Proč je tak důležité udržovat vztah a držet spolu?

O vztazích a jak by měli vypadat velice nerada píšu, jelikož si nepřipadám kompetentní k tomu, abych nad něčím takovým polemizovala, nuže byla mi dána inspirace tak se k tomu stavím čelem a i přes mé počáteční rozpaky se k tomuto tématu vyjádřím.

Vztah jako takový každý vnímá individuálně, ostatně to nechávám na Vás, jak jej budete vnímat. Někdo to bere spíše volněji, někdo vážněji, někdo úplně se spojí s tím druhým a vzniká silné propojení, někteří si to do očí neřeknou, ale stejně drží vždy spolu a vrací se k sobě.

partnerství

Proč jsou ty vztahy tak vůbec důležité a proč do nich lidé vůbec vstupují?

To jsem dlouhou dobu nechápala, jelikož jsem ve vztazích neviděla smysl, ale musím podotknout, že v době kdy jsem si to myslela jsem měla silně skeptický postoj ke všem vztahům na světě.

Jelikož mi přišlo, že vztahy jsou jen lež postavené na lži a na povinnosti se vídat a na povinnosti být spolu a výhoda na tom je ta, že máte skoro jistý sex.

Uznám můj názor byl velice hanebný v té době, jelikož jsem opravdu bývávala velký skeptik na vztahy a neviděla v nich až tak nic pozitivního. Věděla jsem moc dobře, že můžete někoho milovat, avšak nikdy s tím člověkem nebudete mít vztah.

Anebo s někým můžete mít vztah, avšak nemilovat toho člověka. A do takové situace jsem se nikdy nechtěla dostat.

Nemůžu říct, že bych vztahy vyhledávala kvůli sexu, nebo nějakým výhodám, to nikoliv a za tím si stojím. Vztahy jsem vyhledávala za tím účelem, aby něco dalo mému životu novou náplň a dejme tomu upřímně řečeno parťáka do života v dobrém i zlém, někdo kdo mě nenechá být jen proto, že nemám náladu, kdo pochopí mé sem tam vyhraněné názory, někoho kdo přijme i mé slabší stránky, někdo kdo ustojí mé cholerické výstupy, někdo kdo pochopí mé rozkolísané nálady a někdo kdo uspokojí mé srdce toužící po takovém člověku.

A vždy když jsem někoho potkala tak jsem se rychle a bláznivě zamilovala což jsem ostatně v nedávném článku vypisovala.

Mé vztahy se v minulosti podobaly horské dráze a mé city též. Chvíli velká zamilovanost, pak naštvanost, hádky, křik a nakonec si stejně žil každý po svém do té doby než jsme si řekli sbohem. A zas hledání na novo, takhle to šlo několik let. Nehanbím se za to, prostě to tak bylo a nejsem jediná kdo to tak měl v životě. Přirovnala bych to k hledání sama sebe a toho koho vlastně chci.

Vždy když jsem procházela něčím těžším v životě, málokdo z mých tehdejších partnerů opravdu zůstal v dobrém i zlém, v dobrém zůstal téměř každý, ale v tom zlém už pramálo.

Proto jsem se v životě naučila vším procházet sama a později jsem ani do všeho nezapojovala své tehdejší partnery, jelikož jsem neviděla důvod zapojovat do svého největšího nitra člověka, který mě až tak dobře nezná zpočátku, chtěla jsem postupně se otevírat a ne hned, jenže ten člověk téměř nikdo nevydržel až do konce, abych se opravdu otevřela, tudíž to nemohli ani poznat ti lidé.

Naučila jsem se tak být samostatná a vše si zařizovat, prožívat a robit sama, jelikož jsem měla za to, že se nemám na koho v tomhle spolehnout a naučila jsem se žít s tím, že partnera nemůžu zapojovat do všech titerností v životě. Titěrnosti myslím úplně běžné věci v životě.

Měla jsem a mám to tak naučené doposud, jelikož je to zaběhlé a naučené a není důvod na tom nic měnit. Až do doby než jsem skutečně poznala člověka, který mi dal důvod to postupně měnit a pracuji na tom. Jelikož jsem člověk, který se otevírá postupně tak mi to jde pomalu, ale postupně ano.

Ten člověk dal mi důvod znovu věřit v to být partneři, ve vztah a v lásku mezi dvěma lidmi. Dal smysl tomu všemu k čemu jsem dříve byla léta skeptická.

A ukázal mi, že opravdové partnerství je mnohem víc než jen povinnost, sex a rádoby jistota.

Je toho mnohem víc a nelze to ani vše vypsat, to musíte procítit srdcem a tím prožitkem s tím člověkem.

A ten člověk ví kým jsem bývala a ví proč jsem to měla tak jak jsem to měla, nemám důvod nic skrývat, stejně do mě vidí tak jako já do něj. Alespoň tomu vše zatím nasvědčuje.

Celkově dalo mi to všechno smysl všemu, jakoby puzzle zapadly na správné místo a já si uvědomila, že mám vše to co potřebuji a chci, svůj přesný odraz v podobě partnera.

A konečně jsem se naučila, že teprve s někým můžu opravdu něco překonat a porazit, jelikož ve dvou se to vždy vše lépe táhne a jde všechno snadněji.

Dřív jsem vše táhla já a teď už vím, že je to zbytečná dřina, že teprve ve dvou to půjde lépe a mohu se tak cítit víc bezpečněji a tolik se nevyčerpávat.

Ostatně díky tomuto člověku jsem překonala svého největšího nepřítele v životě a jsem za to nesmírně vděčná. Je to živoucí zázrak v který jsem doufala dlouhou dobu a vyslyšená modlitba ve chvílích, kdy jsem byla na dně.

Děkuji za to, že vím že opravdu je důležité být spolu a ve dvou, jelikož tak se vše zvládá lépe a na vše jsme dva.

Proto jsou ta partnerství důležitá, máte po svém boku někoho, kdo ve vás věří tak jako vy v toho člověka a společně jdete do všeho, co se Vám postaví do cesty a porazíte tak leccos.

Jak partnerství vnímáte Vy? Proč je pro Vás partnerství tak důležité?

 

Zdroj obrázku: MARKEL, Jan. Jan Markel [online]. [cit. 6.5.2016]. Dostupný na WWW: http://www.janmarkel.cz/3-veci-ktere-bychom-nemeli-v-partnerstvi-nikdy-tolerovat/

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

2 komentar v Proč je tak důležité udržovat vztah a držet spolu?

 1. Mirek napsal:

  Sári, tak tímto článkem ses trefila přímo do mě! Vztah je samozřejmě důležitý a člověk se snaží udržovat vztah, ale co když to nevyjde? Jednou budiž. Ale co když to nevyjde 2x, 3x a nebo i vícekrát. Když je člověk mladý, tak to je celkem jedno, má další šance a nebere to tak. Taky jsem byl kdysi mladý a když nevyšel jeden vztah, tak se našel jiný. I když tenkrát byla jiná doba a lidi brali ty vztahy vážněji. Dnes je doba, znám tě 2h, co se mnou zamýšlíš? Ale co když je to člověk starší? Člověk který ten vztah potřebuje a nechce a nemůže být sám. Vztah není přeci jenom o sexu, to je blbost. Sex je nezbytná součást vztahu(dojel jsem na to, tak vím o čem mluvím), ale lidi si musí rozumět především. Co naplat když si budou dva lidi rozumět v sexu, ale jinak ne. Tak to brzo skončí. Sex by měl být až po nějaké době, než se lidi poznají. Pokud bude člověk hned ze začátku chtít sex, tak obyčejně mu nejde o vztah. A jsme u předešlého tématu strachu, člověk který se vícekrát zklame, tak se bojí dalšího vztahu a nemůže zapomenout na poslední vtah. Tak jak potom dál? Mirek

  • SML napsal:

   Mirku,
   vztahů nevyjde hodně, lidi se scházejí a zase rozcházejí, to je třeba přijmout a pochopit.
   Je jedno kolik let je člověku, prostě rozejít se můžeš jak ve 20 tak i v 60, lidé se i rozvádějí ve vyšším věku, je to dnes „normální či běžné“. Důležité je, jak se člověk vyrovná s tím koncem toho vztahu, to samozřejmě chvíli trvá, avšak pokud člověk se bojí nového vztahu jen proto, že nemá vyřešený předchozí vztah tak by nejprve si měl dořešit úplně ten minulý vztah, ukončit, promluvit s drahou polovičkou, odstěhovat se, vrátit si věci co si vzájemně dali atd. Prostě úplně to vyřešit tak, aby už neměl záminku na to myslet – viz třeba myšlenka, že se ještě musí odstěhovat, nebo záminka, že se ještě musí rozvést atd.
   Na vztah, který byl a byl šťastný dlouhou dobu se zapomenout nedá úplně, to fakt ne, to by bylo jako kdyby člověk zapomněl část svého života. Však jde to přijmout tak, že ten vztah ačkoliv trval dlouhou dobu tak bohužel skončil, protože vše má svůj začátek i konec, skončil ten vztah s nějakého důvodu vážného a tudíž to tak člověk musí brát a naučit se to přijmout. Posunout se v životě dál, uvědomit si, že život tím koncem vztahu nekončí, že život jde dál a soustředit se nyní sám na sebe. Dělat to co toho člověka těší, věnovat se koníčkům zájmům, pečovat o sebe, trávit čas s rodinou, přáteli nebo s lidmi se kterými je člověku dobře.
   Opět se to týká toho stejného tématu, jinak ohledně toho sexu s Tebou souhlasím. Když nefunguje sex tak skončí i vztah, je to důležitá součást vztahu.
   SML

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *