. Odžil sis to sám a rozhodnul ses v tu chvíli za sebe, tak jak si to cítil. Odžil, prožil a máš na to vzpomínky ty. Tak proč dovoluješ někomu, kdo tě ani z velké části nechápe, aby ti dával cíle do života a překážky a ty je poslušně překonáváš a plníš. Neexistuje žádná nitka za kterou ten člověk tahá, vše máš ve svých rukou, tvoje srdce, tvůj dech, tvoje svaly, tvůj mozek, vše je to tvé a tvůj čas, ta omezená veličina života o které rozhoduješ jen ty. Život už máš, nemusíš za něj vděčit, vděčnost již byla několikrát projevena, jen to žij podle sebe, to stačí a hlavně žij tak, aby se to líbilo tobě. A ono když člověk žije podle sebe, je to lepší, nemusí to všichni chápat a zdaleka nemusí se to všem líbit, ale hlavní je, že se to líbí tobě. Získáš pak na svůj život jiný pohledu než tenhle dosavadní mučednický. A i když budeš žít najednou jinak, nebo se vrátíš ke svému krásnému způsobu žití, který ti vyhovuje a budeš se ho držet, tak no a co? Tak ať. Všichni se můžou jít bodnout a až budou chtít zase ti nakazovat a rozkazovat, co máš a nemáš dělat, tak jim to sice odkývej pro svůj klid, ale už víš, že to nemusíš dělat. Nic neslibuj, jen si mysli svoje, nech to vykecat, nehádej se, protože to nemá smysl, maximálně tak vysvětli jasně své důvody, ale bez hádek. Je to tvůj život a nemusíš žít podle někoho, stačí jen podle sebe. Na to pamatuj a važ si sám sebe a svého času, svého života. Žiješ aby sis plnil svoje přání a sny, máš jich dost, nemusíš čas marnit na to, abys plnil něčí jiné sny, stejně mu/ji to bude málo, protože ti potom až to splníš vymyslí další. Jednoduše řečeno kašli na to a hleď si svého, plň si svoje, bude se ti líp žít, dýchat a smát se na život. Je krásný pocit si uvědomit, že člověk miluje ten svůj způsob žití, řešení problémů a svůj přístup a když se zamyslí, jak to má někdo jiný a jak by to řešil, tak se uklidní tím, že má ten svůj klid a svůj přístup, který sice on/ona nechápe, ale to je právě fajn, že to má člověk podle sebe a je tak spokojený a nenutí se do způsobu, který mu vůbec neseděl.

Zdroj obrázku: BLOG O PSYCHOLOGII, FILOZOFII A UMĚNÍ. cs.baiug.org/ [online]. [cit. 3.9.2021]. Dostupný na WWW: https://cs.baiug.org/i-like-people-who-know-how-to-be-sunny-when-life-is-cloudy-4535

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.