Proč se lidé hádají?

Proč se lidi pohádají? Proč vlastně k hádce dojde?

Dojde k ní obvykle, když se lidé neshodnou v tom co chtějí, neshodnou se v komunikaci, anebo dojde k nedorozumění. Anebo také, když někdo někomu ublíží a ten druhý se cítí ublížen, když si lidé něco dokazují, anebo záměrně chtějí někoho popudit.

Jsou i lidé, kteří se vyžívají v hádkách, avšak to mi přijde tak trochu jako sebevražedná vášeň. 🙂 

hadka

Důvodu se najde několik a hlavně, pokud se chcete hádat důvod si vždy najdete. Vždy si můžete najít důvod, co se Vám nelíbí, či co můžete zkritizovat, anebo co můžete popudlivě napadnout.

Však, když nemáte hádavou povahu a nevyhledáváte konflikty a není Vaším koníčkem se hádat a přeci jen se dostanete do situace, kdy je třeba se pohádat, či potřebujete prosadit svůj názor a nemůžete jen ustoupit. Tak dejme tomu stane se výměna názorů, anebo se již rovnou hlasitě pohádáte.

Cítíte se po hádce rozrušení, nabuzení, stresovaní a v konečné fázi se cítíte spíš smutně, mrzí Vás to co padlo v hádce. Leckdy člověk řekne i to co nechce, kor když je hodně vytočen a hodně dotčen.

Později Vás ta celá hádka i může začít mrzet, ať už jste měli pravdu, či ne, protože co je na tom se pohádat, křičet či hlasitě argumentovat s někým, koho máte rádi.

Tak, či onak, myslím si, že jen velice málo lidí má rádo hádky a hádají se rádi, jsou tací, ale není jich moc dle mého názoru. Myslím si, že je hodně lidí, kteří se neradi hádají a hádají se jen pokud je to nutné a pokud cítí, že je již situace klidově neúnosná.

Hádky nabuzují v tu chvíli, kdy se pohádáte, vžene Vám to energii, sebevědomí a vášeň do lící a zvuk do hlasivek. Však po hádce jste spíše smutnější a vyčerpaní.

Dobrá, jednou za čas se to dá ustát a dá se ta hádka brát i pozitivně v tom smyslu, že se vyčistí vzduch a atmosféra mezi lidmi. Však, když jsou konflikty na denním pořádku, či ob den, pak je to silně vyčerpávající z dlouhodobého hlediska a těžko se s tím žije. Ano, zvyknete si, když v takovém vztahu žijete, však, kdo by si takový vztah, či přátelství s takovým člověkem dal dobrovolně?

A jsou vůbec hádky ve vztazích mezi lidmi znamením pozitivním, či negativním?

Je to sporné, někteří lidé říkají, že hádky jsou jasným negativním znamením a že se hádkám vyhýbají.

Však jsou i lidé, kteří tvrdí, že hádky jsou důkazem lásky v tom, že lidé stále mají zájem řešit problémy a proto to takto hlasitě řeší.

Na každém tvrzení bude něco pravdy. Rozhodně hádky nejsou důkazem lásky, rozhodně by to lidé ve vztahu nechtěli zažít jako první. Však je pravda, že pokud se lidé hádají tak stále jim na sebe záleží a mají zájem problémy řešit, byť hádkou, ale přeci jen. Opakem lásky je lhostejnost, což vlastně kdyby problém neřešili tak je to ještě horší pro vztah, než kdyby se pohádali. Však hádka je též nebezpečná v tom, že se můžou vyřknout věci, které mohou ranit a ublížit a tím pádem zničit vztah ještě víc než byl ničen.

Proč se však opakovaně lidé hádají?

Těžko říct proč. Však nejspíše kvůli tomu, že lidé nenacházejí harmonii a kompromis ve vztahu mezi sebou. Jdou proti sobě a ani jeden nechce ustoupit. Je to jako když dvě horké býčí hlavy jdou proti sobě, to nemůže skončit jinak než opětovnou hádkou. Však opětovné hádky jsou vyčerpávající pro psychiku obou, či více účastníků. Dlouhodobě to vyčerpá a tak či onak se ti lidé vyčerpají, že nakonec časem dojdou k tomu, že hádkami zřejmě svůj problém nevyřešili. Opětovné hádky rovněž stresují a lidé jsou pak víc ve střehu a mohou mít i dojem, že cokoliv udělají tak to vyprovokuje hádku.

Jak řešit vztah, či situaci, kdy se opakovaně hádáte?

Zkusit najít kompromis v dané situaci, avšak ne tak úplně slevovat a přizpůsobovat se požadavku protistraně, však ale ani nebýt zatvrzelý ve svém stanovisku. Projevit city a dát najevo,  že nejste zákeřní, že nechcete druhému škodit, ale že chcete vyřešit situaci. Dát najevo city a emoce, vysvětlit proč si stojíte za svým názorem a dát najevo důvody svého stanoviska. Pokud je protistrana rozumná a záleží jí na Vás tak bude mít zájem Vás pochopit.

Pokud protistrana není přístupná vašemu vysvětlení a vašim důvodům v tom případě si stůjte za svým. Nepřijímejte méně než si zasluhujete. Však dejte si pozor, abyste se nestali pyšným a cholerickým člověkem, který by šel přes mrtvoly, to už pak je moc a k tomu nikoho nenabádám.

Záleží však situace od situace a člověk od člověka, ale rozhodně dokud to jde, situaci řešit po dobrém, s klidem a pokud možno vysvětlit své důvody, potřeby, city, názory a přesvědčení protistraně, pohovořit o tom s klidem, vysvětlit si proč vlastně se hádáte a být přístupní i tomu druhému, vyslechnout toho druhého a nebýt si vzájemným nepřítelem. Případně vyměnit si slušně názory a pokud možno s klidem, protože hádat se může být vysilující.

Pokud však už necítíte zájem o toho druhého a nechcete chápat jeho důvody a rozhodnutí v tom případě už jde jen o zatvrzelost a možné nepřátelství vůči té osobě a to se s klidem nejspíše nevyřeší. Pokud nejste ochotni přistoupit na klidné řešení problému tak to s klidem ani nevyřešíte.

Upřímně nevím, co lidé vidí na tom se neustále a opakovaně hádat, ale chápu, že leckdy jsou vztahy a situace neúnosné, že to jinak než hádkou nejde. Rozumím, ale nechtěla bych takto dobrovolně žít a zkusila bych všechny varianty s klidem.

Toť můj názor, jak byste opakované hádky a konflikty s někým řešili Vy? Co si myslíte o hádkách? Jsou nutné, nevyhnutelné, či posilující pro vztah mezi lidmi?

 

Zdroj obrázku: SKOROPSYCHO.BLOGER.CZ. Skoropsycho [online]. [cit. 3.10.2015]. Dostupný na WWW: http://archiv.skoropsycho.cz/Psychoclanky/Konstruktivni-hadka-kdyz-partner-opravdu-prudi

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

1 komentar v Proč se lidé hádají?

  1. […] Souvisí toto téma i s článkem Proč se lidé hádají. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *