Jak si vybudovat důvěru u člověka/lidí?

Za tu dobu, kdy jsem dělávala kartářku jsem si získala jistou důvěru u lidí, kteří se mi svěřovali s nejrůznějšími strastmi a osobními informacemi.

Práce kartářky toto obnáší a mohu Vám tedy předat jistou zkušenost, jak si vybudovat důvěru u lidí, anebo u určitého člověka.

Myslím si, že důvěra u lidí je celkem běžný problém v komunikaci mezi lidmi a tudíž se nějaká ta rada jistě hodí :).

11903

1) Buďte upřímní – jak sami k sobě tak k ostatním lidem, nevymýšlejte si příběhy, nesnažte se zveličovat to co jste dokázali, nesnažte se vychloubat, či překrucovat okolnosti. Mluvte přímo a jednejte na rovinu, říkejte to tak jak to bylo a tak jak to je. A buďte i ochotni přijmout pravdu od ostatních.

2) Buďte zodpovědní – nechovejte se jak dospívající člověk, který utíká od problémů. Postavte se za svůj život, za své strasti a problémy zpříma a jednejte. Přijměte zodpovědnost za svůj život a svá rozhodnutí. Naučte se žít s tím co momentálně máte, přijměte sami sebe tak jak jste a neutíkejte od života, stejně tím nic neřešíte a u lidí to důvěru zrovna dvakrát nevzbudí.

3) Uznejte svou chybu – pokud uděláte chybu, uznejte ji, zvykněte si na to, že ne vždy máte pravdu a že ne vždy vyhrajete v slovní příčce. Nejednejte egoisticky, ale dokažte i pokorně přijmout prohru, chybu a berte to v klidu :). Nikdo nevyhrává vždy, jsme jen lidé a není hrdinství vždy mít pravdu a vždy si to vynutit.

4) Projevte lidskost, emoce, city – pomozte někomu, když potřebuje pomoci, vyslechněte někoho, kdo to nejvíce potřebuje, udělejte dobrý skutek, udělejte něco jen tak, aniž byste za to něco očekávali. Když někomu radíte, souciťte s ním a případně mu dejte příklad ze svého života, že ani vy jste to neměli lehké. Nebojte se někoho mít rád/a, nebojte se plakat, smutnit. Každý se někdy cítíme nějak ať krásně, či smutně, neschovávejte se za masku lhostejnosti a kamenné tváře, raději projevte city a ukažte lidem, že jste také jen člověk. Samozřejmě musím podotknout, že je třeba jisté sebeovládání – žádné hysterické scény, panické stavy a vyděračské chování, a podobné.

5) Buďte tím, co říkáte – plňte své sliby, své plány. Dělejte to co říkáte. Buďte vzorem. Buďte věrni svému slovu a sami sobě tím, že dodržíte to, co tvrdíte. S tím samozřejmě souvisí to, že byste měli být upřímní sami sobě i k ostatním. Buďte člověkem, kterého byste rádi obdivovali a mohli mu říci, že je důvěryhodný.

6) Nepomlouvejte a nešiřte polopravdy – důvěru nezískáte tím, že budete někoho špinit a šířit dál drby. Když máte s někým problém řešte to s ním, řekněte mu svůj názor, ale nešiřte pomluvy, nepřimýšlejte to co není pravda. Nechovejte se jako svině!

7) Buďte věrným přítelem – ať už ve smyslu partnerském, či přátelském. Abyste byli důvěryhodní musí na vás být spolehnutí. Tudíž, když si s někým rozumíte, stůjte při něm, nepodrážejte nohy, nevrážejte kudly do zad. Vytvářejte přátelská spojenectví s lidmi a spolupracujte, nemyslete jen sami na sebe a nebuďte arogantní člověk.

8) Pokud možno reagujte a odpovídejte sebevědomě a nevyhýbejte se odpovědím – když se vás někdo na něco zeptá a může to být skutečně cokoliv nebojte se zareagovat na to. Nevyhýbejte se odpovědi, nekoktejte a neváhejte. Pokud totiž váháte s odpovědí, či je vidět nervozita, evidentně nebudete vzbuzovat důvěru v lidech, bude to vypadat tak, že něco tajíte, nebo že s tím daným tématem máte problém. Pokud se nechcete k tématu vyjadřovat jednoduše řekněte: Nechci se k tomu vyjadřovat, děkuji.

9) Napravte svou pověst – to je asi jedna z nejtěžších věcí a aspektů. Napravit pověst jde velice ztěžka. Protože pokud máte třeba pověst podvodníka, těžko Vám hned budou lidi věřit. Ale nic není ztracené. Pokud se vážně chcete změnit a zapracovat na sobě, utvořit si přátele a být lepším člověkem a pokud hlavně chcete, aby Vám lidé věřili tak je třeba práce na sobě, trpělivost a komunikace s lidmi. Omezte příčiny vzniku negativní pověsti. Jste-li třeba vyhlášená „drbna“ tak se vyvarujte pomlouvání a neřešte tolik ostatní lidi, nešťourejte se do věcí do kterých Vám nic není. Zkuste omezit příčiny, aby lidé už neměli důvod Vám nevěřit a aby viděli, že jste se změnili a dá se Vám věřit.

10) Nevracejte se do minulosti a nevytahujte staré vzpomínky – rovněž těžký krok, ale dá se to zvládnout. Pokud jste v minulosti něco provedli, chápu, že je těžké na to zapomenout. Ale pokuste se z toho co nejvíce poučit. Berte to tak, že každý špatný čin byl k něčemu dobrý. Dalo Vám to poučení a že nyní již budete žít a jednat jinak. Žijte přítomným okamžikem a nešpiňte si hlavu minulostí.

11) Nevyzvídejte, když se někdo nechce svěřit – mluvte, když se Vás ptají, naslouchejte, když se Vám někdo otevře. Ale nevyzvídejte pokud Vám to ten člověk říct nechce. Nebuďte jak moucha po hovně a mějte respekt a úctu k ostatním lidem. Ne každý se svěřuje a ne každý se hned svěří. Buď se svěří časem, anebo se nesvěří vůbec, není to Vaše věc, ale věc toho člověka zda se bude chtít svěřit. Vy to z něj netahejte, budete vypadat jako špion na informace a případně i drbna.

12) Nebuďte povrchní a přelétavý člověk – pokud budete povrchní, může to vypadat tak, že se nedokážete spřátelit trvale a že vám nestačí pár lidí. Takže neočekávejte, že budete budit až takovou silnou důvěru. Je to Vaše věc, ale pokud chcete působit důvěryhodně, vytvářejte bližší přátelství a bližší vztahy s lidmi. Když budete mluvit se všemi pouze obecně o normálních věcech, důvěru to nevzbudí. Mluvte o čemkoliv, co bude v tu chvíli vhodné, ale nevnucujte se. Pokud bude diskuze k tématu se kterým máte zkušenost, přidejte i svůj zážitek a zkušenost, nestyďte se za sebe, ale nemluvte však jen Vy, dejte prostor i spoluúčastníkům komunikace.

13) Neodsuzujte lidi, nebuďte fanatici – ve všech ohledech. Fanatici působí vždy trochu šíleně a zaujatě a většina lidí na ně spíše kouká z povzdálí. Pokud chcete vzbuzovat důvěru nebuďte tak vyhranění, mějte svůj názor, ano, stůjte si za ním, ale zas neodsuzujte ty, kteří s vámi nesouhlasí. Mají svou pravdu a Vy máte tu svou. Respektujte.

14) Mějte trpělivost – s lidmi, sami se sebou, s vybudováním důvěry. Vše to chce čas a činy, především činy. Slova jsou prázdná, pokud je nepodložíte činy. Čiňte to co říkáte a neblafujte do větru. Když to hned nepůjde tak se nevzdávejte, zkuste lidi pochopit, vžijte se do nich, zkuste soucítit, buďte empatičtí, zapracujte na svých chybách, co je třeba změnit a napravit.

 

Hodně štěstí! ♥

Zdroj obrázku: COPYRIGHT © 2009 – 2015 BELLA ROSE. Bella Rose [online]. [cit. 21.7.2015]. Dostupný na WWW: http://www.bellarose.cz/dekorace/willow-tree-duvera/

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *