Vychytralí a milující lidé ve vztahu

Dneska se zaměřím na téma partnerských vztahů. A na myšlenku toho, že se lidé v partnerských vztazích správají buď vychytrale (chytře), anebo milujícím (hloupým) způsobem.

K této myšlence jsem došla od jednoho svého kamaráda, který chtěl abych na toto téma napsala, proto tento článek je na přání.

Hlavní pointa spočívá v tom, že všechny lidi se selektují do těchto dvou skupin dle toho, jak se správají v partnerském vztahu.

Upřímně jsem toho názoru, že ne všechny můžete takto zařadit, že hodně lidí se pohybuje v nějakém takovém remixu a chovají se jak kdy, v něčem třeba vychytrale a v něčem zas milujícím způsobem. Avšak také se jistě najdou lidé, kteří se vyloženě správají vyhraněně – buď vychytrale, anebo milujícím způsobem.

Dle této myšlenky můžou spolu vést partnerský vztah vychtralý člověk a milující člověk a to tím způsobem, že vychytralý člověk si vše násilně, či nenásilně uzpůsobuje vztah k obrazu svému a využívá toho, že ho ten druhý má rád a to že leccos nevidí, či nechce vidět, využívá toho, že ten druhý miluje víc.

Vychytralý člověk je vypočítavý a má rád víc sebe než toho druhého a dokáže druhým i manipulovat, podvádět, lhát a prostě si vše tak či onak robit podle sebe. Pro takového člověka je vztah příležitostí jak se obohatit a jak využívat.

Pro milujícího (hloupého) člověka je vztah příležitost jak někoho činit šťastným a někoho milovat, uzpůsobit se mu a plnit jeho/její přání, milovat celým svým srdcem a dát do toho všechno. Milující (hloupý) člověk je člověk oddaný, zamilovaný celým srdcem, důvěřivý až naivní, nechce si připustit chybu toho druhého, vše si vztahuje na sebe jako svou chybu, snaživý, aktivní ve vztahu, odpouští, omlouvá, toleruje, respektuje a dokáže v lecčem ustoupit pro dobro toho druhého. Nevidí to, že se k němu ten druhý chová špatně, nevidí to špatné, je tak trochu zaslepený.

A dle této pointy nemůžou spolu fungovat dva vychytralí lidé. Jelikož dva vychytralí lidé vlastně se budou chtít toho druhého změnit k obrazu svému, což se nemůže povést, když ten druhý se o to snaží též. Sice najdou výborné souznění a propojení a dokážou být nerozlučná dvojka, však do té doby dokud nedojdou ke svému zdárnému konci vztahu, to pak v mžiku dokáží být největšími soky a soupeři a nehledí na to, že včera se ještě milovali k zbláznění. Prostě dokážou proti sobě jít, verbovat proti sobě lidi, vyhrotit problém do extrému, potopit toho druhého na samé dno, o vše připravit, okrást, zneužít, cokoliv jen aby zachránili sami sebe. Je toto pak smrtelná kombinace a pekelně nebezpečná, jelikož tací lidé nenechají na druhém „nit suchou“. Jdou „přes mrtvoly“.

Takový vztah je výborné pochopení, souznění, sexuální uspokojení, přátelství, vztah, synchronicita, propojenost, avšak do té doby dokud nedojdou konce, to pak je zle a obvykle tak začínají doživotní nepřátelé a oponenti.

Sama osobně jsem takový vztah též zažila a vím jaké to je. Máte určitou dobu fakt výborné propojení a souznění s někým, ale když to jde do „kytek“ a ten druhý si udělá pro sebe, něco co naruší důvěru a vztah tak pak jste ráznými nepřáteli a oponenty a neznáte mezí a takové oponentství a nepřátelství trvá dlouhodobě a už to nikdy není dobré.

I když odpustíte a začali byste se znovu bavit tak vždy už budete před tím druhým ve střehu, co může provést, co dokáže urobit a nikdy nevíte na čem u vychytralého člověka jste.

Vztah dvou milujících „hloupých“ lidí může fungovat, jelikož ti lidé se milují, respektují se, vzájemně si leccos odpustí, omluví se a nevidí chyby. Je to sice spíše takový pasivnější vztah, chybí tomu tak trochu ten náboj a nikdo vlastně ten vztah nevede a neposouvá. Tito lidé vlastně reagují na okolnosti a tím pádem je jejich vztah i ovlivněn okolnostmi a tím se nechávají unášet. Je to vztah klidný. Však je pravdou, že tací lidé se moc do rozchodu či rozpadu nemají, jelikož nejsou ten typ, co by opouštěl.

Sice nemusí zažít takový náboj, souznění a pochopení, ale za to jsou spolu rádi a dokážou se spokojit s tím, tak jak jsou. Milují se, odpustí se a hledají cesty k tomu druhému. Možná si nechtějí dlouhou dobu přiznat problémy, nebo chyby, nebo nechtějí vidět nějaký razantní problém v tom vztahu, který by se dal zpracovat, můžou být až zaslepení. Ani se nehrnou do velkých rozhodnutí, řešení, hodně věcí vidí růžově, věří, že se vše nějak zvládne.

Osobně jsem názoru, že na některé lidi to tak může platit a v některých vztazích to tak skutečně funguje. Jsem toho názoru, že ve většině vztahů je jeden ten, který miluje víc, odpouští víc, víc toleruje a je takový ohleduplnější vůči tomu druhému a ten jeden je takový víc svůj a podle sebe.

To si myslím, že ve většině vztahů je, pokud to mám převést na tuto myšlenku a teorii tak se to tak moc nevylučuje, jen bych to nebrala tak stroze a selektivně.

Přijímám ten fakt, že to tak ve většině vztahů je a funguje, avšak to, jak ten vztah vedou nelze jednolitě říct a ani tak nelze jednolitě říct, zda někomu bude vztah fungovat, či ne. Je to o tých lidech a lidi bych neselektovala do dvou chlívků.

Já osobně bych se nezařadila ani do jednoho, nemyslím si, že jsem jedno nebo druhé a už jen z principu, že bych se takhle měla někam zařadit. Věc názoru, jak mě kdo vidí, to by museli posoudit mí ex, zda jsem taková či maková.

Věřím, že na této myšlence je něco pravdy a tento článek beru tak, že ať si z toho každý odnese co mu bodne a co mu to dá, rozhodně to není nějaká hlásaná pravda, spíše to berte jako úhel pohledu a myšlenku na kterou jsem došla v jedné diskuzi.

Tuto myšlenku respektuji a přijímám tak, jak je a je mi jedno, kdo si mě jak zařadí, či jak by mě roztřídil, já vím jaká jsem a to mi stačí. Vztahy jsem v minulosti měla a do současnosti vedu, tudíž si nemyslím, že ať už jsem jakákoliv tak to robím špatně.

Možná některé věci nevidím, tak jak jsou vidno navenek, nebo z jiného úhlu pohledu.

A co Vy si myslíte o tomto tématu? Dovedete se takto zařadit a souhlasit s tím, anebo si myslíte, že to takto nelze rozdělovat?

 

Zdroj obrázku: POPELKOVÁ, Marie. styl.instory.cz [online]. [cit. 23.3.2018]. Dostupný na WWW: http://styl.instory.cz/806-jak-si-vybudovat-rovnocenny-partnersky-vztah.html

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *