Vše, co se nyní děje je poprvé

Dřív jsem tomuto rčení oponovala a nedokázala to pochopit. Nějaký ten půl rok mi opravdu trvalo než jsem to pochopila tento fakt.

Bylo mi řečeno od nejinspirativnějšího člověka v mém životě, že minulost nemůže opakovat a nejen minulost, ale vůbec nic nelze opakovat, jelikož vše, co se děje je poprvé.

Nechápala jsem a pekelně dlouho. Nedávalo mi to na rozum to, že jak se nemůže něco opakovat, jsou jisté činy, pohyby, či úkony, které se opakují celý život. Třeba vstávání, třeba když někoho zvednete rukama, třeba zaléváte čaj, nebo když někoho obejmete. Není možné, aby bylo vše poprvé. Proto jsem oponovala, že pak si člověk může připadat jako naprostý amatér. Bylo mi řečeno, že vlastně ano, že jsme začátečníci, jelikož se to děje poprvé všechno. 

poprve

Říkala jsem si, jak je možné, abych byla začátečník neustále v něčem, co praktikuji již několik let a neotálím v tom a jak můžu být začátečník v prostých věcech. Nechápala jsem to, prostě mi to nedávalo smysl.

Delší dobu jsem od toho upustila, však opět na to bylo navázáno téma a já tak konečně pochopila a přestala si tolik zakládat na tom, jak něco umím, či neumím, na počtu, či na letech zkušeností v tom a tom, jelikož jsem pochopila, že to není vůbec podstatné.

Bylo mi vysvětleno, že i když něco děláte opakovaně, tak nikdy to neděláte úplně stejně tak jako předtím. Viz obejmete někoho, nikdy ho nechytíte úplně stejně tak jako předtím. Protože ať už jste na jiném místě, v jinou dobu, v jinou sekundu a v jiné poloze.

Proto je to pokaždé jinak, můžete dělat stejné činy, či stejné skutky, ale nikdy je neuděláte úplně stejně.

Vždycky to bude jinak, bude jiná doba, jiný čas, jiným způsobem to učiníte, jinou budete mít náladu při tom, jinak se budete cítit. Protože život a čas jde stále dál a vše, co činíte teď činíte poprvé.

Byť i já píšu už asi 600.  článek na těchto stránkách, však tento konkrétně píši poprvé, stejně tak jako každý jiný. Byť jsem jich napsala už tolik, ale vždy když píšu tak je to poprvé.

I když hraji na kytaru stejnou píseň a už ji mám přehrátou v hlavě i v prstech tak stejně, vždy když zabrnkám na struny je to poprvé za ten den a tu píseň hraji poprvé.

Když políbíte stejného člověka několikrát v průběhu vašeho vztahu, vždy když ho políbíte ho líbáte poprvé. Jelikož nikdy se vaše záhyby ve rtech nesetkají úplně stejně, určitě ne ve stejnou dobu a zřejmě se i líbáte více způsoby. Proto i když jste s někým několik let ve vztahu tak ho pokaždé líbáte jinak.

Je tomu tak a na těchto příkladech jsem to krásně pochopila a uvědomila si jistou věc.

Že jsem se převážnou část dosavadního života hnala za tím, abych měla co nejvíce zkušeností, abych uměla leccos nejlépe, abych byla nejlepší a uměla jistou věc, či čin urobit stejně, anebo lépe.

Avšak byla to jen iluze, která mě za tím hnala, protože všechny ty činy a věci jsem dělávala poprvé, jen jinak, jiným způsobem a proto těch způsobů zažila více.

Vlastně když jistou věc opakujete, děláte ji poprvé vícekrát učíte se způsoby jakým tu věc udělat. Vylepšujete se v tom jakými způsoby to dělat, či jak nejlépe či nejhůře to udělat, však nikdy neděláte to úplně stejně.

Protože přítomný okamžik a přítomný čin je originální v tom, že se nikdy neopakuje, stejně tak jako činy, které urobíte.

Tento fakt mi projasnil oči, sundal iluzi a dodal poznání, kterého si vážím. Protože opět jsem blíž k vlastnímu sebepoznání a víc tak poznávám život o čem vlastně je.

Teď si jen tak možná kladu otázku nad tím, jak je možné, že tak dlouho jsem mohla žít v takovém bludu a to, že činy, které robím jsem robila stejně úplně jako předtím. Teď už to mé smýšlení nechápu, avšak budiž, můj tehdejší nedostatek, který se naštěstí již podařilo napravit.

Proto se nikdy minulost nemůže opakovat, nelze to. Proto i když za sebou máte jakoukoliv minulost bát se jí nemusíte, minulost je mrtvá, ta už vás nedostihne. Můžete však vlastním rozhodnutím udělat stejné rozhodnutí, jako v minulosti, avšak už to nikdy nebude stejné tak jako to bývávalo, už to bude jiné. Následek svých činů může být podobný, avšak nikdy ne úplně stejný tak jako v minulosti.

Děkuji za inspiraci k tomuto článku ♥.

 

Zdroj obrázku: HORSKÝ, Michal. Jdunamasaz.cz [online]. [cit. 29.1.2016]. Dostupný na WWW: http://www.jdunamasaz.cz/

O Sára Lhotáková

Jsem zrzavá slečinka trochu spisovatelka a trochu víc hudebnice, píšu a tvořím o čem chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *