Stalking

Stalking, abyste byli v obraze, tak Vám nastíním, oč se jedná.

Jedná se o chování, kdy dochází k nevyžádanému kontaktu, kontaktování, sledování, pronásledování člověka i přes to, že ten dotyčný důrazně řekl, že si to nepřeje. Tudíž kontaktování ať písemně, či fyzicky je i přes nesouhlas toho druhého člověka a tudíž je nevyžádané. Je to klasifikován jako trestný čin, pokud toto chování trvá soustavně a déle než 14 dnů, samozřejmě důkazy jsou klíčové k tomu, takového člověka usvědčit z činu. Proto je důležité si veškeré věci, či pokusy o kontakt dokumentovat, zálohovat a nechávat si, jako důkazný materiál.

Více a bližší info naleznete na těchto odkazích, já se jen nechci opakovat

stalker

O stalking jsem byla nucená životem se zajímat. Dříve mě toto téma sice zajímalo, avšak nikdy ne až tak, že bych se o to zajímala, jelikož jsem si myslela, že se to stává pouze celebritám, či prostě jiným lidem než jsem já.

A ejhle i já jsem se k tomu v životě dostala a již nutně jsem se o to zajímala a informovala. Ve svém okolí jsem se až tak nesetkala, nebo téměř vůbec nesetkala s někým, kdo by byl pronásledován. Jen jsem vždy slyšela jen o tom, že se někdo s někým rozešel a ta odmítnutá drahá polovička tak trochu pronásleduje toho druhého a vypisuje mu a i přes to, že ten člověk toho druhého již nechce. Ale to tak nějak po nějaké době utichlo a samo vyšumělo, tudíž si nemyslím, že by to byl opravdu stalking jako ten trestný čin, nebo nějaké trvalé pronásledování, spíše ta bolest po rozchodu a následně úpěnlivá snaha získat ztracený vztah zpět.

Já jako mladá a naivní slečna jsem se stalkingem setkala. Dříve když mi bylo takových 17 let tak jsem se v zájmu zajímání se o jistou sexuální orientaci lidí – konkrétně o asexualitu tak jsem si založila profil na jisté seznamce. Nebudu jmenovat, nechci, aby to vrhalo špatné jméno, šlo mi čistě o experiment a zajímalo mě, jak to tam chodí a jací lidé tam jsou. Chtěla jsem tam najít přátelé a chtěla jsem někoho takového poznat osobně.

Ano, našla jsem muže, který se mi představil tak, že toho máme společného hodně, byli jsme nedaleko od sebe, jen rozdíl 15 km, což bylo ucházející. Jelikož většina ostatních členů byla vzdálena přes půl republiky. Dohodli jsme si schůzku a sešli se, nuže schůzka byla poměrně zklamaným překvapením pro mě. Přišel o hodně starší muž než se původně představil. Nuže, nechtěla jsem ho odsoudit a tak jsem s ním šla se projít, povídali jsme si a ještě ten den mě zval k němu domů. Odmítla jsem. V průběhu pár měsíců jsme se ještě pár krát sešli, ačkoliv jsem moc nechtěla, ale tak nechtěla jsem ho hnedka odsoudit z prvního dojmu. Zval mě opět k sobě domů a tak nějak si ke mně až moc dovoloval, požadoval sex a jeho fyzicky pokus o kontakt mi nebyl příjemný. Odešla jsem, slušně jsem se omluvila a byla z toho taková otřesená.

Nuže toto pro mě byl rozhodující okamžik, kdy jsem si řekla, že s takovým člověkem nechci mít nic společného. Ukončila jsem kontakt, bloknula jsem si ho na té seznamce, bloknula jsem si ho v mobilu. Samozřejmě se pokusil mě kontaktovat, nepodařilo se. Uběhl nějaký čas a já jsem si tak nějak myslela, že je vše v pořádku a že je to vyřešené. Však v průběhu těch dvou let jsem měnila mobilní telefon a tam nebyla možnost blokování hovorů a sms, tudíž se mi opět pán dovolal a psal mi sms, já jsem to bohužel zvedla a on volal z jiného čísla a opět prosil o to, ať za ním přijedu a že se nechce znepřátelit atd. Vyvolával mi opakovaně v rozmezí několika měsíců vždy z jiného čísla. Když se mi podařilo po delší době si do telefonu nainstalovat aplikaci na blokování nevyžádaných čísel byla a jsem šťastná. Hned jsem tam totiž ty čísla házela. Psával mi i e-maily, že se za vše omlouvá, ale že si přeje, abychom se znovu sešli. Já jsem mu opakovaně říkala, že již si nepřeji, aby mě kontaktoval, že z něj mám strach. A on o to víc psal a kontaktoval, jelikož říkal, že je přátelský a že ho lidé mají rádi atd. Nevěřila jsem mu již nic.

Po delší době v roce 2015 se mu opět podařilo se mi dovolat z dalšího čísla a tam mě prosil o překlad nějakého článku do češtiny a stále prosil, ať se někdy stavím, že mi uvaří a že koupí to co mám ráda, jen abych přišla. Přeložila jsem mu článek, poslala na mail a slušně odmítla, že se již nikdy nestavím.

Od tej doby mi od něj chodí sms zprávy z jiných čísel k přání k narozeninám, jmeninám i Vánocům. Hned ty čísla blokuji, však je to nepříjemné, avšak nedá se toto nahlásit, poněvadž to není tak časté. Však dokáže to znepříjemnit i děsit den.

Další zkušeností je ta, když jednou jeden můj kamarád, který kdysi bydlel v městysu, kde jsem bydlela i já tak mi zavolal, jestli nechci ven, zda mám čas a já čas měla tak přijel do městysu a ještě se dvěma svými kamarády. Venku to bylo fajn, dobré, sranda, zábava, pivko, popovídání.

Jenže ten kamarád mi už neřekl, že tomu jednomu svému kamarádovi dal na mě číslo a ten člověk se toho chytl a začal mi sám od sebe psát. Ze začátku dobrý, nevadilo mi to, pak jsme se sešli soukromě jindy jen s tím člověkem jak mu na mě dal číslo a upřímně nebylo mi to vůbec příjemné, ten člověk se choval zvláštně, stále se mě chtěl dotýkat, stále mě chtěl svlékat a když jsem chtěla odejít tak mě nechtěl pustit a i mě držel násilím, že dokud ho prý nepolíbím tak nemohu odejít. Nepolíbila jsem ho a utekla jsem. Jelikož mu ten kamarád řekl velice přesně, kde bydlím tak od té doby ten pán tam od té doby po ránu ve všední den stával v autě a sledoval zda jdu do školy. Tehdy jsem ještě studovala. Bylo to vážně nepříjemné, viz od té doby mi každý den naposílal nesčetně SMS zpráv a nesčetněkrát vyvolával. Hovory jsem nebrala a neodepisovala, viz pak psal zprávy typu – ať se ho nebojím, že nekouše apod.

Po roce jsem usoudila, že to je v pohodě a tak jsme se znovu sešli, bylo to zpočátku normální setkání, do té doby dokud mi sám neřekl, že je souzen za stalking své bývalé přítelkyně a že je v soudní procesu a že nejspíše dostane zákaz přiblížit se k ním a ještě nejspíše finanční sankce. Koukala jsem jak blázen a chtě nechtě jsem si urobila na toho člověka názor a asi i obrázek o něm. Na konci setkání opět se dožadoval fyzicky nějakého bližšího kontaktu, který jsem odmítla, ten muž mě nepřitahoval a slušně jsem mu řekla, že nechci a i přes to se dožadoval až mě opět nechtěl pustit domů.

Od tej doby jsem si řekla, že jakýkoliv kontakt s ním nemá smysl udržovat a rázně mu řekla, ať mě nekontaktuje. Samozřejmě to nerespektoval a denně i po nocích vyvolával, vždy jsem si ztlumila zvuky na telefonu a když se mi pak podařilo do telefonu nainstalovat aplikaci na blokování nevyžádaných hovorů byla jsem šťastná, hned jsem to tam naházela a byl klid. Tomu člověku to nestačilo a tak mi před domem nechával různé dárečky se vzkazem, avšak naštěstí již nepostával po ránu s autem před domem.

Dnes je to již v takové fázi, že se tradičně rok od posledního setkání ozve, zavolá, napíše, ale nereaguji, samozřejmě zprávy k narozeninám, jmeninám, Vánocům z jednoho, či nového čísla.

Dalším případem to se stalo na začátku roku 2016 byl pán, který mě sám oslovil přes sociální síť. Současně tak i oslovil mou tehdejší kamarádku, která ho však ihned poslala do háje. A já se s ním bavila a psala si s ním, byl poměrně úchylně založen, jelikož po pár větách hned vypisoval o sexu a vyptával se na pikantnosti z mého života. Když jsem odpovídala byl v pohodě, když jsem mu neodepisovala do několik minut začal šíleně vyvolávat na mobil, nebo přes sociální síť, několikrát po sobě a psal vyděračské zprávy o tom proč mu nepíšu a že určitě někde s někým souložím. Když jsem neodpovídala tak jak chtěl byl nepříčetný a následně mě začal urážet. Když jsem pak komunikovala, hned se omlouval, nakonec jsme se sešli, bylo to vcelku pohodové setkání, vyplynulo z něj to, že stále miluje svou bývalou přítelkyni, která mu odešla za jiným mužem. Tudíž si asi myslel, že já jsem jako jeho bývalá a tak proto se tak choval. Už jsem se s ním sejít nechtěla, ale od té doby začal každý den vyvolávat, psát urážející zprávy i přes to, že jsem dala jasně najevo, že si to nepřeji. Tak mě začal urážet, že buď jsem frigidní, anebo naopak až moc lehká děva a bůh ví cosi dál. Detaily si nechám pro sebe.

Číslo jsem naštěstí zablokovala všude, kde se dalo a i když se sem tam pokusí o kontakt, že napíše sms, tak ignoruji a nereaguji. A pevně doufám, že další řešení tohoto člověka již nebude třeba.

Tak toto bylo hodně z osobní zkušenosti, blízcí o tom ví, avšak moc se tím nechlubím, není čím, vím že z části jsem si to zavinila vlastní naivitou a důvěřivostí, která se mi bohužel nevyplatila.

Vždy jsem si takové věci řešila sama a po svém do té doby, kdy jsem zjistila, že na to sama nestačím a tak mi blízcí byli oporou, když bylo třeba. Za  to moc děkuji ♥.

A co Vy, máte nějakou zkušenost se stalkingem?

 

Zdroj obrázku: TEREZ. Životoč [online]. [cit. 13.10.2016]. Dostupný na WWW: http://zivotoc.cz/moderni-stalking/

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

1 komentar v Stalking

  1. Kyberstalking | napsal:

    […] stalkingu jako takovém si když tak přečtěte v článku, dnes chci pojednávat o […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *