Přátelit se, jen když něco potřebuje

Ozvat se, přátelit se, ptát se jen když ten člověk něco potřebuje. Taky to znáš? Hádám, že určitě a každý známe takové lidi, pro které jsme dobří, jen když něco potřebují a když nic nepotřebují tak nás neznají, neptají se, nekámoší se, nic prostě. A ano, nemám tohle ráda, protože je to neupřímný, nebo vlastně neupřímné přátelství to je, ale upřímné v tom, že vás využívají to je. Protože ti lidé jsou si vědomi toho, že jste schopní a pro jejich libo to uděláte a vyjdete vstříc, že jste prostě hodní a chcete si jejich náklonnost udržet. Tak proto, moc dobře si to spočítali a věří, že jsou tak nepostradatelní a proto to dělají a taky samozřejmě z vlastní pohodlnosti, protože je přeci jednodušší někomu říct, než si sám zkusit a snažit si poradit. Takhle oni uvažují. A ne není jim to trapný se ozvat, jen když něco potřebují a není jim trapné se jen tak s vámi nebavit, když o nic nejde, sám od sebe napsat, nebo optat se jak se máš, nebo co nového, není jim nic trapné, protože na co, když jim o vás nejde, jde jim o sebe a tak se kámoší, jen když oni něco potřebují, to jsou zlatí, ale za nějakým účelem.

Určitě to všichni znáte, já to tu jen podrobněji rozebírám, jak vlastně podlý a vypočítavý to je. Kámen úrazu je, když toho člověka máte rádi, je těžké odmítnout a říct ne, nebo když ještě nerozeznáte, že ten člověk vás rád nemá a dělá to všechno jen kvůli sobě. Prostě si vás jen vyhlídnul jako skvělý terč. Někdo kdo mu poslouží a bude mu plnit příkazy a řešit jeho problémy, protože sám je řešit nechce, na co, když může dělat nic nedělání a válet se na zadku.

A hlavně se tací lidé umí ozvat, když sám toho máš hodně, máš svých povinností a aktivit dost a ještě tenhle člověk, nebo tihle lidé se ozvou a něco chtějí a ty už tak máš minimum času a ještě ti nandají tímhle a ty pak jedeš jak myš, protože chceš vyhovět a pomoci. Opět je to cesta k vlastnímu vyhoření a zapření sám sebe.

Důležité je si uvědomit, že tady je něco špatně a to, když se zeptáš ty, zda pro tebe něco udělá, vyhoví ti? Baví se s tebou i jen tak, když nic nepotřebuje? Přijede jen tak, aniž by něco potřeboval?

Pokud ne, tak je to jen využívání a nic víc. A nestojí to za to udržovat, nemazat se s nimi. Pomoci ano, ale jen když se to opravdu hodí a neštve tě to, pokud tě to štve kdykoliv tak nepomáhat už, stačí a žít si svoje, nepřizpůsobovat se, ale hlavně žít podle sebe a tohle pokud chceš udržet ve svém životě, tak se oni budou přizpůsobovat časově tobě. Když nemáš čas, tak nepomůžeš, nehroť to za každou cenu. A když budeš mít čas a chceš, tak pomoci ano. Ale neskákej pro takové lidi do ohně a nepřeplavávej desatero moří í když jsi vyčerpaný, nestojí to za to a ti lidé přijdou zas a znovu s něčím jiným a ty budeš posluhovat zas a zas. Neocení tvou hodnotu dokud tohle posluhování pro ně nepřestaneš dělat. Jsi člověk a nemusíš si lásku, přátelství, nebo pozornost získávat tímhle způsobem. Radši se poohlídni jinam, kde tě někdo uzná, aniž by ses musel takhle neúměrně snažit. Život jde dál krásně i bez těchto lidí a tihle se najdou vždy a všude, to je jak hmyz, vždycky někde budou. Nechci si nijak nad nikoho povyšovat, ale tihle lidé nejsou k ničemu užiteční, jsou tu jen proto, aby nám ten život komplikovali těmito rozkazy a využíváním, ale když ty potřebuješ kamaráda, partnera, parťáka, vyslechnout, pomoci, dostat radu, tak najednou se jim nejde dopsat, dovolat, najednou nemají čas. Čím to asi bude? Protože by z toho nic neměli oni sami?

Zdroj obrázku: HANTOM007. Loupak.fun [online]. [cit. 10.9.2021]. Dostupný na WWW: https://www.loupak.fun/obrazky/vlastni/871238/

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.