„Nežiji život podle sebe“

Aneb o tom, proč se tak lidé bojí vstoupit aktivně do života a urobit si ten život dle představ svých.

Jsou lidé, kteří byli jako já od malinka vedeni k tomu, aby nevyčnívali. Ostatně takhle přesně to učil komunistický systém, tudíž se není čemu divit, že stálé doznělky a emoční rovnice v lidech doznívají a lehce přežívají. Nemám to za zlé, jelikož každá doba má něco do sebe a nezazlívám nikomu, že jsem k tomuto byla vedena, naopak, jsem vděčná, dalo mi to skvělou lekci do života.

Nuže, aby lidé nevyčnívali, tudíž z toho plyne, že to obnášelo plnit představy ostatních lidí, plnit představy rodičů, přátel, partner/ky a zkrátka nedělat žádná rozhodnutí, či kroky v životě za které by je nikdo nepochválil.

Například – nikdy nedostat ve škole za 5, ale vždy nosit výborné známky. Odmaturovat s vyznamenáním, „aby bylo se čím chlubit“. Najít si solidního, hodného a rozumného partnera/partnerku, který/á se zalíbí hlavně rodičům, aby klapaly celkové vztahy v rodině a nebyly rozbroje. Mít a přátelit se s pár přáteli, kteří žijí slušný a běžný život tak jako většina lidí, aby nebylo možné nechat se strhnout negativním směrem. Nedat si nikdy tetování, nebo piercing, jelikož to si dávají nechat urobit jen kriminálníci, nebo feťáci. Mít děti, protože po dětech touží každý. Vdát se, protože je dobré udělat své rodiče šťastné a tvořit tak rodinu. Odstěhovat se do nejbližšího města s drahou polovičkou, avšak ne daleko od rodin, aby stále měli rodiče na vás dohled. Nikdy nelhat, protože kdo lže ten krade a je to špatné. Nechodit pařit a nepít alkohol, jelikož to je nebezpečné a kdo ví s kým se tam člověk seznámí a jak se opije. Nehrát na hudební nástroje v noci, jelikož by se rušili sousedé, či spící lidé v domě. A hlavně nechovat se rizikově a nevybočovat ve všech ohledech, aby nevznikly pomluvy a rodiče se za Vás nemuseli stydět. Bla bla bla…

manipulace-zivot-rozhodnuti

Nu určitě už Vám to něco začíná říkat a možná asi víte, co doslova myslím.

Očekávání, kterými Vás zahrnují druzí. Nesmíte to a to a měli byste se chovat tak a tak. Ano, ano ano.

Pokud jste byli poslušní jako já, tak jste se určitě nejprve snažili všem vyhovět ve svém životě, avšak pak jste zjistili, že i když děláte všechno to, co se po Vás chce, tak lidé stejně s Vámi nejsou spokojení.

A otázka je proč? Proč jsou nespokojení, když jste udělali to, co chtěli?

Protože jste to nedělali od srdce, nedělali jste to pro sebe, ale ze slušnosti a to nemusí vždy přinést kladnou odezvu, poněvadž ani Vy z toho nic nemáte.

Navíc nelze se všem lidem zavděčit, někteří lidé totiž ani pořádně neví, co po Vás chtějí, jelikož sami neví, co chtějí.

Takže jsme již lehce v obraze.

Z jakého důvodu má smysl se snažit plnit něčí očekávání? Žádný důvod to nemá, vždy se najdou lidé, kteří Vás nebudou mít rádi, kterým se to nebude líbit a kteří si vždy něco najdou.

Otázka proč tedy žít život podle ostatních lidí? Ano, chápu, myslíte to se všemi lidmi dobře a nechcete nikomu ublížit, rozumím tomu, také jsem to tak mívala a soucítím. Avšak když nikdy nic neuděláte podle sebe, tak sami sobě vykopete díru do nešťastného života. A v té díře budete pak žít Vy a k čemu Vám pak bude, že někdo bude šťastný za Vás, když Vy ne? Na co Vám bude, že jsou Vaši přátelé nadšení z Vaší drahé polovičky, když Vy ho už nesnášíte? Anebo milujete někoho, koho naopak Vaši přátelé nemůžou vystát, ale jelikož jim nechcete ublížit, tak jej tajíte před nimi.

Podívejte, když začnete ten život skutečně žít dle sebe, tak poznáte, že vždy ve Vašem životě zůstane někdo, kdo Vás bude brát takového jací jste. Sice se Vaše okolí celkem protřídí a někteří lidé budou nahněvaní, ale co, oni si též dělají, co chtějí a Vy jim to též nevyčítáte.

Vždy tu bude někdo, kdo s Vámi půjde po boku a bude Vás brát takového jací jste a bude chtít, abyste byl/a šťastný/á. Ano, je tomu tak. Kdybyste neurobili některé kroky, které sice byly razantní a někteří lidé s tím nesouhlasili tak přesto Vás tyto kroky posunuly k lepší budoucnosti. Vás to udělalo šťastnější, protože jste to udělali kvůli sobě, protože Vy jste to chtěli. A když uděláte něco, co vážně chcete udělat, je to vážně skvělý pocit :).

Nelze poslouchat všechny na slovo, lidé neví, ani co po Vás přesně chtějí a hlavně vždy si mohou cokoliv na Vás najít. Život máte Vy a Vy si jej též odžijete, tak si jej užijte naplno. Navíc pokud někteří z Vašeho života odejdou, tak nějací noví lidé do Vašeho života vstoupí :). Je to léty ověřený fakt. Kdyby to nebyla pravda, neprezentuji to tu.

Z osobního života mám s tímto velice bohaté zkušenosti. Hodně jsem se vždy snažila vyjít svým přátelům vstříc ve všem, až pak jsem přišla na to, že nelze se pořád ohlížet na to, co si o tom kdo pomyslí. Začala jsem být sama sebou, zůstalo mi několik blízkých přátel a jsem tak šťastnější, berou mě tak jak jsem.

Anebo, vždy jsem se bála u svých blízkých přátel, co mi řeknou na drahou polovičku. Však vždy to bylo zbytečné, názor ku názoru, vždy to vzali dobře a když ne tak i přesto to přátelství neohrozilo a můj strach byl zbytečný.

Když jsem se rozhodovala v životě a rozhoduji se nadále sama za sebe a byla jsem v tu dobu ve vztahu, vždy jsem se bála toho, co mi na to poví drahá polovička. Ano, byly za život i negativní reakce. Ve většině však byla pozitivní reakce :). Avšak naučila jsem se díky tomu stát si za svým rozhodnutím ve všech ohledech a být sama sebou a tím pádem k sobě i přitáhnout člověka, který bude mou osobnost podporovat, stejně tak jako já jeho.

Jak žijete Vy? Podle sebe, či ostatních?

 

Zdroj obrázku: KRISTYNA. Slecna.info [online]. [cit. 4.12.2015]. Dostupný na WWW: http://slecna.info/dusevno/opravdu-si-zijes-zivot-podle-sebe/

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

2 komentar v „Nežiji život podle sebe“

 1. Lyndakah napsal:

  Interesting design.
  So, this website very nice, I LLLiked it! 🙂
  P.S. I recommend for you the „XRumer 16.0“ program for effective promotion.
  It’s a best SEO and SMM software for today.

  Your read it – then it works! 😉

 2. HelenTrave napsal:

  Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM „XRumer 16.0 + XEvil 4.0“:
  captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  a více než 8400 dalších kategorií captcha,
  s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
  Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

  Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
  Hodně štěstí!

  XEvil.net

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *