Slova na která nelze zapomenout

Ať již pozitivní, či negativní, jsou slova, která se Vám tak někdy vštěpí pod kůži, že na ně budete pamatovat následující roky svého života.

Slovo je něco, co již nikdy nelze vzít zpět, stejně tak jako kámen, který hodíte. Jak se s oblibou říkáte v motivačních citátech.

Ono je tomu opravdu tak, jakmile něco vyřknete, je tomu prostě tak a nelze se proti tomu odvolat. Nelze prostě se ospravedlnit na to, že jste byli v afektu, že jste se hádali, že jste byli nahněvaní atd. Nejde to, prostě Vy jste zodpovědní za to, co řeknete a slova jsou rozhodující. Ano, jsou.

Vzpomeňte si třeba na chvíli, kdy Vám třeba učitel řekl, že jste úspěšně se vyučili, odmaturovali, či se Vám podařila zkouška. Není to náhodou taková chvíle, kterou si budete pamatovat následující roky?

Nebo chvíle, kdy Vám konečně Vaše láska řekla „Ano“ a začali jste spolu chodit?

Chvíle, kdy Vám komisař v autoškole řekl „Ano, máte řidičák“.

Anebo dlouho očekávané „Miluji Tě“ od osoby, kterou milujete a čekali jste až se do Vás rovněž zamiluje.

A také třeba dlouho očekávané „ Ano, můžeme“ na otázku zda Vaše drahá polovička se s Vámi chce po delší době vyspat.

Taková slova si člověk pamatuje a bude dlouho pamatovat. Viz také i ta nepříjemná.

Když Vám člověk, kterého máte rádi Vám řekne, že se mu líbí „Vaše baculatá postava“. Pamatujete si to tak dlouho, až kvůli tomu spadnete do poruchy příjmu potravy. A je úplně jedno zda se s tím člověkem následně bavíte, či nebavíte, tato slova a kor ženy mají v sobě dost dlouhou dobu a pamatují si i to, co muži leckdy jen tak letmo pronesli jako reakci na jejich postavu.

Viz slova „Nenávidím Tě“ od člověka, který sliboval lásku až za hrob. Už prostě nikdy na tohle slovní spojení nelze zapomenout.

Slova „ Já jsem to nevěděl/a, neslyšel/a“ ve chvíli, když Vás někdo fyzicky napadne a ten člověk je jen pár metrů od Vás a je to slyšet a ten člověk mohl zasáhnout, kdyby chtěl.

Věta „ Že by si o Vás nikdo ani kolo neopřel“ poznamená člověka a nikdy na to nezapomene, i když to už dávno není pravda a nikdo to již v současnosti netvrdí.

I přes to, že jsou ty situace, kdy tyto věty byly vyřčeny a zaslyšeny tak nikdy nezapomenu tón hlasu, toho kdo mi je řekl, jak mi to ten člověk a jak se u toho tvářil a jak jsem se u toho cítila já.

Nevím, zda si je budu pamatovat stejně živě až do konce svého života, netroufám si to tvrdit, avšak mohu tvrdit nyní to, že jsem na to nezapomněla a hádám, že jen tak nezapomenu. Ty věty a slovní spojení byla tak intenzivní a silná, že mě ovlivnila dál v životě, ať už jakýmkoliv směrem.

Samozřejmě toto zde napsané jsou jen příklady, které mě v tuto chvíli napadli.

Leckteré věci asi člověk jen tak nezapomene a navždy změní způsob jakým přemýšlíte. Někdy to ani ti lidé nemyslí tak vážně, či to řeknou z nějaké momentálně nálady, či z nějakého vtipu, či v afektu, avšak nemůžu to brát jako omluvitelné, jelikož ten dojem já už žádnou omluvou nesmažu. A proč by to vůbec ten člověk říkal, když by si to alespoň na 1% nemyslel?

Jsem možná nekompromisní v tomhle a chytám lidi za slova, avšak přijde mi to fér, já jsem také chytána za slova a nemohu si jen tak něco dovolit k lidem a když si dovolím tak jsou vztahovační a hned se ptají proč takové věci tvrdím, co si o sobě myslím atd. Tak proč bych i já nemohla se chytat za slova, když ostatní se mnou jednají rovněž tak. Proč bych jen já to měla velkoryse brát, když nikdo jiný to tak nebere?

To co Vám ten člověk řekne tak neměl vůbec říkat, pokud to nemyslel vážně, jsem toho názoru a když už nechtěl urazit, či zasáhnout měl to říci jemněji, lépe, zformulovat to lépe, ale ne tak „sprostě“.

Viz to, co Vám někdo takto řekne, chtě nechtě to změní i Váš vztah k tomu člověku, i kdyby se tisíckrát omluvil už to nikdy nebude stejné a Vám to prostě v té hlavě bude znít ta slova a ten jeho/její postoj a prostě nelze na to zapomenout. Nelze vymazat jednu takovou chvilku ze života, když to bylo ve významnou chvíli.

A ano dovolím si nadávat na to, že lidi nepřemýšleji nad tím, co říkají. Nepřemýšlejí ve valné většině, je to smutné, asi myslí, že to jen tak zapomenete, že to jen tak necháte být, že Vám to nic nedá. Ale co když to právě ovlivní a změní Váš život? Co oni ví? Proč to říkají, když to údajně nemyslí vážně?

Jsem toho názoru, že nelze vše svést na momentálně situaci, na náladu, či afekt, nebo opilost.

Když vezmu sama sebe tak ani když mám zlost tak bych nikdy neřekla nic ponižujícího, či urážlivého osobě, kterou mám ráda. Přirozená úcta a respekt mi to nedovolí, navíc nechci nikomu způsobovat traumata.

Ano, když někdo pronese něco na Vaší pověst, loajalitu, důstojnost. Máte na výběr, buď to smetete ze stolu a nic Vám to nedá, anebo na to nikdy nezapomenete a ovlivní Vás to, změní Vás to.

Lidi kolikrát ani neví, jak dlouho zůstane v mysli to co někomu řekli. Někdy zatraceně dlouho a už se tím navždy vše změní.

Proto nedoporučuji cokoliv otevřeně říkat bez optání toho druhého člověka něco pronášet na:

  • postavu člověka
  • rozhodnutí, které učinil bez toho aniž bychom věděli detaily a podrobnosti
  • sexuální výkon, sexuální apetit
  • genetické vady, nemoce, či zdravotní problémy o kterých nevíme detaily a podrobnosti
  • rodinu
  • výběr drahé polovičky
  • vztahovou minulost

Nejsem proti tomu, aby si lidé říkali otevřené názory, to je dobře, avšak bez rozvážení cokoliv pronášet na člověka, otevřené, možná negativní, či popichující, či rádoby vtipné není dobré pronášet. Můžete velice snadno přestřelit, toho druhého tím poznamenat, anebo tím navždy změnit jeho přístup a chování k Vám. Stojí Vám to za to?

Co Vy, jsou nějaká slova ve Vašem životě, která byla vyřčena a na která nikdy nezapomenete?

 

Zdroj obrázku: LASKAACITATKY.BLOG.CZ. Láska [online]. [cit. 18.3.2017]. Dostupný na WWW: http://laskaacitatky.blog.cz/1302

O Sára Lhotáková

Jsem nezávislá autorka projevující svobodné názory bez cenzury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *