Proč se lidé dobrovolně ztrapňují na sociálních sítích

Jelikož je téma sociálních sítí dost probírané a probírané téma a není den, co by se na nich něco neřešilo, nebo není dne, kdy prostě by tam byl klid, tak se k tomu nemohu nevyjádřit.

Sociální sítě a jejich podstata jsem již probírala dříve.

Dnes se přesunu k chování lidí na sociálních sítích a o tom, jak se někteří lidé dovedou na sociálních sítích dobrovolně ztrapňovat.

Všichni lidé, kteří sociální sítě využívají, zakládají si na nich profily a tráví na nich čas tak se různě chovají. Někteří to využívají jen na komunikaci, na sdílení fotek, zkontrolování novinek, špionování o jiných lidech, sdílení videí, sdílení hudby a případně i hraní her tam.

Lidé se zde chovají velice různě.

Dříve mi přišlo, když jsem byla mladší, že lidé si tam převážně chtějí dopisovat, případně zlepšovat četnost komunikace písemné. Aspoň tak mi to dříve přišlo a i lidé se tam víc přátelili, či více stáli o vážné partnerské vztahy. Bylo tam víc lidí hledající lásku a vztah. Alespoň tak mi to přišlo. Nebo je to možná jen mým úhlem pohledu, tudíž nelze mě brát úplně objektivně.

Však nyní dle mého názoru je to tam místo, kde se úchylných lidí jen hemží.

Přijde mi, že se celá podstata zvrhla a lidé zneužívají rychlosti a četnosti toho, jak jsou sociální sítě rozšířené a hojně užívané mezi lidmi. A proto hodně lidí, kteří chtějí ostatní lidi podvádět, využívat a zneužívat, či dokonce hledat snadné a zdarma bydlení se zde vyskytují.

Lidé si zvykli na to, či berou jako nepsanou pravdu to, že asi evidentně každý je zde přihlášen nonstop a neustále do pár vteřin musí odepisovat. A když neodepisuje, tak prostě pa pa a bude psát jiným a více lidem. Bohužel takové myšlení převažuje. A je to dost smutné. Někteří už přestávají chápat fakt, že je to stále virtualita a je to stále něco, co se dá vypnout a že přednější je vždy reálný život s reálnými lidmi v reálných situacích.

Přijde mi také, že čím dál víc lidí se na sociálních sítích ztrapňuje. Nejenže přidávají fotky toho, co napekli, navařili, také nechybějí fotky po sexu viz Zdánlivě šťastné partnerské vztahy.

Také fotky, kde kdo pracuje, fotky s více muži/ženami, s více přáteli, dále rádoby osamělé duše přidávají srdceryvné statusy o tom, jak jsou sami, přitom každý víkend chodí na akci s jinou společnicí/společníkem. Dále lidé, kteří své osobní problémy zásadně řeší veřejně přes komentáře o to horší když jsou to lidé navzájem příbuzní.

Nejsem člověk, kterého by to pobuřovalo, spíše mi to přijde trapné, jak o sobě dobrovolně lidé dávají takovýto obrázek. Leckdy je to spíše i komické.

O to více mě pobaví lidé o kterých vím, že jsou egocentricky zahledění sami do sebe a rádoby se snaží dát na sociálních sítích najevo to „že jsou tu pro druhé lidi“ přitom je to jen jejich chlubení se na oko. Tak když takový člověk přidá příspěvek jako přáníčko pro druhé lidi a když se k tomu lidé vyjadřují s vděkem, je to v pořádku. Pak však se k jednomu „děkujícímu člověku“ připojí komentář, který je vulgární, nevhodný a sexuálně explicitní, následně tedy přijde omluva, jelikož ten člověk si nedával pozor na to, komu půjčuje telefon a kdo se na jeho účtu pohybuje. Omluva se přijímá, přijímá jí ten člověk ke kterému byla mířená a je vše v pořádku, však původní sebestředný autor původního příspěvku však nepochopil oč jde a vše si vztáhne na sebe a myslí, že omluva je mířená na něj a ještě se k tomu s prominutím trapně vyjádří tak, že sám poděkuje za tu omluvu. Přitom on sám s tím neměl nic společného. To mě vyloženě baví tací lidé, kteří si hned myslí, že cokoliv je napsané na sociálních sítích tak je mířené na ně osobně, přitom v hodně věcech to opravdu na ně mířené není.

U některých lidí totiž sociálních sítě podpořili jejich egocentrismus a jejich sebestřednost a díky tomu se ti lidé cítí mnohem víc „důležitěji“ než v běžném životě. Což z pohledu pozorovatele je komické, ale z pohledu lidského je mi spíše z toho smutno, jak snadno lidé podléhají iluzi tomu, že jsou sociální sítě skutečné, přitom je to jen vymyšlený svět, který kdykoliv vypnete a ve své podstatě si na něj sáhnout nemůžete.

Možná se na to vše dívám trochu skepticky, však ono když si pár dnů dáte od toho všeho pauzu a děláte skutečně jen to, co musíte udělat, nějaké té své povinnosti a věnujete se reálnému životu a reálným činnostem tak pochopíte, jak se dá žít klidně i bez toho a jak vlastně ta virtualita je pomíjivá a snadno vypnutelná. Kdokoliv se tam může zaregistrovat, stejně tak se tam může každý představovat jinak, měnit tváře, jména, profily tak i stejně tak každý je může vypnout a nebýt najednou viditelný pro nikoho.

Lidé ztrácejí opatrnost na sociálních sítích a myslí si, že když se ke všemu vyjádří tak jejich popularita stoupne, však leckdy méně je více a leckdy je lepší se k něčemu nevyjadřovat, poněvadž to pak více uškodí a člověk se více zesměšní. Viz zmiňovaný případ pána o kterém jsem tu psala v tomto článku.

Viz třeba i to, že každý váš kamarád na sociální síti opravdu nemusí vidět všechno a nemusíte tam posílat každou blbost z Vašeho života, lidi jsou zvědaví, ale leckdy se podívejte sami na sebe na svůj profil a co tam dáváte, zda je to něco za co se třeba za 5 let nebudete stydět.

Neodsuzuji sociální sítě ani lidi tam, jen si myslím že by to měli přestat brát tak strašně vážně, umět to také vypnout a místo vypisování cizím lidem se domluvit se skutečnými lidmi ve svém okolí a jít na pivo a povídat si reálně. Přestat řešit každou pitomost, kdo tam kdo přidá a raději se věnovat svému koníčku. Neřešit svůj vztah přes sociální síť, ale místo toho raději napsat milostný dopis a poslat to své milované drahé polovičce, vzít ji/jeho ven, políbit, obejmout, osouložit a to vše udělat reálně.

Také je dobré opravdu přemýšlet nad tím, že je dobré si nechávat jisté věci pro sebe, každý na ně nemusí být zvědavý. Nic proti ničemu a nikomu, ale sociální síť funguje jako zbraň, sama o sobě nezbezpečná není, záleží kdo ji používá a jak.

A jak berete sociální sítě Vy? Jak se na nich chováte? Přemýšlíte nad tím, jak se na sociálních sítích chováte?

 

Zdroj obrázku: SHP. Blesk.cz [online]. [cit. 13.1.2017]. Dostupný na WWW: http://www.blesk.cz/clanek/digital-internet/303475/twitter-je-porno-socialni-sit-denne-je-na-ni-nahran-pulmilion-sexualnich-fotek.html

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *