O lidech, kteří rýpou do ostatních

Když se s lidmi bavíte a komunikujete opravdu můžete čekat cokoliv, je to tak. Můžete čekat jakékoliv reakce a jakékoliv odpovědi a jakékoliv chování, je to tak. Lidská komunikace a mezilidské vztahy jsou v tomto nevyzpytatelné a velice různorodé, pestré.

Dnes se zaměřím na lidi, kteří se tváří, že jsou Vaši velmi dobří přátelé a blízcí lidé, tváří se, že Vás chápou a že jsou při Vás se vším všudy, však nenápadně pasivně-agresivním chováním alias narážkami, či rýpáním Vám vlastně kritizují Váš život, Vaše aspekty života a narážejí na to, co v životě máte. Zkrátka jsou to věční rejpalové, kteří si vždy na Vašem životě najdou něco, co máte údajně dle nich špatně a co byste měli změnit.

Samozřejmě zůstávají jen u slov a u rejpání a narážek, skutečné vyslechnutí Vás je jim jedno, jelikož si stejně nepamatují to, co jste jim doslova řekli. Pamatují si jen něco, co se jim hodí a do čeho si u Vás mohou rýpnout. A to i když dle nich jste ve špatné situaci, tak Vám s ní samozřejmě nepomůžou, jen narýpnou to, co byste údajně dle nich měli udělat, co byste měli změnit, narýpnou Vaši spokojenost a Vám se tak může zhoršit nálada, rozhodit psychika a můžete nad tím vším začít pochybovat. Kor, když tomu člověku jste důvěřovali bezpodmínečně a otevřeně.

Samozřejmě, že Vám tací lidé nepomůžou tu situaci řešit, nepomůžou s ničím a když máte problémy tak se lidově řečeno „stáhnou“ a nechají Vás napospas. Hlavně, že rýpou a mají plnou pusu narážek na Vás. To ano, v tomto může být každý téměř skvělý, protože na tomhle fakt nic není. Strefovat se do ostatních a kritizovat jim leccos, to umí každý hlupák a to člověka fakt nešlechtí. Jen vypovídá to o něm.

Však pomoci, probrat to, vyslechnout, upřímně se zajímat, upřímně naslouchat a podat pomocnou ruku, to už ne. To už po takových lidech chcete moc.

Ano, mám ráda na lidech a na svých blízkých kamarádech to, že mi řeknou upřímný názor, co si o tom myslí a o tom, jak to asi bude probíhat dál. Jsem za to ráda a názoru si cením, však obvykle se na ten názor ptám a proto přijmu názor takový jaký mají.

Když říkám tak, jak to ve svém životě mám někomu a neptám se, tak to obvykle znamená oznamování faktu, který ten člověk ať vezme na vědomí a přijme to.

Avšak věční rejpalové se mi ke všemu vyjádří a obvykle mi zkritizují to, co se jim zrovna hodí.

Viz to – když nemám práci, tak mi zkritizuje to, že nemám práci, ale to že jinak vedu poměrně skvělý život ve kterém jsem spokojená a mám koníčky, které směřují dobrým směrem už nevidí se a neocení se.

Když práci mám tak se na ní kritizuje všechno – náplň práce, pracovní doba, plat a kolektiv a že bych měla práci změnit. Jenže tu novou práci už mi ti lidé nedohodí. Tak na co to je toto? To dokáže akorát tak naštvat.

Když nemáte vztah rýpou do Vás, abyste si někoho našli a proč jste si někoho nenašli. Když vztah máte tak rýpou do toho, kdy se spolu sestěhujete a kdy budete manželé.

Říct mi takové věci ve chvíli kdy mám špatnou náladu tak mě to opravdu rozhodí a cítím se deprimovaně. Cítím se pak, jako kdybych na svém životě měla nějaké chyby, přitom já osobně jsem šťastná tak, jak jsem.

Když máte dostatek volného času, rýpe se do toho, ať děláte nějakou práci a ať si ten čas nějak vyplníte, jelikož oni ho na Vás nemají. Když si ten čas zaplníte, tak se pak můžou přetrhnout pro to, abyste si Vy ten čas udělali a nejlépe jen sobecky na jednoho člověka – na toho největšího rejpala a kritika, kterého znáte.

A když si ten čas uděláte tak stejně co udělá hned jako první zeptá se na to, co Vám zkritizoval minule, zda jste už s tím něco udělali a zda to hodláte změnit. Asi očekává, že ho poslechnete na slovo, či co? Ha ha, to určitě.

Ano, rejpalové, ti kteří si myslí, že oni všechno mají to nejlepší na světě a ještě Vás budou přesvědčovat o tom, že jenom to jejich je to nejlepší a nejúžasnější. Přitom každý může být šťastný, avšak každý má svůj – jiný život a každému nevyhovuje to jedno – stejné. Prostě nelze, to co vyhovuje tomu rýpalovi tak nemusí vyhovovat mě a naopak.

Jenže to už ten rýpal nevidí, vidí jen sebe a svůj postup a svůj život, který si myslí, že je asi nejideálnější na světě a proto ho vnucuje i Vám. Přitom Vás by to nemuselo činit šťastným a za mě osobně upřímně – NE mě by to fakt nečinilo šťastnou, kdybych dávala na to, co mi bylo doporučeno jako údajně skvělé řešení mého života.

Rýpal si myslí, že asi vezmete jeho/její rady v potaz a budete se tím řídit, ale to se člověk jaksi přepočítal. Vy jste svobodná bytost, která se může rozhodovat sama za sebe a jen Vy určujete jakým směrem Váš život půjde.

Došla jsem k tomu, že rejpal je od toho, abyste se naučili si ubránit svoje volby a svůj život tak, jak Vám vyhovuje. A nedávat na všechno, co Vám kdo poradí a co Vám kdo poví. To, že se to nelíbí jemu/jí neznamená, že se to nemusí líbit a vyhovovat Vám.

Dále také k tomu, že možná je to popud jak se to utvrdit v tom, že svůj život žijete správně, tak jak se líbí Vám, což je skvělé.

Je to taková jakoby pojistka toho, že žijete šťastným životem a že vlastně jdete životem tím svým správným směrem.

To, že se to někomu nelíbí je jeho/její problém.

Hlavně nedělejte tu chybu jako já v tom, že jsem pak nad rady rejpala pár dnů smutnila a přemýšlela a pochybovala o svém životě zda tomu tak skutečně je a zda bych se sebou něco měla skutečně dělat. Tohle fakt nedělejte, to je cesta do smutné nálady a do lehčí depky z toho všeho.

Moje chyba byla v tom, že jsem myslela, že ten člověk to se mnou myslí dobře a pro mé dobro, však byla to chyba. Ten člověk to myslel dobře pro sebe, jen aby si dokázal, že na mě nějaký vliv „má“.

Rejpaly ráda nemám, nedávají vlastně člověku nic užitečného a nic přínosného, jen plivou negativismy, kterými se snaží zkazit to krásné co v životě máte, snaží se Vám překonstruovat k obrazu svému, což nikdy není dobré. Nelze totiž člověka změnit k obrazu svému, nelze to.

Rejpalům se vyhýbám a ať si klidně políbí pozadí, takové lidi nepotřebuji do života. Nechtějí totiž upřímné přátelství a férovost, jen se chtějí utvrzovat o tom, jak oni se mají skvělé a jak ostatní mají ve svém životě vše špatně. Heh, to fakt ne, takových lidi co nejdál od těla, to nemá smysl a přínos. A myslím si, že i já pro ně nemůžu být přínosem, jelikož si do ničeho zasahovat nenechám, odjakživa jsem měla a mám svou hlavu a povahu rebela, takže mě těžké nějaký rejpal zlomí.

A co si o rejpalech myslíte Vy? Necháte se ovlivnit, anebo je smetete rovnou co se Vám snaží něco nalomit, či poplivat?

 

Zdroj obrázku: SYLVA. Katrinčin deník [online]. [cit. 29.9.2017]. Dostupný na WWW: http://katrinkak.blog.cz/galerie/snehurka-a-sedm-trpasliku/obrazek/33369434

O Sára Lhotáková

Jsem nezávislá autorka projevující svobodné názory bez cenzury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *