Proč je tak důležité mít se v životě na co se těšit?

Život sám o sobě tak nějak plyne, buď nás baví – když se nám daří a jsme šťastní, anebo nás nebaví – když procházíme životními lekcemi, jsme nešťastní, anebo se nám nedaří tak, jak si přejeme.

Všichni tak nějak hledáme ve svém životě smysl pro co žít a čím se v životě těšit.

Troufám si tvrdit, že každý na tomto světě si přejeme být šťastní a tak se těšíme na hezké věci, na ty které si přejeme, které nás činí šťastnými. Těšíme se na lidi se kterými je nám fajně a se kterými jsme šťastní. Ať už jsou to přátelé, rodina, partner/ka, milenec/milenka, či jen náš vyhlédnutý objekt našeho zájmu. Těšíme se jak malé děťátko na něco krásného a hřejivého, co na tomto světě milujeme a co se nám líbí.

Může to být i činnost, může to být cokoliv máme v oblibě a z čeho máme nádherně hřejivé pocity štěstí. To z čeho nám lítají motýlci v břiše, když to spatříme a také to u čeho pociťujeme nesmírnou radost, když to prožíváme, když to držíme v dlani a i něco, co nemůžeme uchopit jen pocítit, vidět a sdílet přítomný okamžik s tím.

Život plyne, nezastavíme ho. Jede stále dál ať už budeme myšlenkami kdekoliv, stárneme, žijeme, život plyne každým dnem a kažodu sekundou dál.

Jsou tu jisté aspekty na životě, které jistě ne všichni máme rádi. Například to, když musíme vyřizovat jisté listiny, řešit soudní problémy, či máme jiné problémy takového charakteru, či řešíme pracovní situaci, máme zdravotní problémy, či máme problémy s ostatními lidmi, atd.

Ano, není to příjemné, to k životu patří, avšak také patří k životu i pozitivní aspekty, které dělají život životem, takovým aby chutnal každému tak, jak si přeje.

Pointa šťastného života tkví nejen v tom, aby byl člověk vděčný za to co má a za to co prožívá, však také i na tom, aby pozitivně vyhlížel do budoucna tím pádem měl něco na co se může těšit a na co se může těšit neustále.

A nemusí to být velké věci. Stačí to být zdánlivé drobnosti, však zrovna tyto detaily dělají každý dnem tím chutnajícím a milejším.

Například to, když budeme moci aspoň pár minut si za den zacvičit, to že se najíme výborného a vydatného jídla, to že se setkáme s partnerem, to že bude pořádný a vydatný sex, to že si pustíme oblíbený film, to že si popovídáme s někým kdo nám rozumí, to že si vezmeme na sebe svůj oblíbený kousek oblečení, to že se budeme věnovat svojemu koníčku a další příklady.

Vždyť život není jen o povinnostech, problémech a toho co byste „měli dělat“, nejste otrokem povinností, ano patří do života, ale to neznamená, že se život díky tomu stane nudným, trapným, stereotypní, či depresivním. Vždy je v životě na co se těšit i kdyby to byla maličkost. Můžou to být samozřejmě i velké věci. Co to bude, záleží na Vás, nechám v tomto ohledu volnou fantazii.

Můj brácha má takové uvažování, že se vždy na něco těší a ve svém podstatě je to moudrý člověk a šťastný člověk, jelikož i když si splní to co si přeje tak si vždy hned dá další cíl na který se bude těšit dál.

Viz třeba to, že se těší na své narozeniny, po narozeninách to bude na den dětí, pak to bude konec školního roku, pak to bude třeba jít s kámoši ven, možnost se pořádně vyspat po ránu, jít na koupaliště, být dlouho vzhůru pak třeba na podzimní prázdniny, státní svátky, dni kdy se jde na pizzu, na svoje jmeniny, na mikulášskou nadílku, na Vánoce, atd.

Ano, leckdy uhání a neustále se ptá, kdy už to bude a kolik dnů zbývá do té události, či dne, kdy se to má stát, však ve své podstatě v tomhle to má hezké, že myslí na to hezké to co ho na životě těší. Samozřejmě taky leckdy nadává na to, kdo ho naštval, nebo se rozčiluje nad hrou, která mu nejde dohrát, však stále myslí dopředu na to, co má rád a co ho pěkného čeká a to se mi moc líbí v jeho přístupu k životu.

Osobně taky se snažím také tak uvažovat a myslím na své cíle, které si chci splnit a na které se mám proč těšit.

Ano, leckdy mám tendenci spadávat do toho denního koloběhu tak, že i věci, které mě těší robím v rychlosti, či z rutiny, protože je dělám. Přiznám to, však v tu chvíli právě musím zastavit své životní tempo a zamyslet se nad tím, proč vlastně ty činnosti dělám a vnímat jejich smysl. Případně je pár dnů nedělat, abych zjistila, že mi chybí a začala je opět dělat s láskou. Viz třeba hraní na kytaru, pár dnů když si dá člověk pauzu tak pak s chutí ji uchopí a hraje cokoliv, jelikož to začne chybět člověku.

Ano, hledím však spíše na své dlouhodobější cíle a přání, které si chci splnit a na ty se těším. Viz třeba další vydané knihy, třeba honorář, který za to bude. Třeba vlasovou kosmetiku, kterou si chci pořídit a kterou chci vyzkoušet. Samozřejmě se těším i na věci, které jen tak prostě chci dosáhnout a splnit. Nemusí je až tak nikdo chápat, spíše já je chápu a cítím uspokojení z toho, že se na ně můžu těšit až si je splním.

Obvykle méně čekám a spíše jednám, proto se obvykle těším jen krátkou chvilku, jelikož to dlouhou dobu nevydržím, protože už cítím potřebu jednat a jít si to splnit.

Z každodenních činností se vždy těším na to, až si budu moc po celém dni krásně lehnout a jen tak přemýšlet o tom co mě těšilo na celém dni, na to jak si zacvičím a jak se ráno krásně protáhnu a nabudím do celého dne, na to jak si pochutnám na sladké kávě, na to jak vezmu kytaru do ruky a budu si brnkat do rytmu a budu slyšet, že to co dělám rukou vydává něco, co se dá poslouchat. Těším se i na to, že se můžu večer procházet i jen sama, anebo se procházet a telefonovat s blízkým přítelem.

Miluji a těším se na ten pocit, když si umývám vlasy a můžu je krásně pomazlit v prstech. Také miluji ten pocit, když usednu k topení, vezmu k sobě počítač a píšu a píšu a píšu a jde mi to slovo od slova, miluji ten pocit a proto se na něj také tak těším. A i úplně běžná věc, někdy se prostě jen tak těším na to, jak usednu do autobusu a podívat se na různé tváře tam a můžu se na někoho usmát a ten člověk úsměv opětuje, v tu chvíli mě to těší o to víc, jelikož jsem třeba někomu zlepšila náladu na celý den. Následně miluji usednutí do sedačky v autobusu a vezmu si sluchátka a poslouchám svou oblíbenou písničku, úžasné. Vždy je na co se těšit, když tak nad tím uvažuji, na životě je plno úžasných činností a věcí, které robí den úžasným a chutnějším.

A na co Vy se těšíte? Viz příbuzný článek na téma Těšení se.

Zdroj fotografie: Honza Trần

Zdroj obrázku: MARISOVÁ, Aneta. Tangled [online]. [cit. 20.1.2017]. Dostupný na WWW: http://tangled.mypage.cz/rubriky/galerie/locika

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *