Odmilování? To jde?

Párkrát jsem se setkala s tím názorem z vyprávění od někoho z druhé ruky, že něčí vztah skončil a to tak, že se jeden „odmiloval/a“. A mě by zajímalo, co ten pojem „odmilovat“ vlastně znamená a zda je to fakt skutečný důvod rozchodu a jestli je to vůbec prakticky možné. Jelikož mi nejde moc na rozum a citově už vůbec nechápu, jak se lze „odmilovat“.

Neumím si představit jak takové „odmilování“ v praxi vypadá, zda prostě si řeknete „Tak a teď se odmiluji od své drahé polovičky.“ a je to tak fakt hned, nebo zda to jde postupně, nebo prostě si to člověk v hlavě nějak nastaví a fakt přestane k tomu člověku všechno cítit a odmiluje své city. Nebo vlastně kurňa jak? Nevím, jak to funguje a nikdy jsem to nezažila.

Buď jsem prostě někoho milovala, anebo ne. Tím, že Vám někdo zlomí srdce, odmítne, nebo se s Vámi rozejde tak přeci neznamená, že tím dnem končí veškeré city, skončil vztah, nebo milostná pletka, avšak city nejdou utnout hned, to lze až časem, až ta intenzita vyprchá a člověk se z toho dostane. Tím, že se vyrovnáváte s neopětovanou láskou, zklamáním, odmítnutím, nebo rozchodem nepovažuji za odmilování v tomto pojetí, ale za běžný a normální způsob, jak si zahojit bolavé srdéčko a jak se naučit žít dál i přes to, že se toto stalo.

Tím, že mě někdo zklame, nebo odmítne, nebo se se mnou přestane bavit, nebo se rozejde tak ano chápu, že už se mnou nechce nic víc mít, avšak nevěřím tomu, že od toho dne se ten člověk odmiloval. City trvají déle než ochladnou, nebo když se přesměrují k někomu jinému (než se znovu zamilujete do někoho). Prostě pro mě je tato myšlenka i jako důvod rozchodu „odmilování“ jako totální blbost, protože když s někým jste protože ho milujete tak ho milujete a nic mezi tím není, když už se s tím člověkem rozcházíte tak kvůli nějakému důvodu, nebo kvůli sobě, nebo kvůli tomu že milujete někoho jiného, avšak nelze přeci hned a v tu ránu všechny city přesunout na tu novou osobu, když s někým jste byli třeba delší dobu a teď hned se přepnout na někoho jiného, myslím si, že tyto věci mají svůj přirozený čas a u každého je to individuální, někomu to trvá měsíc, někomu půl rok, někomu i roky. Zažila jsem i případy lidí z dob kartařiny, kterým to trvalo i deset let a doposud se s tím tak úplně nesmířili, žili sice dál, ale stále v srdci měli toho jednoho člověka.

Netvrdím, že není možné se zamilovat do někoho jiného, to ano, je to velmi pravděpodobné a hodně časté a děje se to dnes a denně, kor když třeba byl člověk dlouhodobě sám, nebo v nespokojeném vztahu tak o to rychleji a intenzivněji se zamiluje.

Avšak odmilování? Co to? Věřím, že třeba v dlouhodobém vztahu tak už to ze-stereotypní a tím pádem ten vztah už není tak žhavý, nebo ten vztah dlouhodobě není spokojený a jsou tam problémy, mlčení, naschvály a vyloženě rozdělování věcí na „moje a tvoje“. Ale i tak si myslím, že i když je to hodně špatné a ti lidé spolu přežívají tak tam nějaké city jsou, sice třeba hodně slábnou, nebo skomírají, ale stále tam něco malého je. Kompletně se to v tomto případě podle mě udusí tím, že lidé si začnou žít každý sám za sebe a už netráví spolu nic, žádný společný čas, nikam spolu nechodí, neplánují spolu a vlastně žijí spolu jako spolubydlící a dovrší se to už pak jenom tím, že se odstěhují od sebe, nebo se jinak rozdělí a když ani jednomu se nestýská a nechybí si tak pak věřím, že ty city ochladly a samovolně skončily, tomu věřím, ale nenazvala bych to odmilováním. Odmilování na mě působí moc násilně a moc nárazově a to mi přijde v tématu vztahů takové nereálné.

Ty jo, co toto je? Tak to radši s ní prožije ty fáze chybění a toho, že bude brečet, že nemůže být s tím, kterého měla ráda, to že s ním není, to že s ním netráví čas a nekomunikuje, tohle radši s ní prožije, jen aby ji měl pro sebe a prošel asi fázemi „odmilování se“. No ty jo, já to stále nepobírám, asi jsem z jiné doby, nebo z jiného světa.

Promiňte mi, možná jsem jedna z mála kdo tohle nechápe a tohle je asi možná i běžná praxe, ale já se s tím setkávám takhle blíže z reálného života poprvé.

A to když jsem mluvila s tím mužem osobně a ptala se ho na to zda mu to vadí, že měla ráda jiného, tak mi na to odpověděl to, že samozřejmě, že mu to vadí, ale hlavně že to nedošlo někam dál a neopustila jeho samotného, že to by pak bylo úplně v háji, to si ji radši zpracuje takhle podle sebe, odmiluje a prozře si ji do reality sám, než aby to ten nový dělal v praxi.

Takže asi tak. Jak se k tomu staví žena mi není známo, ale její názor by byl docela pro mě hodně podstatný. Mazec ten pojem „odmilování“. Já ani nevím co na to říct, jsem z toho stále taková „na větvi“ a musela jsem o tomto napsat, jelikož to jsou pro mě naprosto nové věci a v praxi si to neumím představit, jak bych to prožívala nebo tak. Nevím, já jsem prostě po klasicku, člověk se bláznivě a rychle zamiluje a trvá to dokud člověk nějak hodně nezklame, nepodvede, neublíží a i přesto když udělá něco takového zlého tak stejně nejde hned ty city přepnout prostě. Po rozchodu s takovým člověkem je jasné, že se z toho potřebujete oklepat a naučit žít bez něj a pak si najít někoho jiného. Já to vždy řešila tím, že jsem přesměrovala svou pozornost a zájem na někoho jiného a líp se mi s tím vším vyrovnávalo a zalepila jsem tak bolavé srdíčko novou láskou a takhle jsem to měla a mám doposud. Ale určitě bych nikomu ze svých ex neřekla, že jsem se odmilovala, to fakt ne.

Srdci prostě nelze poručit „tak a teď se od tohoto odmiluj a zamiluj se do tohoto.“ Nebo snad ještě zvláštnější a pro mě nepochopitelným uvažováním se kterým jsem se setkala a to je ten, že byli dva v páru a žena byla dlouhodobě nespokojená, už si prostě hledala někoho jiného a do toho se už začala zamilovávat, ten muž ji na to přišel a rázně ji to zatrhl, domluvil ji dost rázně a za jakoukoliv cenu ji chtěl udržet v tom vztahu a toho jejího potencionálního ji rozmluvil tak, že zůstala s tím mužem současným. A ten muž se tak cítil dobře za to, že ji pomohl se „odmilovat“ od toho potencionálního. Znovu si ji jakoby zlámal citově pro sebe, aby se k němu vrátila a byla s ním a ani nevím, jak to vzala ona. Možná měla za to, že ten současný je jediný ten pravý, anebo k němu měla závazky, či jiné vazby? Těžko říct, tak hluboce do toho nevidím, ale toto jsem nechápala, uvažování toho muže, jak může tak suverénně říct, že ji od něj „odmiluje“ a nechá si ji pro sebe.

A co vy? Víte jak funguje odmilování? Dostali jste někdy jako důvod rozchodu odmilování se?

Zdroj obrázku: WIKIHOW. Wikihow.cz [online]. [cit. 15.2.2019]. Dostupný na WWW: https://www.wikihow.cz/Jak-se-odmilovat

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *