Negace vysávají energii

O tom, jak negativní nálada vás dokáže úplně vyšťavit a jak se můžete cítit naprosto na nic a přitom jste za den nic velkého neudělali tak o tom ani nemusím psát, protože to všichni určitě už máte nastudované nejen z mého zdroje.

Jakákoliv emoce ve vás něco zanechává, to jak se cítíte, tím se stáváte. Nemusím opakovat, znáte to, jste profíci.

Dneska to převedu na jiný úhel pohledu a to, když je někdo z vašich blízkých lidí negativní, ale věčně negativní, každý den, každou chvílí a trvá to už nějakou dobu.

Jsem v pohodě a rozumná v tom, že vím, že každý se někdy cítíme mizerně, každému někdy ujedou nervy a každý je někdy smutný a naštvaný. Ano, to vím, nemám žádné iluze a ani odpor k negacím, beru to tak, jak to je. Jen se chci zaměřit na takový jeden extrémek, kdy je člověk se kterým se denně, nebo velmi často vídáte a je stále negativní a negativní, co s tím.

Nuže, záleží jaký k takovému člověku máte vztah, jestli je to jen někdo známý, kamarád, nebo někdo něco jako vaše rodina. Dle toho záleží jak dlouho se tím budete zabývat, protože jestli je to někdo ke komu nic moc nemáte, tak to budete vypouštět a splachovat ze sebe a ani vás podstata nebude do hloubky zajímat. Kdežto, když to bude někdo z přátel, nebo z rodiny tak aspoň ze začátku bude ta snaha tomu člověku pomoci. Takže budete nejprve rozmlouvat, povídat si o tom, přemýšlet proč se tak chová, snažit se mu zvednout náladu, rozveselit, splnit přání, poveselit, vyhovět, vyjít vstříc, přinést mu oblíbené jídlo, koupit mu něco hezkého, co si přeje, mluvit o něčem hezké, ukazovat krásné věci na životě za co třeba může být rád a vděčný. Prostě tohle nějakou dobu bude trvat a v lepším případě ten člověk opravdu měl jen špatné období a tohle vše, co jste dělali tak zabere a probere se znovu do života a začne to vidět i z té lepší stránky. A když to nezabere a spíš to bude i horší, nebo beze změny, tak pak už si asi povzdychnete a řeknete si „co dělám kurňa špatně“ no neděláte špatně nic, jen to není přijímáno, protože ten člověk to tak vidět nechce a nechce se pustit svého zarytého negativistického přístupu, to je tím.

Čím víc lásky a přátelství k tomu člověku cítíte, tím víc se snažíte, aby se měl líp, avšak když to nepřichází ani po několika týdnech i měsících a i spíše ten člověk je podrážděnější a podrážděnější, že i když už zkusíte poslední nápad a možnost jak ho poveselit tak ještě dostanete vynadáno, tak jednoho dne dojdete do té fáze, kdy si řeknete „dost“ a už vás to i docela zklame, protože k čemu to je, když ten člověk svůj přístup ani na chvilku změnit nechce a jediné co chce být zlý na lidi a vás a na všechno okolo a jen plivat negace kolem sebe. Tak kurňa k čemu to je? Když se člověk nechce trochu změnit v přístupu, tak ani kdybyste upekli oblíbený dort, tak to bude pro něj málo a nebude mít radost, nelze nikoho přimět. Ano, můžete si říct „jsem dobrá a mám výdrž, že se tak snažím“ ale to je tak všechno, co si řeknete a stejně dojdete k tomu, že jste dali svých 100% nápadů a možností a je to nijaké tak je nejlepší toho člověk být tak, jak je. Nehádat se s ním, neodporovat, zároveň nepřijímat jeho myšlenky a názory, nechat ho prostě tak, jak je ať se poplive sám tou negací a uklidí se, když mu to tak dělá dobře a radši se i vyhýbat společně strávenému času.

Protože na co trávit čas s člověkem, který kamkoliv ho vezmete tak je nervózní, zlý, stěžuje si, řve na vás, vyčítá vám všechno ale zároveň si vás drží při sobě a nemůžete nikam svobodně jít, má tendenci vyvolávat hádky ať už o cokoliv, neustále řeší problém, který nemá řešení, anebo se o to řešení ani nepokusí, odmítá přijmout situace takové jaké jsou a vynucuje si všechno po svém a když prostě nejde, aby bylo po jeho tak zase řve a je mu jedno na koho a jak moc si zadělá na problémy s lidmi.

Tak jako na co? Hádat se nemá smysl, kor když to nemáte rádi. Hádka možná jedna proběhne ve chvíli, kdy vás to ještě baví mu rozveselovat náladu a přivést ho na lepší myšlenky. Ale pak později, to necháte být a radši si den a volný čas zařídíte dle sebe, na něco se vymluvíte, anebo jen prostě nebudete dělat nic, jen budete mít svou oázu klidu, nebo ten čas věnujete někomu s kým je vám pocitově prostě líp. Jako pardon, ačkoliv jsem tolerantní člověk, tak tohle se z dlouhodobého hlediska nedá vydržet, mám svůj život ráda a chci jej prožít pokud možno ve štěstí, překážky překonávat a ne se v nich koupat. Chtě nechtě takový člověk svým chováním odradí i toho nejoddanějšího a nejhodnějšího člověka, to tak prostě je.

Protože prostě jednoho dne nastane, že toho prostě máte dost. A už radši kdokoliv jiný, než zas poslouchat negace, být za nejhoršího a co je zas špatně, kdo co udělal špatně a kdo mu zas nevyhověl a měl vyhovět, prostě to přestane bavit tohle poslouchat, protože to byste si vymluvili pantem hubu s tím, že problém je v tom člověku a v jeho přístupu, stejně nepochopí a nechce to vidět. Ve vším úctě a přátelství k člověku, tohle se prostě nedá, pardon.

Zdroj obrázku: WIKIHOW. Wikihow [online]. [cit. 6.11.2020]. Dostupný na WWW: https://www.wikihow.cz/Jak-se-vypo%C5%99%C3%A1dat-s-negativn%C3%ADmi-lidmi

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *