Emoční propad

I když dáváme na všechny dobré rady, i když milujeme život, i když jsme vděční za vše, co v životě máme. I přesto se nám někdy může stát, že to na nás lidově řečeno „padne“. Může na nás „padnou depka“ a i přesto, že známe všechny tipy na šťastný život, na duchovní a osobní rozvoj i když jsme vděční i přes to se někdy můžeme cítit zle a negativně.

dddmag.com

I tak se cítit můžeme, i to je čas od času v pořádku. Nikdo nevydrží být nonstop, 24 hodin denně ve šťastném pocitu. I smutek, i občasná nešťastná nálada patří do života. I to zklamání a ty ostatní negativní emoce do našeho života patří, jelikož nás učí. Ukazují nám, jak dál, co se nám líbí a nelíbí. Ukazuje nám, co je třeba změnit. Díky nim pociťujeme lekce života.

Když jsme šťastní a to neustále, je to skvělý pocit, ale člověk má tendenci na sobě nepracovat a nedělat nic. Proč také? Když je trvale šťastný a nic mu nechybí. Proto musí čas od času přijít i negativní emoce, aby nám ukázala i druhou stránku naše situace v životě, aby nás něco naučili, aby nám otevřeli oči, aby nás posouvali dál. Proto se říká, že vše zlé je k něčemu dobré. Možná se i leckdy opakuji, za to se omlouvám, ale myslím si, že připomínat tuto pravdu není dost.

I mě se to stalo několikrát v životě. Měla jsem šťastnou životní situaci a vše se mi dařilo. Avšak pak přišel den, kdy jsem se cítila „pod psa“, od rána – vstala jsem pozdě, v depresivní náladě a už se to „vezlo“. Už jsem vše viděla černě. V tu chvíli jsem pochopila, že nelze žít bez negativních pocitů. Úplně ne. Učí nás. Dávají nám jiný úhel pohledu. Díky tomu jsem se i mohla vyplakat a uvolnit strach a obavy, které jsem lehce pociťovala, ale vlivem radosti a šťastného pocitu jsem si je nepřipouštěla. Ani před emocemi člověk neuteče. A díky tomu, že přišel takový depresivní den jsem pochopila, že ty negativní emoce si musím prožít a přiznat si je. Protože čas od času se každý cítí zle, depresivně a smutně.

Čas od času má takový emoční propad každý. Ale nic netrvá věčně. Vše se střídá. Tak jako dobrá nálada se špatnou tak i den i noc, tak i slast i nechuť. Vše se střídá. Není moudré se držet pouze jednoho pocitu – ať šťastného nebo pesimistického. Ale prožívat život tak jak jej žijete, každý den je něco nového, na různé podněty reagujeme různě. Netvařte se jako byste prožívali jen něco, prožívejte vše. Dovolte si přiznat emoce, které cítíte. Uleví se Vám a budete se cítit bezpečněji, svobodněji a vyrovnaněji. Jednoho dne Vás ty emoce stejně dostihnou a Vám nezbývá nic jiného než si je prožít a přiznat si je.

Život je pestrý na emoce, celkově lidská psychika je pestrá. Jsme lidé, ne stroje. Cítíte a každý máme individuální způsob prožívání a není se za co stydět.

 

Zdroj obrázku: ČTK. Zdravotní medicína [online]. [cit. 30.5.2015]. Dostupný na WWW: http://zdravi.e15.cz/denni-zpravy/z-domova/az-pulka-lidi-s-depresi-nikdy-nejde-k-lekari-pomoci-muze-linka-454905

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

2 komentar v Emoční propad

  1. kex napsal:

    Je povzbuzujici videt, ze to ma obcas kazdy. I ti, kteri se snazi porad zarit jako slunicko. Asi to proste k zivotu patri no.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *