Šťastné uvědomění

Uvědomit si něco po čase nemusí být vždy jen něco negativního. Sice je fakt, že většinou si člověk uvědomí pozdě to hezké, když už je pozdě, když už to nemá. A většinou se uvědomění týká negativních věcí v životě, tudíž většinou to bereme jako takové i prozření toho, co jsme dříve neregistrovali. Avšak dnes odhodím negace stranou a podívám se na to z pozitivního hlediska. Ostatně pozitivní stránka života je mi bližší.

Řekněme to tak, že si žijete svůj život a najednou vidíte příběh, či vyprávění něčí o tom, co je velmi blízké a podobné tomu, co jste sami zažili a dlouhou dobu se to vleklo. Slyšíte to a hltáte to, protože vás to zajímá, je vám to totiž blízké, vašemu srdci blízké. Sice je to již dlouho za vámi a je to vyřešená věc, avšak člověk je tvor zvědavý a když vidí, nebo slyší někoho, kdo zažil něco podobného tak obvykle to chce vědět a zajímá ho to.

Nejsem výjimkou.

Vyposlechnete si to, vidíte to, přehrajete si něčí příběh a váš osobní prožitý v mysli, jste nějakou chvíli mimo, myšlenky lítají a uvědomujete si ten fakt, že to ve skutečnosti třeba nebylo tak ošklivé tak, jak jste si tehdy připadali, nebo jak jste to viděli. Ničeho nelitujete, nechcete nic vracet, ale tenhle zážitek a poslech vám dá jiný úhel pohledu, protože tu svou prožitou situaci dokážete vidět i jako pozorovatel a uvědomujete si, že jste opravdu činili to nejlepší, co jste mohli v tu chvíli.

A všechna ta intuice, jak vás vedla celou tu dobu, tak byla správná. Nyní je to krásně vidět, jak se odlesky příběhu z minulosti dávají do kupy jako puzzle a vše dává smysl.

Není to namyšlené, avšak je krásné si uvědomit, že jste skutečně dělali to, co bylo Vaše maximum dobrého a že jste se snažili a nic jste nevynechali. A i když to skončilo tak aspoň je skvělé mít dobrý pocit sám ze sebe, že jste pro to udělali maximum a je taky skvělé si uvědomit, že nejste ten nejhorší chudák a zoufalec, který odskákal všechno ošklivé a vlastně vám i vlastní snaha a ohleduplnost byla vyčtena, ostatně vše vám tehdy bylo vyčteno, tak je skvělé si uvědomit, že nejste ten, kdo ztratil a kdo vše podělal, že to byl ten kdo jen kolem sebe kopal, urážel, sváděl vinu, držel si odstup a nepřiznal city.

Je skvělé si toto uvědomit, že jste nedopadli tak hrozně, tak jak jste si v počátku konce mysleli. Nebo to, jak jste se cítili. Je skvělé si uvědomit, že máte svědomí čisté a není nic, čeho byste litovali, že jste neudělali, nebo že jste nevyřkli nebo že jste nevyužili příležitost. Protože to, co jste mohli udělat, tak jste udělali i brzy, nebo i ve správný čas a i když to nepřineslo krásný výsledek, tak aspoň máte svědomí čisté a nemusíte si nic vyčítat.

Každý konec sice aspoň trošku bolí, nebo někdy bolí, avšak nemusíte do budoucnosti jít s výčitkami, či nevyřešenými emocemi. A tímto uvědoměním jste se jen krásně utvrdili v tom, co vám intuice tvrdila tehdy, když to byla ještě přítomnost. Tudíž opět intuice radila správně a nyní to člověk vidí proč.

Je skvělé si uvědomit, že jste nebyli jako poražený, nebo jako viník, nebo jako zločinec, ačkoliv vás tak označili. To jen na vás někdo hodil vinu svou, kdo ji nedokázal unést, kdo si nedokázal přiznat chybu, kdo vás nedokázal chytit za ruku a vyznat city.

Aneb takhle to v životě chodí, když člověk neudělá něco, co jeho srdce cítí, že měl udělat a pak se sám za sebe stydí a neunese svůj podíl viny.

Teď tu sedím po boku člověka, který mi to říkal celou dobu a vedl mě k tomuto uvědomění, abych si nic nevyčítala, abych nebrečela, abych si nebrala cizí břemeno na sebe. Nyní to vidím, jakého jsem měla tehdy a mám doposud skvělého průvodce, který se v lidech vyzná lépe než já. A já ho za to obdivuji a mám ráda.

Děkuji za to a též děkuji za to, že mě tento příběh mohl utvrdit v tom, co jsem cítila intuitivně, jen jsem občas měla vyčítací myšlenky, že jsem to zavinila celé jen já a že jsem opravdu za tu špatnou, jak mě někdo označil. Avšak když to nyní vidím a mám širší rozhled a nadhled tak to nebyla jenom moje chyba, svůj podíl si na tom nesu, ale to jsem přijala už tehdy.

Děkuji životu za tento náhled, pomohlo mi to se cítit líp a opravit si svůj šedý scénář v hlavě, který jsem si nějakou dobu v sobě nesla a občas mi to bylo líto. Avšak věděla jsem, že se nedalo nic dělat.

Dokud si dotyčný nepřizná svůj podíl viny a nezačne s tím žít, tak se asi v jeho životě nic nezmění a bude žít minulostí, avšak to je jeho boj, já jsem ráda, že to v sobě vyřešené mám a tohle mě jen krásně utvrdilo. Ne všechno uvědomění je jen to negativní a litující. Tohle třeba bylo tak šťastné, že mi to zaplnilo mysl krásnou náladou a usmívám se od ucha k uchu, dalo mi to i mou vlastní sebelásku.

A uvědomila jsem si, že jsem ráda za to jaká jsem, i když je to někdy můj hrob ta moje povaha, tak i tak jsem ráda za to kým jsem. A nemusím si na nic hrát, protože takhle to cítím o to krásnější a osvobozující to je.

Zdroj obrázku: Anime seriál Kami-sama hadžimemašita

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *