Ano, řekl jsi.

Ano, řekl jsi.

Ano, řekl jsi mi spousty věcí a jak které byla pravda, nebo ty si spíše myslíš, že jen proto, žes to řekl tak to pravda je, avšak realitu můžu změnit a můžu udělat jinou. Anebo je realita už jiná?

Ano, vlastně kdo by mě chtěl? A kdo by mi ten vztah a to společné žití přinesl, když ne Ty? Nu dle Tebe buď Ty, anebo nikdo, takhle jsem to slýchávala.

A abych byla konkrétně tak jsem slýchávala, že ať už přestanu se bavit s těmi lidmi a nehledám, že se stejně vrátím. Ať už nevypisuji svému kamarádovi, že stejně k tobě vrátím. A ať vlastně žádné pokusy nedělám, protože se prý stejně vrátím a nikdy mi nic s nikým nevyjde.

Zaráží mě na tom celém příběhu to, jak můžeš s určitostí tvrdit, že jsem tak beznadějná? Že nemám šanci? Jak to můžeš tvrdit a jak si můžeš být svým stanoviskem a svým postavením tak jistý?

Proč jsem v Tvých očích beznadějná a naprosto zoufalá? Dle tebe jsem jen neúspěšný pokušitel, který si na honem někoho hledá, aby nebyl sám. Podle Tebe jsem asi zoufalá, že se seznamuji s lidmi, anebo že jim věřím a že jim dávám šance.

Nevím, ale já jsem se sebou a svými činy spokojená, nepřipadám si zoufalá, to jen když natrefím na lidi se kterými se nedohodnu, anebo se kterými není prostě řeč a ani domluva.

Mě to tak přijde, že tak klidně čekáš v povzdálí a asi se usmíváš nad mým konáním, nevím, ale vypadá to tak a jsi si tak naprosto jistý, že jako přilezu a budu lézt po Tobě, totálně zoufalá a budu zas považovat veškerá Tvá slova za celosvětovou pravdu?

Tak to asi ne, takhle nefunguji, i když na to vypadám, ale nefunguji takhle. Stále jsem to já, svým jménem a pevně na zemi jsem to já a mám svou hlavu a své volby v životě.

Asi mě podceňuješ a asi podceňuješ i mé způsoby a moje uvažování, prosím v pohodě je to tvoje svobodná volba, kterou ti neberu.

Prý nemám šanci, prý by mě nikdo nechtěl, prý by pro mě nikdo neudělal tolik jako Ty, prý by se mnou nikdo nechtěl být a žít, prý stejně přilezu za Tebou, prý se prostě vždy pomýlím v lidech a přijdu ti to říct. Prý, prý, prý.

Ano, to si možná říkával.

Jistotu si sebral kde? Asi musíš hodně hledět sám na sebe, když si tohle troufneš tvrdit a nevnímat mě a moji osůbku jako něco, co dospělo a proměnilo se v lepší verzi než jsem bývala.

A stále jsem to já, nejsem žádná loutka a dovolím si i nesouhlasit, i když si na to vyslechnu snůšku průpovídek a výtek na to, proč vlastně takhle můžu uvažovat a vlastně vůbec žít.

A že bys nemohl žít jako já, že se chovám strašně. A taky si říkal, že údajně žiju jako sociál, nebo se tak aspoň chovám. Ok, beru názor, avšak jak to můžeš s určitostí tvrdit?

Nevím ani důvod proč mě nyní podceňuješ, když kdysi dříve jsi mě podporoval a věřil v mou sílu. Víš, že jsem bojovnice a nikdy jsem si nic nenechala líbit. Vždy jsem stála za svými slovy a svým názorem, vždy jsem byla hrdá. Vždy jsem si také žila tak, jak jsem chtěla. Proto jsem byla rebelem v okolí i v rodině.

Okolí se podivovalo a někdy pomlouvalo, někdo z povdzálí obdivoval, rodina jak kdy, ale většinou radili že mám žít jinak a chtěli abych byla ta slušná verze ženy, kterou si o mě představovali. A já se stala tou rebelkou, tak kurňa proč se cítím takhle tak dobře, pokud bych byla na tom tak špatně, beznadějně, sociálně slabě, zle a bez výsledku tak proč bych se cítila takhle dobře. Cítím se skvěle ve své kůži a ve svém postavení a cítím, že jdu správným směrem životem. Když bych byla tak zatracená tak proč bych kamkoliv vstoupím budila pozornost. Když bych byla tak zatracená proč by se mi vlastně podbízel člověk, který mě kdysi ošklivě označil?

Ještě pořád jsem na tom tak špatně? Když bych byla tak bídná, proč bych si mohla dovolit si plnit své sny a koupit si to, co si přeji? Když bych byla tak odepsaná, proč by mi lidé sami psali jako první? Proč by se mi vlastně sami podbízeli?

Ano, také jsem se v lidech pomýlila, neříkám že jsou úžasní a dokonalí či Bůh ví co, nemaluji to růžově, avšak ti lidé stále přicházejí do mého života a já za to děkuji, obměňují se, koluje to.

A ty chyby a to pomýlení se mě robí člověkem a nebudu mazat med kolem pusy, že jsem v lidech našla jen to dobro a spásu, ale určitě v každém tak trochu je a dřímá, v některých možná spí, ale je tam a v to věřím.

Nejsem žádná naivní hračička, která by byla bez názoru, nebo abych musela poslouchat. A to, žes mi to nikdy nedal Ty ještě neznamená že to nenajdu jinde. A fakt se to nebojím tvrdit a veřejně povědět, takový je život. Nemám ráda domýšlivost a lidi co si o sobě moc myslí a když si ještě myslí, že mě mají zaháčkovanou pro sebe. Žádný člověk není v životě jistota a je třeba se stále o toho člověka snažit a pečovat si o něj pokud ho máš rád. Taková práce nikdy nekončí, ale o tom to je právě.

Když někoho získáš, můžeš ho taky ztratit. Nemusíš ani přesně vědět jak a proč, ale prostě ho ztratíš, činy to pak ukážou a pak nadejde nejistota a možná pak nejistota vnitřní, protože ten člověk už proklouzává mezi prsty.

A já se nebojím ztratit ze života, už jsem to udělala za život tolikrát, patří to k tomu. Jsou to věci, které se v životě stávají, lidé se baví i nebaví, lidé se sejdou i rozejdou a život jde dál.

S touto domýšlivostí jsem tě nemohla považovat za středobod svého života, protože ses o to nezasloužil, myslel sis, že si víc než jsi byl.

A ano, udělala jsem za život spousty chyb a neshazuji to všechno jen na protistranu. Avšak nikdy jsem si o sobě nic víc než jsem byla a než jsem nemyslela, vždy jsem byla v pokoře.

Ještě stále jsem tak špatná? Ještě stále jsem tak naivní a beznadějná na jiný život? Ještě stále nemám šanci u nikoho? Ještě stále si myslíš, že na mě každý kašle?

Tak mysli, já vím totiž jak to je a jak můj život plyne. Ne, nesrážím tě, ale nenechám srážet sebe a svůj život.

Děkuji, chápu a žiji dál, nechci se vracet tam, kde jsem se tolikrát poranila a důvěru přelámala.

Zdroj obrázku: PATRIK. Neo šaman [online]. [cit. 25.1.2019]. Dostupný na WWW: https://www.neosaman.cz/2016/silove-zvire-drak/

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *