Když z nás někdo dělá hlupáka a my to víme…

Velice častá situace propukající mezi lidmi a ve vztazích. Hromadně časté téma diskuzí u káviček a proseděných hodin u sociálních sítí. Troufale si troufám tvrditt, že každý člověk se s tím setkal, jelikož je to tak časté jako drby na vesnici.

Možná to bude krutá úvaha, však bude to lidsky podaný názor ze života. Tudíž zapojme fantazii a vybavme si následující situaci.

Znáte člověka, moc dobře, po dobu několik let a moc dobře víte a i ze svých zkušeností víte, že ten člověk lže a hodně rád s lidmi manipuluje. Víte, že lže, podvádí a klame kohokoliv, komu se mu to hodí a kdy se mu to hodí. Slibuje a neplní, dává naděje, které se nedaří splnit, básní, ale ty básně ztrácejí reálný podklad. Před Vámi chválí vše a všechno, ale jakmile se skryjete pod rouškou tmy tak už tomu tak není. Začne se chovat jinak, ubezpečuje Vás nesčetněkrát, že to tak není. Avšak důkazy mluví jasně. Najdete písemné, hmotné důkazy o tom, že ten člověk činí jinak než říká. Přitom sliby jsou od něj asi tak hezké jako zboží z ruského dovozu. (A to nemám nic proti ruskému dovozu, neodsuzuji, však mám na to vlastní názor). Hodiny, dni, týdny plynou a Vámi cloumá veškerá intuice, kterou jste v sobě rozvinuly. Vy to moc dobře víte, jak špinavou a nemravnou hru s Vámi hraje, moc dobře, ale nevíte co učinit jako další krok. Nechcete a ani si k sobě nedovolíte se ponižovat a ani se nějak dotírat a ubezpečovat, protože to je tak obrovsky prázdné jako nákupní vozík v supermarketech před tím než vjedete s ním do supermarketu.

catwomanjpg_7523

Prý se cítí osaměle, prý se cítí nemilovaně, prý se cítí vyčerpaně a že nestíhá? Další chabá výmluva na všechny ty aktivity, které hrdě všude ukazuje na odiv a nezapomene se všem okolo pochlubit a především tak, abyste to zrovna Vy věděli.

A co teď?

Vybouchnout emocemi? – lekne se, může řvát taky, může se obhajovat a to pravděpodobně bude, nepřizná, bude zatloukat, budou plané sliby a bude Vás ubezpečovat, že je důvěryhodný zdroj. Což ovšem celé bude jen levná scéna jak z telenovely Esmeralda.

Dělat jakoby nic? – upřímně toto je pro hodně silné a trpělivé povahy a nedoporučuji, protože tím budete tomu člověku nahrávat do karet tím, že ho pohodlně necháte dělat nadále ty ohavné skutky, kterými z Vás dělá blbce. Nebuďte nevěrni sami sobě a nestrpte něco, co ve Vás vyvolává pocit méněcennosti.

Přímá konfrontace – pravděpodobně opět nedosáhnete toho, aby se ten člověk přiznal a ani nedosáhnete moc toho, aby s tím děláním těch ohavných činů nechal. Protože pokud z Vás někdo bude chtít urobit vola veřejně, stejně to urobí. Při přímé konfrontaci je to na 50 na 50, buď Vás ten člověk pochopí, anebo nepochopí, že Vám to ubližuje.

Nadhled a následný distanc – jednoduše, překousněte sami sebe a své choutky tomu člověku dát co proto, že nečiní spravedlnost. Chvilku potlačte i tu touhu vše řešit, jako muži (fyzicky – ručně stručně) a distancujte se od toho člověka. Nechávejte vyšumět konverzaci, upusťte od svých pravidelných komunikačních zvyků (viz stejné věty a zájem – Jak se máš?, co děláš?, jaké máš plány?). Dejte tomu člověku prostor, ať se ukáže, když bude mít pocit, že je vše v klidu, nebude se tolik snažit a tím spíš svou špinavou hru prozradí. (ale nemohu Vám to zaručit vždy, jen že tato technika se mi v 95 % případech osvědčila). Viz článek Pozoruj, ale neúčastni se! Hodně to s tím souvisí. Když Vás někdo uvede do situace, která je Vám nepříjemná tak vždy ji můžete ignorací odrazit Jaký účel má ignorace? protože ignorace odráží všechno, ať to dobré či zlé a vrací to zpět odesílateli. Když nechcete v nějaké situaci vystupovat, tak dejte distanc, je to něco, jako kdybyste odešli z minového pole do bezpečí. Zachráníte tím sami sebe, své dobré jméno, svou hrdost a také svou důstojnost.

Nenabádám Vás, abyste situaci neřešili, řešte ji, ale pokud to řešení zatím nikam nedospělo tak určitě doporučuji jako nejvhodnější variantu tu distanční. A to i v případě, že jde o člověka, kterého máte rádi. Možná Vám to přijde kruté, nebo nelogické. Avšak mějte i nadále úctu sami k sobě a nezaplétávejte se do situací, které Vám jsou nepříjemné a do kterých Vás dokonce někdo chce zaplést. Nebo chce, abyste se do toho sami angažovali. Vy rozhodujete. Nezapomínejte, i Váš názor a čin a se počítá. To, že se z Vás někdo dělá vola není hezké, ale když to budete ignorovat a zaujmete distanc tak to je jasné gesto toho, že to s Vámi vůbec nic neurobilo a že se snažil ten člověk zbytečně.

Stejně tak to mohu doporučit, když se ve Vás někdo snaží probudit žárlivost. Prostě jednoduše distanc je na toto opravdu řešení. Vždy se mi to vyplatilo a potvrdilo.

Osobně jsem takový typ člověka, který se jako první věc hodně rozčílí a to tak, že se rozčílím, křičím a hned to chci aktivně řešit. Však ne vždy je to v možnostech, které se naskytují. Tudíž si ten vztek vybíjím jiným způsobem, promluvit si o tom s blízkým člověkem, zacvičím si, anebo se jdu projít.

Navíc se mi též potvrdilo, že ne vždy když na někoho ječíte tak ne vždy to vyřešíte, ne vždy se vám uleví a ne vždy něčemu dospějete. Většinou je tak, že jeden řve, druhý poslouchá do té doby dokud ho to baví. A to je tak vše. Stejně na řešení ani nedojde, protože ten křičící člověk se unaví dřív než se dostane ke kompromisnímu řešení problému.

Druhou možnost jsem praktikovala za dob, kdy jsem byla mladé kuře a neuměla se ještě slovně bránit. Však nyní už tato varianta nepřichází v úvahu. Třetí možnost, taky využívám, ale ne vždy je efektivní. Ne vždy ten člověk vážně pochopí, že mi to vadí, nebo že ze mě vážně dělá vola. Protože to omlouvá tím, že to tak není, že si to moc vztahuji a bla bla bla.

Poslední variantu volím a přijde mi nejmoudřejší ze všech. Vždy se mi osvědčila a je to taková zázračná. Protože díky tomu fakt zjistíte, jak na tom jste. Vždy si říkám – pokud ten člověk to myslí dobře tak se vrátí, pokud to nemyslel dobře tak přirozeně odejde, protože je sobec tak proč by se zajímal o to, že se od něj distancuji? Obvykle se i při této variantě řešení dozvíte pravdu, protože člověk jste tak v roli pozorovatele a když se na to následně díváte nezaujatě tak to vidíte střízlivým okem.

Nemohla jsem na toto téma nenapsat úvahu, jelikož mě k tomu inspiroval můj osobní život a chci tímto poukázat na toto nečestné jednání, které se bohužel děje mezi lidmi.

Jak takové situace řešíte Vy?

 

Zdroj obrázku: CATWOMAN. Laskomat.cz [online]. [cit. 9.12.2015]. Dostupný na WWW: http://www.laskomat.cz/magazin/687-catwoman:-jak-se-vyporadat-s-hajzlem/

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *