Svět je malý

Zrovna si tak kráčím, jednoho krásného jarního dne. Kráčím si na pouť na které se nachází mnoho lidí z městysu, kde žiji již několik dlouhých let. Vídám tam známé tváře, někteří mě zdraví, někteří ne, někteří předstírají, že neví kdo jsem a někteří mě skutečně nepoznávají. Však můj obličej se za pár let přeci jen změnil.

Tak si tak kráčím a procházím si známá místa, prohlížím jak atrakce různě kroutí lidi ve vzduchu a obdivuji, jak to někteří lidé dokáží snést a ustát bez zvratků v krku.

Procházím mezi hloučky lidí, prodírám se kusy lidí a potkávám spousty známých tváří, rovněž mě pozdravila pro mě pár neznámých tváří, avšak bohužel nevím, kam si takové lidi mám zařadit a odkud mě znají. Však mi běhá na mysl taková myšlenka a to taková, že svět se mi zdá čím dál tím menší.

TOMe14b820dd_Globus_zemekoule_cestovani

Lidé se čím dál tím více znají, anebo alespoň víc znají mě. Ten pocit, když jsem ve svých 14 letech měla, kdy mě nikdo neznal. Kdy i lidé na základní škole měli problém mě zařadit a vzpomenout si na mé jméno, najednou tento pocit již dávno není.

Lidé čím dál víc mě znají, tím více informací se o sobě dovídám skrze ústa jiných lidí. Spousty smyšlených informací se dovídám. Leckdy mě zdraví pro mě neznámí lidé a já si trapně nemohu vybavit odkud ty lidi znám. Je mi to v tu chvíli hanba.

Kdy jsou ty časy, kdy pro mě svět byl místem experimentů, kdy jsem si dovolila leccos a lidé to brali v pohodě, protože jsem pro ně byla neznámou. Dnes již pro lidi v okolí tam kde žiji moc neznámá nejsem. Spousta lidí se znají, tvoří vztahové a sociální kontakty tak propojené, že mi z toho je až někdy zle. Leckdy musím uznat jsou ty vztahy mezi lidmi opravdu propletené. Kdo kdy s kým byl v partnerství, kdo kdy s kým spal, kdo kdy s kým se bavil, kdo kdy s kým kdy pil a bavil se, nu je to propletené :D.

Čím dál tím víc se mi ten svět zdá malý, hodně lidí se tu zná. Dřív bylo snadné udělat nějakou „ptákovinu“ nikdo mě neznal a tak mě za to nikdo nepomluvil, anebo alespoň ne jmenovitě. Nyní to tak již není, kdo vás zná jménem hned ví, kdo to způsobil a udělal a hned se ženou okolím „drby“ a falešné informace, nebo přikrášlené informace a hned už máte jmenovku mezi lidmi.

Lidé si vás označkují pod jistou jmenovku a ví co od Vás očekávat. Čím víc jste známější tím víc to pocítíte. Já nejsem žádná celebrita a ani se za ní nepovažuji, vůbec ne, netroufám si to tvrdit. Jen mě někdy tento dojem v mém okolí, kde žiji dostihne.

Proto mě zajímá, zda je ten svět opravdu tak malý, anebo je to jen můj dojem, či úhel pohledu?

Vždy jsem si myslela, že svět je velký a že není možné, aby to tak moc bylo propletené a známé, ale nyní si myslím, že svět se zmenšuje a lidé mají známosti a kontakty všude. Jak to vlastně je?

Nebo je to opět o úhlu pohledu? Jak to vnímáte Vy? Zajímají mě názory všech lidí, kdo si toto přečtou. Bude mi to cennými zkušenostmi k mému duševnímu rozvoji. Budu moc vděčná.

 

Zdroj obrázku: MF DNES. iDnes.cz [online]. [cit. 23.5.2015]. Dostupný na WWW: http://finance.idnes.cz/zivotni-pojisteni-cesi-versus-svet-dbn-/zivotni-pojisteni.aspx?c=A060911_142650_fi_blind_zal

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

1 komentar v Svět je malý

  1. kex napsal:

    Myslim, ze je to spis o uhlu pohledu a o tom jak ti to pripada. Taky se asi pohybujes casteji v mistech, kde se casteji pohybuji lide, ktere znas. Svet neni jen Cesko nebo kraj, kde bydlis. 😉 Ale ano, dneska i diky internetu jde mit znamosti z daleka. Dobrym prikladem jsou lidi na youtube, proste se jen nataci a bavi se, bez ostychu, jako by byli na navsteve. K tomu se taky velmi snadno dela vazba, ziskavaji tak fanousky. Kdyby si ve velkem zacla povidat na youtube, to by te teprv znalo a zdravilo lidi. 😀 A kupovidu fanousci se najdou i pro stupidni nazory, i tlusti a sprosti lide si najdou fanousky. Svet je pestry… a vesmes je asi vic fanousku nez pomluvacu a kritiku. Svou kritikou se pak casto ztrapni a oni to uz nekteri vedi. Sam obcas zvazuju ze bych neco natacel, ale jeste sem se nerozhodl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.