Velký rádce

Velký rádce, ten co za Vámi vždy stál, ani jste ho nebrali jako někoho, kdo je nad Vámi, ale někoho, kdo Vám dokáže poradit, když se sami ztratíte a nevíte si rady.

Někoho, kdo si na nic nehraje a nedává Vám najevo vlastní moc nad Vámi a nedává najevo, že je o něco výš duševně, věkově či schopnostně. Někdo takový, kdo Vás bere jako sobě rovného, avšak když je potřeba tak je tu pro Vás opěrným bodem a navede Vás zase zpět.

Nemusí být u Vás denně za zadečkem, to vůbec ne, spíše občas, když už je to špatné a když nevíte kudy kam a když pak již víte a už víte, poradíte si tak pak se zas může odmlčet.

Je pro Vás takovým velkým rádcem v životě, někým, kdo Vás zachrání z nejhoršího, dovede poradit, ukázat jiné varianty, řešení, nekárá Vás a zároveň se nepovyšuje. Je to takový klenot a pro mě to představuje někoho, kdo je skutečně moudrý.

Něco i jako takový vzor, kam se jednoho dne chci dopracovat. Být tou, která je lidsky přistupující, s emocemi, zkušenostmi z obyčejného života, vstřícnost, přátelské jednání, radění a bez jakéhokoliv náznaky arogance nebo povyšování. To se mi líbí a tací lidé mě hodně inspirují k tomu, abych byla taky taková časem, se tak dopracovat. Tací lidé jsou pro mě velkou inspirací, ačkoliv vím, že i tací lidé jsou hodně biti životem a to nejvíce od lidí, kteří nemají emoce a city, anebo lidmi, kteří jsou arogantní. Vím, že to bolí a taková cesta k tomuto cíli není jednoduchá, ale je bitá bičema od těchto lidí, plná trnů od okolí a všeho, ale dá se to projít a dojít k vysněnému cíli.

Hlavní je zachovat si sám sebe za cestou ke svému cíli a nepodlehnout a tací lidé, kteří jsou takovým velkým rádcem v životě nesmírně obdivuji a vážím si jich. Vím, že to neměli lehké se dopracovat tam, kde jsou a kam až se dostali a takových lidí, kterým jejich postavení nestouplo do hlavy je opravdu málo, proto je to pro mě vzácnější a obdivuhodnější.

Hodně lidem jejich postavení, nebo jejich moc stoupla do hlavy, jelikož v ní nic předtím asi neměli, nebo já nevím, nechali se zmámit démonem postavení a moci a tak je to pohltilo, že už se neumí vrátit k pokoře ve které jsou téměř všichni na začátku jakékoliv cesty, ať už duchovní, či pracovní.

Dokud takový velký rádce ve Vašem životě je, nejdříve trvá než se otrkáte a bojíte se, zda někdy nevybouchne, nebo se neprojeví ta arogance, ale ona se neprojeví a nabyde důvěra. Což je z toho nejskvělejší souhra všeho. Když s takovým velkým rádcem jednáte, pomáhá Vám, uzpůsobí všechno tak, jak si přejete, nenutí Vás, nekřičí na Vás a pomáhá Vám k úspěchu a spokojenosti tak tehdy se nejvíce získává důvěra, že je to poklad v životě.

Dokud takový člověk je nad Vámi, tak máte pocit, že jste pod ochrannými křídly a nebojíte se.

A tak se dá žít hezky a spokojeně, souzníte a zvykli jste si na to, jak to je. Víte, že tu ten člověk je a když bude potřeba tak ho poprosíte o pomoc a víte, že tam pomoc přijde, samozřejmě v naprosté pokoře a považování.

Když nastane okamžik, nečekaný a nestřežený pro všechny strany, že toto skončí a Vy budete vypuštěni do světa bez tohoto rádce, který bohužel musí z Vašeho života odejít. Lze na to říct to, že bude chybět a to hodně. Hodně naučil, hodně toho dal, hodně pomohl a držel pomocnou ruku. Nyní, kdo ví jaké to bude. Běhají hlavou myšlenky typu, zda to člověk sám zvládne, zda to bude v pohodě, zda natolik všechno umím, abych se zvládla postarat o to co mám, zda zvládnu si poradit i v problému, zda jsem natolik silná a odolná, zda je ten správný čas se najednou postavit sám za sebe a mít nad sebou někoho naprosto jiného. Jiného v pojetí, že nevíte a neznáte, však nic proti němu nemáte.

Jen je to takové, že si říkáte, že vám bude chybět a stýskat se Vám po Vašem velkém rádci v životě, který hodně naučil, pomohl a hodně toho dal do života. A co nyní? Budu připravena? Nebo je ještě brzy? Nezašla jsem až příliš daleko? Nepodělala jsem to? Zvládnu se krotit? Zvládnu to i dotáhnout do zdárného a úspěšného konce?

Je to jako když pustíte holé kuřátko do světa ať capká a utíká si ve dvoře.

Je to na jednu stranu velké dobrodružství ve kterém se můžete realizovat a být o to lepší, soběstačnější, úspěšnější a celkově profesionálnější a na jednu straně to bude i zodpovědnost a nová lekce od života, která přilítla asi proto, že Vesmír ví co dělá a ví, že je ten správný čas Vás nechat samotné tvořit a nechat Vás uplatnit nabyté znalosti a zkušenosti.

Asi „to nahoře“ ví co robí a já tomu dávám svou plnou důvěru. Věřím, že nic není jen tak. Proto se nechci zasekávat ve vzpomínkách, či minulosti, avšak musím tímto poděkovat jednomu člověku, který mě hodně naučil co a jak a bez něj by konkrétně moje začátky nebyly tak hladké jak díky Vesmíru byly. Děkuji moc za to a jsem za to moc ráda. Toho člověka obdivuji za to kým je a jak je a myslím si, že nejen mě bylo líto když musel odejít.

Jsem teď asi jako kuřátko, které capká po dvoře a snaží se ze vše sil být kohoutkem, ano. A doufám, že neskončím na pekáči, že mě někdo neuloví a nesní. Obrazně řečeno samosebou.

Aneb takové to je, když velký rádce ze života odchází, asi to tak mělo být, avšak neříkám, že jsem to tak chtěla, to určitě ne.

Zdroj obrázku: MANJEET SINGH. Z Love Quotes [online]. [cit. 26.10.2018]. Dostupný na WWW: http://quotesforum.blogspot.com/2015/05/lao-tse-tao-te-king-step-6-to-10.html

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *