Neslibuj, že pro mě uděláš vše, když při první mé žádosti říkáš NE

Miluji lidi, kteří dělají to co říkají a ještě víc ti, kteří to ani nemusí říkat, kteří to dělají rovnou a šetří mi tak čas. Aneb tohle mě naučil pan Petr Casanova.

Nehanbím se za to, je to myslím velice dobrý postoj a zjšednodušuje mi život ve více ohledech.

Dnes vynechám lidi, kteří slibují, že něco budou dělat či udělají a nedělají tak, to vynechám to si myslím je velice probírané téma, však se pustím dnes trochu dost skepticky do lidí, kteří slibují a dávají stále najevo slovně to, že udělají úplně všechno pro toho druhého. Ano, je nádherné to vše poslouchat a tak nějak když toho člověk neznáte tak doufáte a očekáváte, že skutečně tak bude plnit.

Však při první Vaší žádosti, kterou skutečně chce Vy pro sebe tak uslyšíte rázné NE.

mqdefault

Tak kde je tedy pravda? Kde leží ten veškerý princip toho a proč takový člověk vlastně jen říká něco, co není ochoten splnit a dá se říci, že lže?

Nechci nikoho srážet, tohle dělá hodně lidí, avšak už mě to začíná celkem vadit, proože tací lidi mi jen říkají bláboly a chlácholí mě libůstkami na které si myslí, že já uslyším, avšak skutek utekl. Já nepotřebuji sladké řečičky a plané sliby, já chci férovost a upřímnost a ani nemusí ten člověk tolik mluvit, stačí když bude činit.

Je opravdu pěkné slyšet: „Udělám pro Tebe vše. Pro Tebe se rozkrájím.“ Je to nádherné, pokud to ten člověk podloží činy.

Avšak když za ním přijdete s žádostí zda Vám vyhoví v něčem, co si skutečně z hloubi duše přejete a je to Vaše neskonalá vášeň a potěšení tak slyšíte jen rázné a chladné: „Ne, na to nepřistoupím.“

V tu chvíli můžete cítit jak zklamání tak naštvání, avšak především mě osobně na tom štve to, že ten člověk mě zaváděl klamavou informací a když toho tedy chci v dobrém smyslu „využít“ tak nakonec jsem odmítnutá.

V ten moment mi běhá hlavou to: „ Proč mi to tedy ten člověk sliboval i přes to, že není schopný mi vyhovět? To mi jen lhal? To si neuvědomuje, co řekl?“

Leckdy jsou důvody opravdu zajímavé, však ten člověk, když se tedy k někomu zavazuje tou větou, že pro toho člověk udělá všechno tak skutečně může počítat s čímkoliv a měl by mít na mysli a na vědomí to, že ten člověk si skutečně může vymyslet a požádat o leccos. I třeba o to, že by chtěl, aby mu ten druhý pořídil tank, či živého slona.

Možná to zní komicky, avšak tou větou se skutečně tak člověk zavazuje k tomu, aby si ten druhý vymyslel cokoliv a následně to po tom druhém chtěl, aby to splnil, když mu to takhle ochotně říkal, či stále říká. A když není ochoten vyhovět, tak ať se aspoň těmi slovy nezavazuje, vůbec je neříká, nevyslovuje a neslibuji nic, co by nebyl ochoten splnit.

Nemám takové vyslovování závazných vět na darmo a pro nic za nic ráda, jelikož je to zbytečnost a i lež v jednom. To ať raději mlčí a když se zeptám, zda mi ten člověk v tomhle vyhoví a rovnou řekne Ne tak budu klidnější, jelikož budu vědět, že tohle mi prostě nesplní, není to v jeho silách a tak budu v realitě a hněvat se nebudu, budu totiž vědět, že ten člověk mi to upřímně řekl a ušetřili jsme si oba spoustu času, emocí a nedorozumění.

Možná je to vše jako taková banalita, která mi možná rázně vadí, však jsem toho názoru, že pokud je člověk vyhraněn a není ochoten opravdu splnit tomu druhému všechno – ten pojem je velice obsáhlý, tak by vůbec nic takového neměl slibovat a ani o tom mluvit.

Já rozhodně bych nikomu tohle neřekla, jelikož vím, že i já mám své lidské hranice a hranici důstojnosti a hranici finanční tudíž prostě nemohu splnit každému všechno a nestydím se za to to tak říct.

Protože by mi po vyslovení té věty hned došlo na mysl to, co si na mě ten člověk vymyslí a že to jistě bude něco za mnou hranicí a toho bych se bála, že pak bych musela tu hranici kvůli tomu překročit, jelikož jsem se zavázala slibem a ten člověk to nyní po mě vyžaduje.

Tímto nechci říct, že pro Vás jako lidi, známé, přátelé či rodinu nic neudělám, to nikoliv. Udělám, však jen to, co mohu splnit a je v mých možnostech a lidských silách to splnit, případně i časových možnostech.

Každopádně když už jsem v tom tématu, tak sdělím rovnou, že nikdy pravděpodoboně:

  • nepodstoupím terapii tmou
  • nebudu riskovat zaseknutí se ve výtahu
  • si dobrovolně neoholím hlavu
  • se neprojdu veřejným místem nahá
  • nenatočím porno a ani neposkytnu žádné takové fotografie
  • nebudu romantik v partnerském vztahu
  • nepůjdu dobrovolně do žádné reality show
  • nesním nějaké červy, brouky, apod.
  • nezačnu jíst masoa další mé hranice…. 🙂

Chci Tím říct, že nikdy nevíte, co ten druhý si na Vás může vymyslet a tak není moudré a dobré se zavazovat slovy, že pro toho druhého uděláte cokoliv. Je to sice krásná, ale chabá fráze, pamatujte na důsledky toho co říkáte.

Když jste rázní, či vyhranění ještě více než já tak doporučuji takové věty vůbec neříkat, je to mnohem lepší. A když už říkat tak opravdu jen lidem, kteří jsou ochotni cokoliv splnit a ničeho se nebojí a těch si myslím, že je malinko. Nic ve zlém, avšak každý máme své hranice, které prostě můžeme i nemusíme překračovat.

Co si o to myslíte Vy? Slibujete druhému, že pro něj uděláte vše, anebo se takovým větám moudře vyhýbáte?

 

Zdroj obrázku: 1080PLUS. Mojej sestra k narodeninám [online]. [cit. 23.9.2016]. Dostupný na WWW: http://1080.plus/Mojej_sestre_k_narodeninam/vPoQgGibv0E.video

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *