Nehledej nepřítele tam, kde není

Nuže, dnes se ponořím do tématu zklamaných lidí. Zklamaných lidí, kteří byli v minulosti využiti, oklamáni, zrazeni, podvedeni, či okradeni. Jak je to vlastně poznamená.

Ten, kdo byl v minulosti nějak hodně zrazen, podveden, či oklamán si z toho nese ponaučení do budoucnosti, to je jasné, o tom žádná pochybnost.

Uplyne nějaký čas, rány se zahojí, prostě je to už vše zlé pryč, jediné co přetrvává je ten opatrný a skákající pocit v hlavě „co se stane příště? Kdo mě oklame příště a jak?“ Taková ta nejistota, silná nedůvěra a pocit odtažitosti vůči svěřování se druhým, či připouštění se někoho k tělu.

Já to chápu, jelikož taky mám nějaké to zklamání, podvod, zradu, nevěru a okradení za sebou, je to prostě zkušenost, jako kterákoliv jiná. Za zkušenosti se nestydím, však musím uznat to, že člověka to změní a už nikdy není stejným, jako býval dřív.

Čím silnější zrada a podvod tím silnější ten nedůvěřivý pocit. Takový člověk i při náznaku podvodu je schopný všechny lidi poslat do háje, co nejdál od sebe a stáhne se sám do sebe, jelikož se extrémně bojí zas dalšího zklamání a zrady. Nevěří, protože některé symptomy a náznaky mu připomínají to, co se mu stalo v minulosti. V každém dalším člověku vidí toho nepřítele, který ho zradil v minulosti, všude to vidí, jakoby ho to pronásledovalo, přitom ten skutečný nepřítel, ten který to napáchal tak ten už tu dávno není, ten už je někde za humny bůh ví kde.

Však stejně ten pocit stále přetrvává, člověk se postupem času snaží si znovu najít cestu, však nejde to rychle, ale postupně.

Nu a pak potká člověka, který si zažil něco podobného jako on, vidí v něm pochopení, vyslechnutí, rozumné myšlenkové pochody a vidí, že ten člověk to má v hlavě srovnané a ví, co se smí a patří. Také si něco zažil a tak ví, jak moc to bolí tohle všechno a jak nedůvěra dokáže svázat ruce i nohy trnitým drátem a zarývat se do rán a jizev minulosti.

Zajímavá zápletka je ta, když ten člověk stále při Vás stojí, chápe Vás nadále, ačkoliv jste si mysleli, že už Vás nikdo nepochopí, anebo že to vzdá.

No a tak po svých zkušenostech si toho člověka začnete testovat a to má za vinu právě ta nedůvěra, jelikož se k tomu člověku, ačkoliv nechcete od srdce tak se chováte odtažitě, držíte si ho od těla a čekáte jen to nejhorší. Čekáte, že mu jde o peníze, využití, sex, bydlení, věci, majetek, či další možné věci. Čekáte jen to nejhorší a proto ten kontakt zkrouhnete s tím člověkem, však chtě nechtě Vám ten člověk začne chybět a začnete ho mít rádi, ačkoliv se k němu chováte, jak k nepříteli. Ten člověk stále Vaše překážky zvládá a zvládá je úplně jinak než jste byli v minulosti zvyklí.

Byli jsme zvyklí na křik, pláč, hysterii, svalení zodpovědnosti na Vás, využití, okradení, odnesení věcí z domova, či sexuální využití a odkopnutí. Však ten člověk obstává, chová se tak, jakoby mu o nic nešlo. Zkoušíte tedy na něj situace zda Vás má rád, dáváte mu důvody, aby Vám záviděl, žárlil na Vás a aby Vás prostě chtěl, jenže ten člověk se stále chová jinak než byste chtěli, než jak jste očekávali, je ledově klidný, však stále přátelský, otevřený a do toho si žije svůj život. Nežene se k Vám, tak jako Vaše předchozí zkušenosti, žije si svůj život, je klidný, rozvážný, má stále své názory, nic po Vás nechce a když se chcete sejít tak Vám vyhoví, však pokud Vy opět neuděláte obkličku v tom, že se schválně nedomluvíte přesně a tak ten člověk to normálně zruší, protože považuje záležitost za nevyjasněnou a tak žije v klidu dál.

Je to úplně něco jiného a Vy nedokážete pochopit proč ten člověk se takhle chová, hledáte v něm největšího zrádce, podvodníka, nevěrníka a Bůh ví co, však ten člověk nevykazuje žádné takové známky tohoto označení.

Vám to tedy nedá a chováte se k tomu člověk ještě hůře, ozýváte se mu jen když potřebujete, mluvíte o minulosti o tom, jak jste koho milovali o tom jak se nyní máte super a očekáváte, asi nějakou bombasticky emoční reakci, jenže ona nepřichází, přichází pochopení, přání do hezké budoucnosti, přátelství a podpora. Úplně něco jiného než jste byli zvyklí, avšak stále víc Vás to k tomu člověku táhne, jelikož nevíte proč, ale uklidňuje Vás jeho/její přítomnost a jeho/její slova a přátelství.

Však i přes to si toho člověka „testujete“ v tom, že se k němu chováte s odstupem, necháváte ho čekat na Vás, necháváte ho vycukat, necháváte ho v nejistotě, kdy co a jak podniknete a říkáte mu jen polopravdy a čekáte, co se jako stane.

A ono se nestane nic, ten člověk to bere tak, jak to je a postupně se tak, jak se Vy chováte k němu začíná chovat i k Vám, jelikož pochopil, že ačkoliv není Vaším nepřítelem, tak Vy se k němu jako k nepříteli chováte a tak Vám jen vyzrcadluje Vaše chování k němu a to se Vám samozřejmě nelíbí, jelikož pociťujete jaké to je. A náhle zjišťujete, že ten člověk tu nemusí být vždy pro Vás, ale i pro někoho jiného a to, že může být také s někým jiným než s Vámi a to že ty Vaše „testovačky reakcí“ nebude podstupovat věčně, ale že se na to taky může vybodnout a mít svůj klid, jelikož je vidno, že tomu člověku opravdu o nic nejde a nejde mu o to Vás využít, ale že je to člověk se srdcem na správným místě.

Doufejme, že si to uvědomíte brzy, než bude opravdu pozdě a ten člověk se sebere a nebude už Vaším ustavičným beránkem pro všechno, ale hezky Vám tu Vaší nejistotu, mluvení o minulosti, nedůvěru, odstup a polopravdy vrátí tak, že se k Vám začne chovat stejně, s tím rozdílem, že si Vás nepotřebuje testovat, jen dorovná.

Proto z tohoto plyne doporučení a ponaučení, že ačkoliv jste zklamání životem, lidmi a vším možným, nehledejte nepřítele tam, kde není, jelikož pak v tom člověku skutečně vypěstujete Vašeho nepřítele a to jen tím, že se k němu jako k nepříteli chováte a on/a Vám to jen vrátí a odrazí zpět.

Chápu zklamání a bolavé srdce, však je třeba si uvědomit, že ten kdo Vám to způsobil je dávno pryč a tento nový člověk je úplně někdo jiný a nemůže být jako ten, kdo Vám to způsobil, zkuste prostě někdy uvěřit tomu, že pokud ten člověk doposud neodešel tak skutečně není nepřítelem a nechce Vás využít, zkuste mu věřit, zkuste prostě jednou to taky dle srdce, jelikož kdyby Vám o toho člověka nešlo, nepotřebovali byste si ho takto „testovat“.

Zkuste trochu nechat odtát ledy Vaší nedůvěry a víc projevit city, ať ten člověk ví na čem je, zaslouží si to, když Vám doposud žádný podvod neurobil a ani to nikdy nemá v plánu, jelikož to jednoduše není podvodník. Co takhle prostě tomu člověk se víc otevřít a věřit mu/ji?

Jak jste článek pochopili? Dalo Vám to něco? Hledáte také nepřítele tam, kde není, nebo jste se s tím nikdy nesetkali?

 

Zdroj obrázku: PUZZLE-PRODEJ.CZ © 2006-2017 ING. PETR HELLER. puzzlepoint.cz [online]. [cit. 20.2.2017]. Dostupný na WWW: http://www.puzzle-prodej.cz/nevinnost/

O Sára Lhotáková

Jsem nezávislá autorka projevující svobodné názory bez cenzury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *