Když se něčemu učíte společně

Nová činnost, zájem, koníček, anebo práce. Učíme se všichni každým dnem, ať už nás učí škola, práce, nebo koníčky, ale učíme se stále. Však ještě krásnější je, když se můžeme učit s někým.

To se to člověku učí hned lépe, kreativněji, zábavněji a jde to o mnohem lépe.

Když jsem se dříve učila do školy tak jsem se vždy učila sama, myslela jsem si dříve, že je to tak efektivnější a nejste rozptylováni nikým a ničím.

Však časem jsem postupně zjišťovala, že když jsem někoho doučovala, nebo někoho zkoušela, zda daný předmět umí tak jsem se to vlastně učila i já a tím pádem jsem přehodnotila to, že učit se sám je efektivní. Je, avšak učit se ve dvou, či více lidech je lepší a tím, že se to učí někdo jiný tak i vlastně já.

Je to něco jako když do nového vstupujete společně a nejste na to nové sám. Nemusíte se tím prokousávat sám, avšak ve dvou, či více lidech, je Vás víc a je to lepší, necítíte se tak ztracen v té nové věci, která přichází a kterou se máte prokousat skrz a naučit.

Učení ve dvou novým věcem má ty výhody, že neztrácíte tak snadno motivaci pro to se učit dál, neztrácíte tak snadno chuť v tom pokračovat a i když Vás ta chuť opustí, tak ten druhý Vás může podporovat a namotivovat dál. Když čelíte něčemu obtížnému v tom učení, či koníčku, anebo škole, tak ve dvou se to vždy lépe zvládne, jelikož každý můžete dělat něco víc hlav víc ví než jen jedna hlava.

Můžete přijít na více řešení a na více možností řešení. Prostě když něčím takovým jdete a učíte se spolu tak se učíte i jeden od druhého, kde druhý chybuje se i Vy učíte a naopak. Nenaděláte tolik chyb. A když tak ten druhý Vás může včas upozornit, zkontrolovat a říct, že tam máte chyby a můžete si je opravit.

A též hlavní důležitý aspekt, že ať se učíte něco sebevíc hrozného tak stačí už jen ten fakt, že v tom učení nejste sami a že ten druhý se to učí stejně tak, jako Vy a prochází si stejnou překážkou jako Vy. Už jen tato myšlenka a tento fakt může být uklidňující, že nejste jediní, kdo tím prochází, ale že je někdo taky takový, kdo to prožívá.

Mě třeba tento fakt nejvíce uklidňuje, jelikož se necítím, jak blázen když něco beru vážně, nebo když mi něco dělá problém se naučit, nebo mi to jde pomaleji. Prostě cítím takovou pomyslnou oporu a dobrý pocit, že nejsem sama, což mě uklidňuje.

O to krásnější pro mě je, když mě to učení, či ta práce, nebo koníček s někým pojí, je to vlastně společná věc, která se jen tak neodpáře a tím pádem vždy je důvod proč se s tím člověkem bavit i kdyby to bylo jen kvůli tomuto. Společná činnost, práce, učení lidi sbližuje, je tomu tak.

Samozřejmě jsou i těžší chvilky a obtížné, kdy si lidé lezou na nervy a nemusí se pohodnout. Avšak i kdyby nastal konflikt tak tou společnou činností, či učením je tak trochu dané to, že aspoň kolem tej společné věci spolu komunikovat budete. Může to na sporu nic nezměnit, ale taky může znovu rozpovídat a usmířit. Je to půl na půl.

Ostatně když někde začínáte a máte tam člověka, který už tomu rozumí, může Vás skvěle zaučit a provést tím novým. Je to vždy hezčí pocit, než když v tom plavete Vy sami a musíte se učit stylem šoku, anebo metodou pokus omyl.

Vždy je krásnější spolupráce, kdy sice nemusíte umět úplně všechno a nemusíte dělat úplně všechno – to musí jen sólista, který učí se nebo pracuje sám, ale to že každý děláte něco a vzájemně se doplňujete a pracujete na stejném výsledku společně. To je krásná věc.

Všichni nemůžeme zvládnout všechno, od toho jsou tu i ti ostatní, aby každý dělal něco a ve výsledku jsme pracovali a naučili se stejnou věc – stejný jeden výsledek.

A když přicházejí stále nové a nové věci v životě, vždy je dobré vědět, že je tu ještě někdo, nebo více lidí, kteří si tím stejným taky musí projít a stejně tak, jako Vy si na to musí zvyknout, naučit se a případně i přizpůsobit, tak jako Vy.

Vím, jaké to je, když si procházíte, učíte anebo pracujete sami. Musíte si obstarat opravdu všechno, všechno zjistit sám a všechno udělat sám. Zabere to hodně času a i spoustu starostí a naděláte i chyby. Což chyby nejsou špatné, naučí Vás.

Je sice fakt, že když spolupráce s někým nefunguje tak nemá smysl ji za každou cenu vyhledávat, protože člověk se nejvíce může spolehnout sám na sebe. Což je pravda a to neberu, je to tak.

Však zabere to víc času než spolupráce. Spoluprácí si právě ušetříte čas, nemusíte dělat úplně všechno a leckdy je to i efektivnější.

Když se učíte sám, nebo pracujete sám, vším si procházíte sám a musíte si stát za tím vším, co děláte a musíte si maximálně věřit, musíte mít tu 100 procentní podporu sám v sobě a když budou překážky a chyby tak jste na ně sám a sám si jimi procházíte.

Jestliže spolupracujete tak se vzájemně můžete podporovat, tudíž stačí 50 procentní podpora v sebe a dalších 50 procent v toho druhého. Protože je to vzájemné, tudíž každý dáte 100 procent. Jste na problémy dva, či více a můžete je prodiskutovat, pořešit a zvládnout je lépe. Nemusíte tolik dřít, jelikož si to učení, či práci rozdělíte.

Spolupráce má své kouzlo, pokud funguje tak jak má a když se na ty lidi, či na toho druhého můžete maximálně spolehnout. Však pokud nefunguje, jsou tam problémy, podrazy, záškodnictví atd. Tak je to na dvě věci a je lepší se spoléhat jen na sebe a dělat si svoje a to Vás vyjde na stejno, jako kdybyste dobrovolně pracovali sami za sebe.

Prostě je to vše o lidech. A nejlepší kombinace je nebýt tak úplně na všechno sám, ale je dobré, když Vám sem tam někdo s něčím pomůže a aspoň ten jeden člověk funguje férově a důvěryhodně. Aspoň takový kompromis je super mít, lépe se pak žije a spolupracuje a učí.

Jsme lidi a každý sem tam tu pomoc, spolupráci, či poradit s něčím potřebuje, nejsme stroje a nejsme neomylní a taky nejsme úplně tak zatvrzelí sobci, že bychom vždycky odmítli pomoc, či nějakou dobrou radu, či dobrý názor. Věřím, že každý někdy má ten okamžik slabší chvilky, kdy si řekne „Kdybych tak na to teď nebyl sám a někdo mi pomohl.“

A co Vy? Raději se učíte novým věcem sami, anebo ve dvou či více lidech? Preferujete sólo, nebo spolupráci?

 

Zdroj obrázku: COPYRIGHT © SCHOLASERVIS.CZ 2017. Schola servis.cz [online]. [cit. 25.8.2017]. Dostupný na WWW: http://scholaservis.cz/seminar/prostejov-spoluprace-skolniho-psychologa-s-pedagogickym-sborem/

O Sára Lhotáková

Jsem nezávislá autorka projevující svobodné názory bez cenzury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *