V dnešním pojednávání se zaměřím na lidi, kteří jsou pro něco, co v životě dokázali slavní, anebo čím se proslavili, či pro co jsou vlastně známí, i kdyby to byla maličkost.
Avšak podstatná maličkost díky které ho/ji znají lidé.
Dnes je již sláva nejenže dávána najevo fyzicky v reálném světě a to tím, že Vás zdraví neznámí lidé, chtějí od Vás podpis, podepsat Vaši knihu, či se s Vámi chtějí přáteli, vyfotit, či jen na něco zeptat a ptají se zrovna na to, na co se Vám zrovna odpovídat nechce. Leckdy člověk i mění své trasy, aby některé lidi nepotkával a to z toho důvodu, že by se tací lidé na Vás moc vrhali, ptali a horlivě sledovali.
Avšak více se popularita dává najevo ve virtuálním světě internetu a to především na sociálních sítích. Ano, jistě jsou i jiné oficiální stránky na internetu, které oficiálně informují o daném člověku, však tam jsou obvykle jen formality a i věci, které vlastně nejsou až tak osobní. Jen úspěch, co kde kdo vydal a obecné info k tvorbě, či k člověku. Avšak už nic osobního, to po čem vlastně ti lidé prahnou.
A proto to žije na sociálních sítích a tam je to probírané ze všech stran. A všimla jsem si jednoho faktu, že čím slavnější jste tak tím to pak máte horší na sociálních sítích. Jelikož každý sleduje Vaší reakci, či fotku k čemukoliv a na Vás je tak vyvíjen tlak, co kde uděláte zda správně, či špatně a za to si vždy ponesete jakékoliv reakce od lidí. Tím pádem, jak jste pod tlakem z toho, jak se máte zachovat a co kde je vhodné uveřejnit, či ne o sobě tak tím pádem se může stát, že člověk bude chybovat a čím víc chyb, tím víc negativní, či rozjařené reakce a tím pádem více vzruchu okolo Vás.
Když zareagujete na něco zdánlivě špatně dle lidí, může se stát v mžiku minuty, že se vše obrátí proti Vám a všichni si tak na Vás „smlsnou“ a odsoudí Vás. Ano, je to jen na internetu, je to prostě jen virtualita, která se dá vypnout, avšak nikdo asi nechce na internetu být za největšího hlupáka, či hrubiána a poštvávat si tak proti sobě lidi. Ostatně kdo by chtěl, když je slavný. Proto se pak stává, že čím dál více lidí tento nátlak z hlediska internetu neustává a ruší si tyto prostředky ke komunikaci, jako jsou sociální sítě, anebo je dočasně, či trvale nepoužívá, v zájmu vlastního duševního klidu a zdraví.
Není to tak dávno, kdy byla novina, že slavná zpěvačka, která má nejvíce sledování na instagramu tak, že neustála tlak a její profil jí tam spravuje její asistentka a ona sama zpěvačka si jej vymazala z telefonu. A kdy zpěvák neustál kritiku od fanoušků jen proto, že si zahrál v jistém seriálu a jeho výkon byl zkritizován a on si dočasně zrušil též účet. A takových případů je čím dál víc.
Mě osobně přijde to, že se toho všeho dá tak snadno zneužít a ty lidi psychicky odrovnávat. Že dříve se lidé spíše víc zabíjeli fyzicky – ano, to je pravda. Však dnes se zabíjí po duševní stránce a ještě si ti lidé myslí, že takhle se to stát nikdy nemůže a ještě se cítí tak oprávněně když takové deptající věci dělají.
Přitom to dělají lidem ke kterým by si to v reálném životě vůbec nedovolili, jelikož ti lidé něco v životě dokázali a nějaký ten respekt a obdiv u společnosti mají. A dělají to lidi, kteří takového člověka dřív obdivovali, ale zvrhlo se to celé v nějaký fanatismus, či přehnané fanouškování, že ten dotyčný se už cítí příliš pod nátlakem fanatického fanouškování a prostě nelze tomu jinak čelit. Kor slabší povahy na tohle nejsou a málokdy to fakt ustojí.
Avšak nedivím se, kdo by takovýto nátlak ustál nonstop a každý den, kor když se to graduje a stupňuje.
Tato virtuální sláva na internetu je strašně viklavá a kluzká, snadno se může obrátit proti Vám a snadno Vás to může zničit, jelikož se to může zvrhnout v kyber-obtěžování, či kyberstalking.
Můžete takové slávy nabýt rychleji než v reálném světě, avšak také se během minuty může obrátit celý virtuální svět proti Vám. Stačí, když nenajdete u těch lidí to, co očekáváte, nebo zveřejníte věc, která Vám na pozitivní odezvě nepřidá – něco nelichotivého či nepovedeného a jste hned ten špatný a ten nejhorší.
Protože prostě fanoušci moc často nepřijímají i to špatné, co se o Vás na internetu může objevit, jsou zvyklí na pozitivní věci, na osobní věci, které odhalují Váš osobní život a očekávají, že prostě jako celebrita žijete úplně jinak a nějak zázračně a že děláte zázračné věci.
Jenže trochu koukají překvapeně, když se dozví, že vlastně žijete, jako kdokoliv jiný. Ale stejně si myslí, že v tom máte jiný a nějaký lepší grif než ta většina lidí.
Prostě když se objeví něco špatného, špatně to nesou a hodně lidí má tendenci se pak do Vás strefovat a dávat Vám najevo to, jak jste to přepískli a co jste udělali špatně a co vlastně bylo na Vás celou dobu nejhorší apod. A to je prostě moc velký tlak, kor když přichází od hodně lidí naráz a prostě jeden člověk strefování se více lidí naráz neustojí a prostě potřebuje od toho minimálně utéct a dát se do klidu, buď za své pomoci, či za pomoci důvěrných lidí. Nepřijde mi to hanebné, naopak přijde mi to v dnešní době čím dál tím víc častější a nemyslím si, že by se za to někdo měl stydět, že prostě neustává to co je občas o něm/ní na internetu. No a co, jsme jen lidé. Prostě nemůžeme být stroje a nad všechno se vždy povznést. Na kyber-obtěžování, či kyberšikanu se prostě povznést nejde, to se musí řešit a člověk se z toho musí oklepat, prostě hlavně s tím něco dělat a řešit to a nedělat jakože nic a dál číst všechna ta negativa na internetu a to, jak někdo schválně se strefuje do všeho, co Vy robíte zle.
A co si o tématu myslíte Vy? Stalo se Vám to někdy, že jste neustáli to, co jste se o sobě dozvěděli na internetu?
Zdroj obrázku: CHILDS, Jacqui. wtfmagazine.cz [online]. [cit. 11.8.2017]. Dostupný na WWW: http://wtfmagazine.com/index.php/2014/welcome-to-the-bimbo-train-aka-modeling/