O závisti mezi lidmi

Toto téma bude velice úzce souviset s tématem o O žárlivosti.

Jelikož závist a žárlivost obvykle přichází ruku v ruce. Lidé si odjakživa závidějí. Vždy se závidí to, co ten co na Vás závidí ten to nemá. Ať už jde o cokoliv, vzhled, postavu, zkušenosti, práci, rodinný stav, rodinu, oblečení, bydlení i do konce o maličkosti. Představte si pod tím pojmem vážně cokoliv.

Bez tak jsme se se závistí každý setkal v životě, buď Vy jste záviděli, anebo někdo na Vás záviděl. Ze závisti mohou plynout následné Pomluvy. Všechno totiž se vším souvisí. Nic není jen tak náhodně. To, že Vás někdo pomlouvá není jen tak, protože by se mu chtělo. A to že na Vás někdo žárlí také není jen tak bez důvodu. 

Není závist jako závist. Já bych osobně závist rozdělila na dvě skupiny.

První skupina je závist zlomyslná. To je ta závist, kdy Vám někdo závidí tak moc, tak moc to v něm probouzí zlomyslnost a škodolibost, že chce udělat vše pro to, aby Vám uškodil a abyste neměli to kvůli čemu Vám závidí.

Sem do této skupiny můžeme řadit, takové ty lidi, kteří v závisti někomu zapálí dům, jen proto, že ten dům nemají oni sami. Nebo například zlomyslné lidi, kteří se příliš angažují do vztahu dvou lidí, jen proto, že ten co závidí toho partnera tak jej on sám nezískal/a. Nebo když někdo nemá takové zkušenosti jako Vy a tím, že si musí svůj pocit frustrace vykompenzovat tak Vás začne pomlouvat, „jaká jste špína a jak jste k tomu všemu přišli snadně a nemorálně“.

263009

Ano, přesně takhle ošklivě a mnohem hůře se dokáží leckteří lidé chovat. Když na Vás někdo závidí tímto způsobem, vždy na Vás bude chtít vytáhnout nějakou „pikantnost“, která by Vás mohla zesměšnit, ponížit, či shodit před společností. Budou chtít z Vás udělat v očích společnosti „špatného člověka“. Když to sdělím ještě slušně. Jistě každý zapojí svou bohatou fantazii, aby si domyslel jaká slova a jaké nálepky jsou lidé schopní roztrousit ve formě pomluv.

Tento způsob je zákeřný a velice ošklivý, ale bohužel též velice častý. Svědčí to pouze o tom, že ten kdo závidí se nemohl vyrovnat s tím, že se někdo má údajně lépe a šťastněji než on sám. Ten, kdo závidí má nízké sebehodnocení o sobě, ať si to přiznává či ne a není spokojen ve svém životě. Je buď nešťastný, nebo znuděný ve svém životě a proto má potřebu řešit ostatní lidi a jejich životy a porovnávat se s ostatními. Čímž nejen ubližuje sám sobě, ale i lidem, kterým závidí a to je pro vlastní hloupost a nevyrovnanost.

Dle mého názoru je to ošklivých a velice dětinský způsob závisti. Bohužel stává se to u všech lidí, vše věkových skupin, což je smutným faktem.

Druhou skupinou závisti je závist tiše obdivující.

Taková ta závist, kdy sice závidíte, že někdo má něco, co Vy ne, ale neubližujete tomu člověku, nepomlouváte ho a ani mu nijak neškodí. Maximálně tak sami sobě tím, že se s tím člověkem porovnáváte a závidíte mu ten jeho život. Ale neubližujete ostatním. Vyznačuje se to také tím, že toho člověka můžete i obdivovat, ale i nemusíte, prostě jednoduše k tomu člověku vzhlížíte, jelikož má něco, čeho vy jste nedosáhli, nebo to jednoduše nemáte a nebudete mít.

Proti této závisti nic nemám, jelikož mi přijde jako nejinteligentnější způsob, jak se vyrovnat s tím, když někdo jiný má něco, co vy chcete, ale nemáte to.

Vůbec nejlepší způsob je svůj život neporovnávat s nikým jiným a hledět si svého. Být spokojený sám se sebou a svým životem. Naučit se být šťastný a vděčný za to, jak člověk žije a to co má. A případné lidi, kteří žijí jinak brát jako inspiraci, čeho chce člověk dosáhnout. To je asi nejláskyplnější způsob pro všechny strany, jak se s emocí jméno Závist poprat a vyrovnat se. Vyřešit to jako dospělý člověk a nechovat se jak malé dítě.

závist-envy

Vždyť závistí ubližujete především sami sobě a když závidíte hodně a se zlým úmyslem tak i tomu komu závidíte ubližujete. A co pak můžete mít potěšení z toho, že někomu zničíte život? Jak z toho můžete být šťastní? Nevím, já osobně takové uspokojení nikdy necítila a neměla bych z toho radost, kdybych někomu zničila něco, co měl a to jen kvůli tomu, že já se s tím nedokázala vypořádat. Brala bych to jako osobní potupu a zklamala bych se sama v sobě.

Osobně jsem si zažila, jak moc dokáže závist ublížit z obou stran. Když jsem byla malá záviděla jsem vždy lidem úspěch a lepší společenské postavení. Ne, že bych jim to nepřála, ale vždy jsem si to přála zažít též. Některé lidi jsem pak začala nenávidět, protože jsem myslela, že se jen předvádějí, ale pochopila jsem, že si ten úspěch a postavení vybudovali, proto už je neberu negativně, ale vím co to obnáší.

Nenapadlo mě nikoho pomlouvat za to, avšak tiše jsem vždy záviděla, znám moc dobře ten pocit a čím víc jsem někomu záviděla tím hůř mi pak bylo a tím víc mi připadal můj život mizernější a nespokojený. Než jsem pochopila, že se nemůžu srovnávat s někým, kdo nikdy nežil můj život a že já jsem já a on je on. Tudíž dvě rozdílné cesty a tudíž nemusíme směřovat ke stejnému cíli. Tudíž i když ten člověk měl to co jsem chtěla, já jsem měla zas něco, co ten člověk nikdy nemohl mít. Prostě vyváženost, každý má totiž něco, nikdo nemá všechno.

Naučila jsem se vnímat svůj život jako stejně plnohodnotný, jako život kohokoliv jiného. A když nyní v současné době potkám, či poznám někoho, kdo má život o kterém já sním tak se inspiruji, že i já raz toho jednoho dne dosáhnu a tomu člověku přeji i nadále úspěch a poděkuji za to, že mi dodal inspiraci, která mě nakopla pro ten život také něco udělat.

Však časem jsem se setkala i s tím, že někdo mě záviděl a bohužel nebylo to jednou a nebylo to jen krátkou dobu. Byli mi záviděni partneři se kterými jsem měla vztah, zkušenosti, názory, můj život :D (což jsem dosud nepochopila), moje schopnosti, články, kartářské umění, sexuální život, společenské postavení, slušné chování, zrzavé vlasy, styl oblékání, úsměv, datum narození… a další aspekty osobnosti :). Nebudu to více rozepisovat, toto jsou ty hlavní na které jsem si v tuto chvíli vzpomněla.

Touto lekcí jsem si uvědomila, že se dá závidět opravdu leccos, až mě leccos překvapovalo. Pochopila jsem, že se asi nemám tak špatně, když se to něco na mě někomu líbí tak moc, že mi ničí život pomluvami. Upřímně, dodává mi to sebevědomí, když vím, že se někomu můj život líbí :). Ale ničí mě, když mi ten člověk ničí život pomluvami a špiní mé jméno.

Doufám, že se nad tímto tématem, co nejvíce lidí zamyslí, než začnou závidět a chovat se zlomyslně.

Naučte se přijmout svůj život takový jaký je a naučte se být spokojený ve svém životě, pak nebudete muset závidět ostatním lidem. ♥

 

Zdroj obrázků:

LAZAREVIČ, Arsen. Finmag [online]. [cit. 23.10.2015]. Dostupný na WWW: http://finmag.penize.cz/ekonomika/263010-kam-nas-vede-zavist

LADY JESSY ♥. ladyjessy.blog.cz [online]. [cit. 23.10.2015]. Dostupný na WWW: http://ladyjessy.blog.cz/1107/kamaradka-od-skolky-a-zavist-ji-uplne-znici

O SML

Jsem nezávislá autorka projevující svobodné názory bez cenzury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE