Tento článek začneme trochu jak z pohádky. Dostala se mi inspirace z neurčených zdrojů, abych toto téma rozebrala.
Žil jednou jeden člověk, který žil jen z toho, že se řídil tím, že důvěřuje životu a lidem. Radoval se ze života a maličkostí, které jej tvoří. Užíval života plnými doušky.
Zklamání, která přicházely bral jako součást života, jako lekce, ale nechtěl ztrácet chuť a víru v život a lidi. Čím víc věřil, tím víc lekcí dostával, však nevzdával to. Pořád viděl v lidech to krásné a to, co je třeba v lidech milovat a nacházet ty klady, ty nedokonalosti, které vlastně tvoří nádherný celek. Nacházel krásu a to dobré i na lidech, kteří byli společností odvrženi, i ti, kteří měli špatnou pověst, i ti kteří klamali, podváděli a dělali zlé činy.
Takového člověka „blázna“ většina lidí využila, podvedla, okradla, zneužila, zmanipulovala tak jak chtěli. Ale blázen i přes to vše, co mu bylo provedeno, věřil dál. Samozřejmě, že ho to zabolelo a že mu to dalo lekci. Nuže, život šel dál, ale blázen stále věřil. Až to bylo k podivení.
Blázen vždy bezpodmínečně miloval, důvěřoval a nedokázal nenávidět, odpouštěl, ačkoliv i lidem, kteří si to nezasluhovali a podvedli a využili jej znovu, on však věřil dál. Neuvažoval a nejednal logicky. Prostě žil a věřil, věřil v dobro v lidech, v lidskost.
Blázen měl své bohatství, které mu většina záviděla. A které mu také nikdo nemohl vzít. Víte, co to bylo? Zkuste nad tím popřemýšlet…
Blázen měl však i své záporné vlastnosti, byl nerozhodný, nedokázal nenávidět, nedokázal uvažovat logicky, prakticky a nedokázal odmítnout a měl špatnou pověst.
Za tu dobu cítil na duši a svém srdci sice jizvy a škrábance, byl chudý materiálně, jelikož materiálně ho lidé okradli, cítil se využit ze všech možných stran a úhlů. Však stále věřil. V tu dobu potkal Císaře, který chodíval opuštěnými místy a přemítal nad životem.
Císaře vyhnalo z paláce to, že se necítil šťastný, měl vše, co by mohl chtít, ale život jej nenaplňoval. Když potkal toho vyhlášeného blázna, jelikož byl známý. Zeptal se ho: „Proč se necháš takhle využívat? Vždyť z tebe akorát mají všichni prospěch a ještě Tě pomluví.“ A blázen s úsměvem odpověděl: „Ale mě lidi nevyužívají, protože to co je skutečně mé mi nikdy nemohou odebrat.“
Císař nepochopil. A ptal se: „A tobě to nevadí to jednání lidí vůči Tobě?“ Blázen na to: „Ano, vadí, ale jednoho dne i tito lidé na svou chamtivost doplatí, můžou získat a udržet si jen to, co je skutečně jejich. Tudíž to co odeberou mě a vezmou si sobě, tak jim dlouho nevydrží, věci jsou pomíjivé. Vezmi si peníze – utratíš je. Vezmi si vztahy – prožiješ je a lidi se rozejdou. Vezmi si slasti života – prožiješ je, ale pominou.“
Císař se zamyslel a zeptal se: „A co je to to ono po čem lidé prahnou, ale nikdy Ti to nemohou vzít?“
Blázen s úsměvem a klidným výrazem v očích: „Pane císař to bude víra v lidi a lidskost, víra v život a chuť do života i přes to vše, jak se lidé chovají.“
A blázen ještě dodal: “ A to je to, co lidi na mě přitahuje, protože chtějí být šťastný a chtějí věřit, ale jejich zkušenosti a ego jim nedovolují věřit ani sami sobě, ale copak jim hmotné věci, či nějaký čin je učiní šťastným?“
„Myslím si, že i Vy císaři jste mě střetl ve správný čas, i Vy hledáte to štěstí. Ale venku a ve věcech, či vztazích jej nenajdete, štěstí a víru v život najdete pouze sám v sobě, jaký směr si dáte tak takový ten život bude mít směr a smysl.“
Císař po několika minutách přemýšlení o této skutečnosti si pozval blázna k sobě do paláce a po dalších debatách mu poskytl bydlení ve svém paláci. A tak si šťastně soužili.
Blázen dostal to o co ho lidé obrali o zázemí, dobrou pověst a společenské postavení a císař získal moudrého rádce a věrného přítele do života.
Jak jste ten příběh pochopili?
Ztotožňujete se spíše s bláznem? Anebo hledáte štěstí tak jako hledal císař?
Zdroj obrázkú: © 2007-2015 NAJDISE.CZ. Najdise.cz [online]. [cit. 15.11.2015]. Dostupný na WWW: http://vyklad-karet.najdise.cz/tarotova-karta/blazen
ELIŠKA. etarot.blog.cz [online]. [cit. 15.11.2015]. Dostupný na WWW: http://etarot.blog.cz/galerie/zlaty-tarot/obrazek/79919628