Aneb kdo nepotřebuje někdy za život svůj čas efektivně utříbit tak, aby stihl všechny své aktivity, povinnosti, hobby a záležitosti? 🙂
Myslím si, že drtivá většina z nás. Za svůj život jsem se s tím potýkala nesčetněkrát, abych vše stíhala a život mě naučil několik rad, tak abych vše efektivně stihla a nezanedbala tak ani jednu činnost, aktivitu, povinnost, či člověka, který mě žádal o pomoc.
Nemusíte být supermanem, abyste zvládli vše, můžete stíhat vše, jen je třeba ten čas efektivně vyhodnotit a naplánovat tak, aby Vám vše vycházelo a šli jste si lehnout v noci s pocitem, že je vše splněno a klidně mohli spát do dalšího dne.
1) Ráno než se vydáte do spěchu dalšího dne si promyslete co vše chcete za dnešek stihnout.
2) Veďte si diář, kde si jednotlivé aktivity naplánujete, hned budete mít lepší představu o čase, který věnujete daným aktivitám, či lidem.
3) Noste s sebou diář po dobu celého dne, obzvláště pokud cestujete z místa na místo, hodí se to, pro případ reorganizace plánu, či zapomínání časů.
4) Roztřiďte dané aktivity na nutné, možné a ty které nespěchají. Musíte si umět roztřídit aktivity tak, abyste se z toho nezbláznili. Dám příklad – máte všední den a víte, že musíte jít vyřídit úřední záležitost, pak také musíte za den stihnout sport, hobby, svou práci a ještě se setkat s kamarádem/kamarádkou. Musíte si umět stanovit prioritu v tom, co je tak nutné, že to již do dalšího dne nepočká. Úřední záležitost má dle mého názoru hlavní prioritu, pak rozhodně práce a pak sport a hobby, nejprve si myslím, že by měl člověk myslet sám na sebe a když bude mít vše vyřízené tak pak se případně sejít kamarádem/kamarádkou. Nic ve zlém proti nikomu. Ale jak chcete být spokojení, když nebudete cítit na schůzce s kamarádem/kamarádkou klid, když víte, že vás ještě čeká sport, či vaše práce?
5) Neplýtvejte časem pokud víte, že toho máte před sebou hodně – tudíž nezdržujte se, nezakecávejte se zbytečně moc dlouho, příliš dlouho netravte čas na sociálních sítích – pokud to nevyžaduje vaše práce. Na tyhle „plýtváky“ času je vždy dostatek času po splnění vašich povinností a aktivit.
6) Pokud ten den máte hodně nutných aktivit, doporučuji vstát ráno dříve. Je prokázáno, že pokud vstanete dříve ráno, tím více toho za den stihnete :). Než když vstanete dopoledne, či v poledne.
7) Zvykněte si vstávat ve stejnou dobu, nerozhazujte si vstávací a ulehací režím, pak byste byli přes den unaveni a aktivity zvládali s lehčím odporem a únavou.
8) Z vlastních letitých zkušeností doporučuji ráno se nasnídat a dát si ranní rozcvičku na protažení. Nabudíte se do nového dne, nepůjdete do nového dne hladoví a budete mít alespoň o trochu lepší náladu :). A to obzvláště doporučuji lidem, kteří tak jako já trpí na ranní deprese :).
9) Poslední rada – nehrajte si na supermana a nekárejte se za to, že něco nestihnete :). Dělejte maximum, ale nebičujte se jako sadistický perfekcionista, přijměte svou lidskost, uznejte své úsilí ve vykonávání svých povinností a aktivit, ale zas to nelamte přes koleno. Neriskujte svůj zdravotní stav na úkor aktivitám a povinnostem, život je zázrak a zdraví máte jen jedno.
Zdroj obrázku: MARTÍNEK, Jan P.. mít vše hotovo.cz [online]. [cit. 31.7.2015]. Dostupný na WWW: http://www.mitvsehotovo.cz/2013/05/koprova-omacka-pro-dusi-2/